Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Problema mufe / cablu perete pentru Gigabit

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
edduuuard

edduuuard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.09.2007
Am un ruter TPLINK duce pe LAN Gigabit fara probleme, pe direct.

Un laptop (probat si cu NAS acelasi lucru) daca este legat pe direct la ruter cu un cablu vede Gigabit totul bine.

Cu tester cablul de internet pe direct este CAT5E --- imi arata LEDurile 1-1, 2-2, 3-3, 4-4, 5-5, 6-6, 7-7, 8-8  deci totul OK deasemenea.

Daca este cablul bagat in priza de internet -  ramane doar 100 MBps nu trece in Gigabit desi cablul dintre ruter si priza de internet care trece prin perete tot CAT5E este.  Acest cablu este cu mufa tata la ruter si mama la mufa din perete.

Daca folosesc cablul pe direct (cel cumparat) il pun in mufa mama si apoi fac test cu testerul intre mufa tata ramasa libera a cablului cumparat si mufa tata a cablului prin perete (care de obicei intra in ruter) --- imi arata LEDurile 1-1, 2-2, 3-3, 4-4, 5-5, 6-6, 7-7, 8-8

Mufa tata de la cablul din perete am remufato cu RJ45 STP CAT6 thru - testerul la fel indica toate 8 leduri OK - dar tot nu merge Gigabit.

Nu inteleg cum desi ambele cabluri sunt CAT5E, la tester ordinea este aceiasi sunt conectate toate cele 8 fire din mufe, de ce prin priza din perete nu mai este Gigabit.

Priza din perete este de la Master si scrie pe ea un "D" si un "5e"

Ma puteti ajuta cu ceva explicatii ?

#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
contează și ordinea cablurilor în mufe.

LE:
Asta e oridinea corectă:

[ https://www.researchgate.net/profile/Andrew-Maffei/publication/242151185/figure/fig1/AS:298646223507461@1448214216427/Ethernet-EIA-TIA-568B-wiring-standards.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.speedguide.net/images/pics/articles/rj45_586b.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by KyKyKyKy, 16 January 2024 - 18:53.


#3
crisalexe

crisalexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.03.2008
Verificati ca mufele RJ45 sa fie cablate conform standardului TIA/EIA 568-B, nu este suficient sa aveti doar continuitate  intre pini. Daca mufarea e corecta probabil aveti cablul din perete afectat (zdrobit, rasucit) si singura solutie este schimbarea lui. Exemplu standard TIA/EIA 568
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Jkv_-4DaYMw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
edduuuard

edduuuard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.09.2007
intrebare de logica, daca cablul cumparat gigabit - il testez cu testerul si indica 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 in ambele capete - OK
de ce ar mai conta ordinea culorilor daca ele au aceiasi ordine identica la ambele capete.. ?

#5
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 27.06.2009
Pentru ca UTP(unshielded twisted pair) ests un cablu cu perechi de fire infasurate pentru a reduce interferenta. Daca se schimba ordinea, nu se mai anuleaza interferenta in perechi, deci cablul nu poate sa mai duca viteza pentru care e certificat.

#6
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

 edduuuard, on 16 ianuarie 2024 - 23:22, said:

intrebare de logica, daca cablul cumparat gigabit - il testez cu testerul si indica 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 in ambele capete - OK
de ce ar mai conta ordinea culorilor daca ele au aceiasi ordine identica la ambele capete.. ?
Pentru ca asa sunt construite, sa le pui intr-o anumita ordine.

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011

 edduuuard, on 16 ianuarie 2024 - 23:22, said:

intrebare de logica, daca cablul cumparat gigabit - il testez cu testerul si indica 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 in ambele capete - OK
de ce ar mai conta ordinea culorilor daca ele au aceiasi ordine identica la ambele capete.. ?


Nu conteaza neaparat ordinea, conteaza perechile ca atare.  Poti sa inversezi culorile cum vrei tu, dar perechile sa se pastreze.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Conteza si ordine - asa e standardul ptr conexiuni.
Schimbi ordinea si... .surpriza. Nu mai merge la viteza dorita...

#9
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Am intalnit cazuri in care testerul indica conexiune punct la punct, exact ca in cazul tau, dar totusi nu functiona pe 1Gbps, cauza fiind legata de conectica ( priza sau conectori de calitate indoielnica). Exista unii conectori RJ45 la care pinii dupa sertizare coboara foarte mult spre interior, iar lamelele din prizele mama, la unele dispozitive fac contact cu acestia iar la altele nu.
Am intalnit si prize la care contactul dupa sertizare nu era ferm.
Cum as proceda eu:
Sacrific un patchcord UTP, si fac conexiunile la capatul firului din perete pe stil babesc, adica rasucesc firele, le izolez si testez. Daca se ridica la 1 G, elimin posibilitatea ca, cablul din perete sa fie defect, urmand ca mai apoi sa folosesc elemente de conectica de la alt ptoducator.
Da, carpeala cu izolatul, trebuie sa functioneze la distanta mica.

Edited by phoenix76, 17 January 2024 - 10:06.


#10
edduuuard

edduuuard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.09.2007
Multumesc tuturor, am rezolvat.

Ati avut dreptate... Conteaza cablul, cat de corect mufezi (sa nu apesi nici putin nici foarte foarte tare), si cum sunt mufate ordinea.

Cablul 5E prin pereti este OK pana la urma, mufele RJ45 se pare ca nu conteaza cat de scumpe sunt sau nu (am avut si 5E si 6E) ci mai ales ordinea la mufat sa respecte neaparat TIA/EIA 568-A sau TIA/EIA 568-B  (indiferent ca in tester daca apare corect 1-1, 2-2, 3-3, 4-4, 5-5, 6-6, 7-7, 8-8  dar daca nu sunt mufate cu ordinea de la standard,  cablul o sa ramana doar 100 Mbps si nu o sa il accepte / recunoasca ruterul ca 1Gbps chiar daca e CAT5E, CAT6, etc - cum bine ai spus modoran, crisalexe, ...)

Eu am folosit TIA/EIA 568-B cum ati spus pentru ca e mai raspandit (desi contractori guvernamentali in SUA folosesc TIA/EIA 568-A , dar ei sunt pe invers cu multe Posted Image )

Totul OK acum, se vede in Local Area Connection ca 1 Gbps si vitezele pe teste sunt 828 Mbps download si 844 Mbps upload.

Multumesc din nou!

Edited by edduuuard, 17 January 2024 - 16:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate