Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Nikon Z 24-120mm f/4 S vs 24-70mm f/2.8 S

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020
Vreau sã-mi iau un obiectiv all around, ca m-am cam obosit cu prime-urile.

Sunt intre Nikkor Z 24-120 S f/4 si 24-70 f/2.8 S. 2.8-ul costa dublu (2000eur) deci ar fi un stretch de buget cu el.

In afara de diafragma mai deschisã, cineva care are experiența cu ele, e mare diferența de micro-contrast si sharpness ?

#2
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Pai daca esti in cautare de all-round si nu tragi NBC, raspunsul e 24-120... nea Tomita a lui Hogan zice ca e chiar decent (fata de versiunile F-mount care erau cam varza con carne).

Edited by StefanSC, 19 January 2024 - 20:03.


#3
cata32

cata32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 29.04.2008
Ce pot să-ți spun e că văd în acțiune de aproape 2 ani un 24-70f4 Z și este nesuferit de bun.
Din ce am văzut în recenzii 24-120f4 Z e puțin mai slab optic decât 24-70f4 Z.
24-70 f2,8Z, nu zice nimeni că nu-i bun, dar dacă nu scoți bani cu el la evenimente, nu prea își justifică prețul.

Că zici de microcontrast, sharpness. Nu cred că e ceva cu adevărat sesizabil, excepție dacă le pui la teste științifice unul lângă altul. Despre oricare am vorbi.  
24-70f4 a venit la kit cu Z6 și îl poți găsi la un preț demențial de bun. Amicul meu l-a luat nou-nouț cu 2500 de lei. Mi se pare pomană și repet, este absurd de bun.

#4
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Edge sharpness, micro-contrast & restul sunt buzz-words menite sa te desparta de si mai multi bani.

Un stop in minus la interior e frectie la picior de lemn in viata reala pentru ca daca vrei sa obtii folografii decente vei avea cu siguranta nevoie de blitz. De foarte putine ori vei gasi situatii ideale de iluminare si va trebui sa rezolvi problema cu 1-2 blitz-uri.

Micro-contrast-ul si sharpness-ul nu le contest. Daca iei aparatul si obiectivul sa faci poze la test chart-uri atunci clar ia 24-70. Dar daca esti pasionat de fotografie ma gandesc ca faci si post-procesare iar suita Adobe face minuni.

Asta e teoria. Practica e mai complicata insa. Daca nu iei 24-70 vei avea tot timpul in cap ideea ca s-ar fi putut mai bine. Si in loc sa te concentrezi pe a-ti imbunatati tehnica te vei gandi numai la cum ar fi iesit respectivul cadru cu 24-70. Daca iei 24-70 ai scapat de grija asta. Stii ca ala e maximul si daca ceva nu iese bine de vina esti tu si nu obiectivul.

Am trecut prin asta cu F-mount. Slava Domnului mi-a trecut. Dar nu am avut liniste pana nu mi-am luat "Holy Trinity". Intre timp am vandut 14-24-le a carui achizitie a fost o greseala de la bun inceput. Pana sa le am am trait tot timpul cu sentimentul ca daca as le-as fi avut ar fi iesit si pozele mele ca cele din review-uri/prezentari. Teapa. Abia dupa ce le-am avut mi-am dat seama ca iluminatul in general si blitz-urile in particular conteaza mult mai mult decat obiectivul, mai ales la interior. Asa ca cu banii de pe 14-24 mi-am luat blitz-uri, stative, umbrele si acareturile necesare plus color checker si un sekonic pentru blitz.

Rational ar fi sa iei 24-120 F4 si de restul banilor blitz, stativ, un color checker care este absolut uimitor, mai ales la interior si geluri pt blitz
Ca sa fii multumit ia 24-70 si apoi o sa observi ca ai nevoie si de restul.

#5
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020

 cata32, on 19 ianuarie 2024 - 20:56, said:

Ce pot să-ți spun e că văd în acțiune de aproape 2 ani un 24-70f4 Z și este nesuferit de bun.
Din ce am văzut în recenzii 24-120f4 Z e puțin mai slab optic decât 24-70f4 Z.
24-70 f2,8Z, nu zice nimeni că nu-i bun, dar dacă nu scoți bani cu el la evenimente, nu prea își justifică prețul.

Că zici de microcontrast, sharpness. Nu cred că e ceva cu adevărat sesizabil, excepție dacă le pui la teste științifice unul lângă altul. Despre oricare am vorbi.  
24-70f4 a venit la kit cu Z6 și îl poți găsi la un preț demențial de bun. Amicul meu l-a luat nou-nouț cu 2500 de lei. Mi se pare pomană și repet, este absurd de bun.

Ciudat, eu am citit fix invers, ca 24-120 e peste 27-70.
Legat de microcontrast, mie mi se pare ca se vede în sample-uri.

 bogdan_o, on 19 ianuarie 2024 - 21:53, said:

Salut

Edge sharpness, micro-contrast & restul sunt buzz-words menite sa te desparta de si mai multi bani.

Un stop in minus la interior e frectie la picior de lemn in viata reala pentru ca daca vrei sa obtii folografii decente vei avea cu siguranta nevoie de blitz. De foarte putine ori vei gasi situatii ideale de iluminare si va trebui sa rezolvi problema cu 1-2 blitz-uri.

Micro-contrast-ul si sharpness-ul nu le contest. Daca iei aparatul si obiectivul sa faci poze la test chart-uri atunci clar ia 24-70. Dar daca esti pasionat de fotografie ma gandesc ca faci si post-procesare iar suita Adobe face minuni.

Asta e teoria. Practica e mai complicata insa. Daca nu iei 24-70 vei avea tot timpul in cap ideea ca s-ar fi putut mai bine. Si in loc sa te concentrezi pe a-ti imbunatati tehnica te vei gandi numai la cum ar fi iesit respectivul cadru cu 24-70. Daca iei 24-70 ai scapat de grija asta. Stii ca ala e maximul si daca ceva nu iese bine de vina esti tu si nu obiectivul.

Am trecut prin asta cu F-mount. Slava Domnului mi-a trecut. Dar nu am avut liniste pana nu mi-am luat "Holy Trinity". Intre timp am vandut 14-24-le a carui achizitie a fost o greseala de la bun inceput. Pana sa le am am trait tot timpul cu sentimentul ca daca as le-as fi avut ar fi iesit si pozele mele ca cele din review-uri/prezentari. Teapa. Abia dupa ce le-am avut mi-am dat seama ca iluminatul in general si blitz-urile in particular conteaza mult mai mult decat obiectivul, mai ales la interior. Asa ca cu banii de pe 14-24 mi-am luat blitz-uri, stative, umbrele si acareturile necesare plus color checker si un sekonic pentru blitz.

Rational ar fi sa iei 24-120 F4 si de restul banilor blitz, stativ, un color checker care este absolut uimitor, mai ales la interior si geluri pt blitz
Ca sa fii multumit ia 24-70 si apoi o sa observi ca ai nevoie si de restul.

Da, ai dreptate, un post foarte bun. Blițuri, geluri, standuri, softboxuri, snooturi, light meter, si toate cele, de fapt le am deja. Dar nici nu am 1000 eur extra căzuți din cer sa dau pe 2.8.
Chestia psihologica, mda. Mi-ai dat de gândit.
Problema e ca m-am si cam învățat cu 50f1.8-ul care e incredibil de bun, inclusiv fata de 24-70 f2.8

#6
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

 Yoyolaun, on 19 ianuarie 2024 - 18:21, said:

Vreau sã-mi iau un obiectiv all around
Ce inseamna allaround?

#7
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020
Un obiectiv pe care-l folosești generic, pentru o gama largă de subiecte. De obicei ori acoperă o plaja mare de focale, sau e ceva standard (35/50).

https://www.coolblue...round-lens.html

#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
In cultura populara allaround e echivalent cu superzoomul. Ca altfel cred ca se poate demonstra ca cu orice obiectiv, fie el fix sau zoom, poti aborda cam orice gen.

#9
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020

 crokodilu, on 20 ianuarie 2024 - 21:30, said:

In cultura populara allaround e echivalent cu superzoomul. Ca altfel cred ca se poate demonstra ca cu orice obiectiv, fie el fix sau zoom, poti aborda cam orice gen.

Da, într-un fel, cred ca e vorba si de mărime si sa nu fie foarte specializat. E.g. un 180-600 nu intra in categoria asta sau un Laowa 5:1 Macro.

#10
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020

View Postbogdan_o, on 19 ianuarie 2024 - 21:53, said:

Asta e teoria. Practica e mai complicata insa. Daca nu iei 24-70 vei avea tot timpul in cap ideea ca s-ar fi putut mai bine. Si in loc sa te concentrezi pe a-ti imbunatati tehnica te vei gandi numai la cum ar fi iesit respectivul cadru cu 24-70. Daca iei 24-70 ai scapat de grija asta. Stii ca ala e maximul si daca ceva nu iese bine de vina esti tu si nu obiectivul.

Hai ca vine vineri. Ai avut dreptate. De acum doar eu sunt de vina. Bani de Z9 nu am inca haha glumesc.

#11
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020
Update daca cineva e interesat si cauta:

24-70 f2.8S e atat de bun incat simt ca trisez la fotografie. E ca un prime la toate focalele. Randeaza culorile si contrastu mult peste 50 f1.8S.

Nu regret banii. Nu mai am nevoie de nimic intre 24 si 70. Poate 70-200 la anu 🙃

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate