Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Nu pot face ID Apple la copil

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.04.2013

 Moldoveanul, on 21 ianuarie 2024 - 00:40, said:

Nu am reusit sa fac, imi cerea doar card bancar pentru confirmare ca sunt adult si dadea eroare. Am incercat si de pe Iphone si de pe Ipad. Sunt dezamagit de treaba asta, macar pe Android controlam cu Family Link, e aiurea treaba.

Merită să întreb, acuma, cardul acela bancar era valid, avea bani pe el? Ce mesaj de eroare ai primit?
Mi se pare că a mai pus cineva cum să creezi un ID Apple pentru copil.

Este precizat și în acel document:

Quote

Pentru a se verifica că ești un adult, ai nevoie de un card de credit.

De asemenea:

Quote

Unele setări și caracteristici ale ID-ului Apple funcționează diferit pentru copiii cu vârsta sub 13 ani. De exemplu, un copil cu vârsta sub 13 ani nu poate crea un ID Apple fără permisiunea și consimțământul unui părinte sau tutore. Vârsta minimă pentru crearea contului poate varia în funcție de țară și regiune după cum urmează: sub 16 ani în [...] România [...]; Sub 13 ani în toate celelalte țări și regiuni.

Acuma, dacă ai făcut cont de adult, nu-l poți gestiona de la distanță. Este un cont normal. Ce poți face în schimb, este să activezi funcțiile Timp de Utilizare de pe iPhone-ul pe care l-ai dat copilului.
Vezi:
  • Setări / Timp de Utilizare / Activitate aplicații și site-uri web
  • Setări / Timp de Utilizare / Limitări Comunicare
  • Setări / Timp de Utilizare / Siguranța Comunicări
  • Setări / Timp de Utilizare / Restricții conținut și intimitate
  • Utilizează un cod de access pentru a bloca funcția Timp de Utilizare (ca să nu poată intra copilul și să schimbe setări).

Edited by theEvilPhilantropist, 21 January 2024 - 18:19.


#20
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Salut. Am un card de la CEC Bank...Visa, deci e ok. Sunt bani pe el si il folosesc fara probleme la orice operatiune. Nu am inregistrat cardul in contul Apple deloc, aici sa fie greseala ?

#21
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.04.2013

Moldoveanul said:

1705859723[/url]' post='30550834']
Salut. Am un card de la CEC Bank...Visa, deci e ok. Sunt bani pe el si il folosesc fara probleme la orice operatiune. Nu am inregistrat cardul in contul Apple deloc, aici sa fie greseala ?

Foarte posibil. Încearcă să adaugi cardul în contul tău de iCloud (care va servi ca și cont de tutor).
Attached File  Capturã de ecran din 2024-01-21 la 20.54.51.jpeg   297.02K   3 downloads

Pe un iPhone să iPad, la Setări, apeși sus de tot pe ID-ul Apple.

Edited by theEvilPhilantropist, 21 January 2024 - 21:03.


#22
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 01.12.2005
Cardul se va inregistra DOAR pe contul tau Apple, Nu la Apple Pay (portofelul electronic). Exact unde e mentionat userul de mai inainte.
Apoi tot de pe telefonul tau vei urma pasii de creare conturi copii - si e bine sa declari datele de nastere corecte.
Ultimul pas va fi sa "pui"acele conturi pe tabletele lor.

Ideea e ca si cu "conturi de adult" poti activa functia Timp de Utilizare pe fiecare tableta in parte cu setarea unei parole ca sa nu modifice copiii setarile. DAR, atunci cand se consuma timpul stabilit, ei nu iti pot cere timp suplimentar.

#23
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Pai la Android cand imi cerea timp de exemplu si era la distanta, cu Family Link puteam fara probleme sa fac asta. La IOS nu merge asa ?

#24
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 01.12.2005
Doar daca are cont de copil. daca are cont "de adult" nu poti.

#25
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Salut. Am reusit sa fac cont de copil, dar tot nu reusesc sa scot tabletele de pe contul  meu. Acum sunt pe un telefon si 3 tablete cu almeu cont. Am dat si reset la tablete, degeaba. Nu mai sunt restrictii pe nici una. Doar pe o tableta imi parare optiunea de iesirea din cont...incepe sa lucreze dar nu iese la sfarsit, adica dupa cateva secunde.

#26
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Tot eu...pana la urma am reusit sa bag conturile de copii pe tablete. A mai ramas telefonul la copilul mare, are Whatsapp, Snapchat...etc pe el si ma gandesc daca ies dintr-un cont si intru in alt cont pierde informatii de acolo. Vad diseara de fata cu el cum rezolvam sa il trec pe cont de copil.

#27
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.04.2013

 Moldoveanul, on 23 ianuarie 2024 - 10:59, said:

Tot eu...pana la urma am reusit sa bag conturile de copii pe tablete.

Sînt curios, care a fost în cele din urmă problema? Cum ai făcut? Că-mi tot frecam mințile ce să-ți răspund dar nu pățiesem ceva de genul niciodată.

 Moldoveanul, on 23 ianuarie 2024 - 10:59, said:

A mai ramas telefonul la copilul mare, are Whatsapp, Snapchat...etc pe el si ma gandesc daca ies dintr-un cont si intru in alt cont pierde informatii de acolo.

Ar putea pierde doar ce era sincronizat pe iCloud-ul acelui cont din care ieși. Notiție, calendare, mementouri, contacte, date din aplicația Sănătate, iCloud Mail (serviciul de poștă electronică de la Apple), Mesaje (iMessage-uri și SMS-uri care ar fi fost salvate pe iCloud). Și restul de servicii și aplicații de la Apple care își țineau datele pe iCloud-ul acelui cont.

WhatsApp nu ține datele în iCloud (doar face copii de rezervă acolo) iar Snapchat sigur nu folosește iCloud ci propriile lor servere.

Edited by theEvilPhilantropist, 23 January 2024 - 13:26.


#28
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Deci trebuia sa-mi inregistrez inainte cardul pe contul meu ca sa pot crea alte conturi la minori. El imi dadea o eroare , dar nu imi zicea care e problema. Ciudat ca numai cu un card de banca merge treaba asta sa te identifici ca si adult, dar in fine.
Acum sa vad cum ma deconectez din contul de adult facut pentru copil ...iar trebuie gadilat prin meniu.

#29
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 01.12.2005
La 'muricani in unele state merge si cu permis conducere, unde e digital. La astia mai "saraci" cu card bancar, nu au de unde sa ia informatii despre titular altfel.
Pe device-ul unde ai contul de adult de copil urmezi pasii de aici: https://support.apple.com/ro-ro/104958

#30
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Am reusit pana la urma sa instalez conturile de copii pe dispozitive. Dar totusi controlul cu timpii de utilizare de pe dispozitivul meu pentru copii nu functioneaza cum trebuie, copilul e la scoala si nu mai poate debloca telefonul, ciudat. Am scos de tot restrictiile. Pe Family Link mergea instant, cam aiurea.

#31
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 01.12.2005
Ce inseamna ca nu poate debloca telefonul? Banui ca semnal internet are.
Intrati la Screen Time pe dispozitivul dvs (ca sunteti organizator), alegeti device-ul copilului si apoi Limite aplicatii si de acolo puteti seta pentru grupuri aplicatii sau aplicatii separat. Si aveti si optiunea de blocare device cand se atinge limita.

La acel moment copilul va va cere prin aplicatie timp, dvs primiti cererea si puteti acorda 15 min, 1h sau toata ziua.

#32
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.04.2013
Eu îți recomand să cauți pe cineva (cunoștințe, prieteni) care are iPhone și știe ce face și să apelezi la el. Poate chiar să mergi la Orange, Vodafone și să ceri ajutor acolo de la un reprezentant. Nu ți-am recomandat Digi, fiindcă de obicei cei din reprezentanțele respective nu sînt foarte... iscusiți. Ideea ar fi că aici pe forum mi se pare că se pierd informații, tu faci ceva, noi recomandăm cam aceleași lucruri și doar generăm frustrare. Alta e cu cineva în persoană, cu terminalele în față, care știe ce să apese și să-ți și explice.

#33
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Ce bine ar fi fost sa am in júr cunostinte cu IOS, dar sunt plecat din tara si nici cu limba nu e chiar usor. Invat destul de multe de pe forum si chiar ajuta. Multumesc.

#34
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 01.12.2005
Atunci as zice asa ca lectura de citit, zic eu suficienta pentru intelegerea functionalitatii. De citit cu telefoonul/deviceurile in mana, ca sa se poata si butona.

1. Folosirea funcționalității Timp de utilizare pe iPhone, iPad: https://support.apple.com/ro-ro/108806
2. Primii pași cu funcționalitatea Timp de utilizare pe iPhone: https://support.appl...phbfa595995/ios
3. Te invatam cum se seteaza limite cu Screen Time de la Apple: https://www.onlaptop...ime-de-la-apple

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate