Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Declaratie unica 2023 PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008
Salutari la toti,

Va rog sa ma ajutati cu o clarificare in urmatoarea problema deoarece e prima data cand ma lovesc de ea.
Am de anul trecut, ianuarie 2023, PFA, in termen de 30 de zile am depus DU estimativa pe 2023 pe PFA si cu aceasta ocazie am trecut si datoriile pe PF(ceva nimicuri din vanzarea de actiuni pe bursa), pe 2022. Ca plata, inafara de ce datoram pe PF, mi-a venit si aferent la estimarea pe 2023 pe PFA. De platit, am platit doar suma pentru PF, ca asa mi s-a parut normal (de ce sa dau bani in avans statului si nu aveam certitudinea ca voi face cifra estimata).
Acum, in 2024 cum depun DU pentru 2023 si estimarea pentru 2024 ? Am venituri si pe PFA(mai mari decat cele estimate, oricum nu am platit nimic in 2023) si pe PF.

Multumesc.

#2
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020
Trebuia sa platesti si estimatul pe 2023. Acum declari valorile realizate efectiv, platesti impozitul si, cel mai probabil, iti vor fi calculate penalitati de intarziere pentru estimatul neachitat
Dar cel mai bine ia legatura cu cei de la ANAF sau cu un contabil

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
NU ai ce penalitati sa iti ceara pentru estimatul pe 2023 din moment ce termenul de plata este 25 mai 2024…

LE: Si oricum nu conform estimatului platesti pana la urma, ci conform realizatului. Ca sunt situatii (prevazute de Codul Fiscal, nu dupa cum crede fiecare) in care nu mai e nevoie sa depui realizatul ca ar fi identic cu estimatul, asta e alta treaba si tine de simplificare dpdv birocratic: sa nu depui inca o hartie identica celei deja depuse.

Edited by sags, 17 January 2024 - 14:55.


#4
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005

 donPedros, on 17 ianuarie 2024 - 14:12, said:

Salutari la toti,

Va rog sa ma ajutati cu o clarificare in urmatoarea problema deoarece e prima data cand ma lovesc de ea.
Am de anul trecut, ianuarie 2023, PFA, in termen de 30 de zile am depus DU estimativa pe 2023 pe PFA si cu aceasta ocazie am trecut si datoriile pe PF(ceva nimicuri din vanzarea de actiuni pe bursa), pe 2022. Ca plata, inafara de ce datoram pe PF, mi-a venit si aferent la estimarea pe 2023 pe PFA. De platit, am platit doar suma pentru PF, ca asa mi s-a parut normal (de ce sa dau bani in avans statului si nu aveam certitudinea ca voi face cifra estimata).
Acum, in 2024 cum depun DU pentru 2023 si estimarea pentru 2024 ? Am venituri si pe PFA(mai mari decat cele estimate, oricum nu am platit nimic in 2023) si pe PF.

Multumesc.

Deci ești PFA in sistem real, nu cu norma de venit?

#5
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008

View Postwertyck, on 18 ianuarie 2024 - 17:58, said:

Deci ești PFA in sistem real, nu cu norma de venit?

Sistem real.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate