Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Laptop cu display OLED

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
Cele eftine oled au unghiuri de vizibilitate chiar mai proaste decat un IPS. Au si ele un fel de shift de culoare, de saturatie, daca le privesti dintr-un unghi.

Singurul avantaj nediscutabil la OLED e vizibilitatea outdoor, in lumina (nu musai directa a) soarelui.
Nu conteaza ca are 300 sau 400 de niti. Outdoor se vede clar superior unui LCD chiar si de 500 nits, chiar si cu toate reflexiile de ecran glossy.

Altfel, indoor, pe birou, tot mai bun e un IPS.
Or fi mai bune alea scumpe, nu neg, insa ce am vazut eu pana acum, la un coleg si expuse prin magazin, sunt glossy, urate si cu imagine proasta.
Daca pui un screensaver sau imagine desktop cu contrast mare, arata spectaculos ele asa, dar in utilizarea curenta, la culori cu saturatie normala, e mai bun un IPS cu ecran mat.

Am inteles ca pe modelele de Thinkpad pun si modele glossy, dar si semimat. Pe reviewuri de pe net nu-mi dau seama, ca aia ocolesc reflexiile luminilor de studiou si nu-ti poti da seama.
Eu vreau mat, sau semimat, sau orice tip care elimina reflexiile alea specifice. Ar fi super. Singurul dezavantal pe care-l vad eu la leptopul meu e ca nu pot lucra outdoor. Tre sa ma bag in masina, sau macar undeva la umbra puternica sa vad ceva pe ecran. Mi-ar placea mult sa pot lucra outdoor, dar deocamdata nu se poate, sau e prea scump. Si totodata, nu vreau sa renunt la calitatea unui ecran mat, pentru ca totusi indoor stau mult mai mult decat outdoor.

#20
[i_unit]

[i_unit]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 15.11.2006

View Postdani.user, on 17 ianuarie 2024 - 23:20, said:

O gramada de laptopuri de pret scazut sau mediu au gamut de culori foarte slab (70% sRGB). Mai rau ca un monitor LCD de acum 15-20 ani.

Urmariti specs daca vreti mai mult, chiar si daca nu luati OLED.
Am si un dell calibrat u2722 cu 100% srgb, pot sa spun ca imi place foarte mult ips-ul de la laptop, chiar daca are 50-60% srgb. De altfel, de asta imi era frica, inainte sa-l comand. Insa asa cum unii n-au remarcat aberatiile cromatice din cauza dispunerii pixelilor, ma astept ca altii sa fie sensibili la limitarea acoperirii srgb, sau sa creada ca le trebuie pentru editare foto/video.

#21
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
Da, este WOW display-ul OLED fata de IPS, cel putin la laptopurile ASUS (are un coleg de munca) si nici nu platesti neaparat in plus pentru asta la anumite modele.

#22
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Labargo, daca în configurația actuala laptopul te mulțumește, poți schimba doar ecranul cu unul IPS din dezmembrări. contează diagonala, conexiunea și dacă e slim sau normal. Poți vedea cu AiDA 64 ce model de ecran ai acum, și poți căuta altceva cu specificații fizice identice.

OLED ieftine pot veni cu Flickr PWM nasol, te uiți la ecran, te bucuri că se văd culorile frumos, dar ai dureri de cap.

Înainte de orice achiziție caută review-uri și teste pentru modelele vizate. Laptopmedia și Notebookcheck sunt de verificat

#23
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023

 nei-k, on 18 ianuarie 2024 - 17:51, said:

Labargo, daca în configurația actuala laptopul te mulțumește, poți schimba doar ecranul cu unul IPS din dezmembrări. contează diagonala, conexiunea și dacă e slim sau normal. Poți vedea cu AiDA 64 ce model de ecran ai acum, și poți căuta altceva cu specificații fizice identice.

OLED ieftine pot veni cu Flickr PWM nasol, te uiți la ecran, te bucuri că se văd culorile frumos, dar ai dureri de cap.

Înainte de orice achiziție caută review-uri și teste pentru modelele vizate. Laptopmedia și Notebookcheck sunt de verificat

Am lucrat la o firma care reconditiona laptop-uri, stiu ce zici :) dar e prea scump sa fac asta. Iar la 15.6" sunt atat de multe variante de slim si super slim incat nici nu vreau sa-mi bat capul
Mai bine il vand si imi iau altul. Am un vivobook x512da, cu ryzen 5 3500u. Deocamdata isi face treaba, i-am facut si upgrade la 12gb ram

 maccip, on 18 ianuarie 2024 - 11:48, said:

Cele eftine oled au unghiuri de vizibilitate chiar mai proaste decat un IPS. Au si ele un fel de shift de culoare, de saturatie, daca le privesti dintr-un unghi.

Singurul avantaj nediscutabil la OLED e vizibilitatea outdoor, in lumina (nu musai directa a) soarelui.
Nu conteaza ca are 300 sau 400 de niti. Outdoor se vede clar superior unui LCD chiar si de 500 nits, chiar si cu toate reflexiile de ecran glossy.

Altfel, indoor, pe birou, tot mai bun e un IPS.
Or fi mai bune alea scumpe, nu neg, insa ce am vazut eu pana acum, la un coleg si expuse prin magazin, sunt glossy, urate si cu imagine proasta.
Daca pui un screensaver sau imagine desktop cu contrast mare, arata spectaculos ele asa, dar in utilizarea curenta, la culori cu saturatie normala, e mai bun un IPS cu ecran mat.

Am inteles ca pe modelele de Thinkpad pun si modele glossy, dar si semimat. Pe reviewuri de pe net nu-mi dau seama, ca aia ocolesc reflexiile luminilor de studiou si nu-ti poti da seama.
Eu vreau mat, sau semimat, sau orice tip care elimina reflexiile alea specifice. Ar fi super. Singurul dezavantal pe care-l vad eu la leptopul meu e ca nu pot lucra outdoor. Tre sa ma bag in masina, sau macar undeva la umbra puternica sa vad ceva pe ecran. Mi-ar placea mult sa pot lucra outdoor, dar deocamdata nu se poate, sau e prea scump. Si totodata, nu vreau sa renunt la calitatea unui ecran mat, pentru ca totusi indoor stau mult mai mult decat outdoor.

Ma gandesc la asta https://www.emag.ro/...rm/pd/DJ1B3MYBM
E cel mai ieftin cu 13620h, chiar daca are OLED

#24
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
Ideal ar fi sa-l vezi undeva. Din punctul meu de vedere ecranul si tastatura sunt mai importante decat performantele.

Si tre sa-ti placa tie cum se vede. Daca tu nu ai o problema cu glossy, go ahead.
:)

Vad ca il au si la Flanco. Poate il gasesti expus undeva.

https://www.flanco.r...abyss-blue.html

#25
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
.

Edited by dani.user, 20 January 2024 - 22:01.


#26
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007

 maccip, on 19 ianuarie 2024 - 12:37, said:

Ideal ar fi sa-l vezi undeva. Din punctul meu de vedere ecranul si tastatura sunt mai importante decat performantele.
Si tre sa-ti placa tie cum se vede. Daca tu nu ai o problema cu glossy, go ahead.
Posted Image
Vad ca il au si la Flanco. Poate il gasesti expus undeva.
https://www.flanco.r...abyss-blue.html

Glumesti nu ?

#27
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023

 maccip, on 19 ianuarie 2024 - 12:37, said:

Ideal ar fi sa-l vezi undeva. Din punctul meu de vedere ecranul si tastatura sunt mai importante decat performantele.


   Si eu sunt de parerea asta. Bineinteles, nu sa se miste ca dracu. Tocmai dau retur un Acer din cauza tastaturii si a display-ului.

#28
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Aveti cate unii o logica de te doare capul.
Un coleg de la munca incerca sa vada ce e afisat pe ecranul unui iphone de generatie mai veche cu diagonala de 3.5 inchi.
I-am spus ca isi omoara vederea cu telefonul ala si sa cumpere mai bine unul cu ecran mai mare.
Era convins ca un telefon cu ecran mai mare ii va afecta vederea si nai rau.
Asa si unii dintre voi aveti niste obsesii si fixatii de te doare capul.
Pana mea ca pe asta nu am mai auzit-o cu achizitia unui laptop tinand cont in principal doar de tastatura si ecranul.
Exceptand cazurile cand iei laptopul cu tine la buda, banuiesc ca el sta de obicei pe un birou.
Pai si daca te deplasezi cu el avandu-l intr-o geanta laptop, ce mare lucru sa bagi in acea geanta si o tastatura slim fara fir care va fi mai ok decat orice tastatura de laptop?



#29
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
mariusixy, si pe noi ar putea sa ne doara capul referitor la recomandarile/sfaturile tale, dar ne tratam.

#30
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009

View Postmaccip, on 19 ianuarie 2024 - 12:37, said:

Daca tu nu ai o problema cu glossy, go ahead.

Eu l-as cumpara pe acesta ca este anti-glare.

#31
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
XORIAN_L, cum se comporta acest tip de display "anti-glare"?

#32
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Pai dupa cate stiu, nu este glossy adica nu ti se reflecta fata in ecran ca intr-o oglinda.

#33
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
Exista si IPS anti-glare?

#34
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 15.06.2005
Eu am un Lenovo Yoga Slim 7 Pro cu ecran OLED și sunt mulțumit de el. 100% DCI-P3, calibrat hardware din fabrică. Am pus colorimetrul pe el și este aproape perfect. Îl folosesc în studio pentru fotografie și editare. Îl mai conectez la un Benq PD2706 UA care de asemenea stă foarte bine la capitolul culori și sunt asemănătoare prin comparație cu ochiul liber.

#35
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
OLED la 15 inchi sunt bani aruncați degeaba...
Prefer un ecran mai slab însă un docking station + kit tastatura și mouse wifi + monitor 2K.... Best setup.
Docking cu thunderbolt și 3 porturi DP+.
Asta este setup profesional pe tu un laptop.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate