Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Pergola metalica

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
RoxanaB

RoxanaB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.01.2024
Salut! As avea nevoie de niște sfaturi legate de o structura metalica pentru un soi de pergola cu rol de acoperis pentru o zona de lucru, pe un planseu de beton. Pentru stalpi am țevi de 5x5cm, grosime 3mm. Pentru căpriori am cumpărat tevi de 4x2cm, grosime 2mm, dar par a fi putin prea flexibile - la lungime de 4m, fara suportul central, se îndoaie destul de mult chiar si la greutăți mici. Cu suport central par destul de solide. Peste ele planuiesc sa pun transversal niste scanduri de lemn de aproximativ 2.5x10cm si tabla cutata. Am calculat, am nevoie de vreo 12 bucati de tabla, care ar avea in total pana in 50kg. Unde sunt liniile rosii planuiesc sa sudez si niste contrafise. Nu o sa aiba pereti, dar as vrea ca pe viitor sa ii montez niste folie transparenta, pentru vant.
Am cateva intrebari:
Am observat ca grinda care uneste stalpii din fața este destul de rezistenta. La 4m, cu greu se curbeaza, chiar si cand pun vreo 80kg (eu) pe ea. As putea sa schimb căpriorii de 4x2x0.2 cu unii de 5x3x0.3 si sa renunț la suportul central (albastru)? Sau, daca 4m tot e o lungime prea mare, as putea muta suportul in directia sagetilor verzi cu 0.5 - 1 m pentru a mări spatiul din partea dreapta? Daca pastrez suportul chiar in mijloc, pot folosi totusi tevile de 4x2x0.2?
In partea de sus, capriorii intra prin perete (osb 10mm) si sunt prinși de grinda care susține acoperișul magaziei. Grinda e lemn de 8cm, la fel ca toata structura magaziei. Credeți ca prinderea ar fi destul de rezistenta, sau ar trebui sa construiesc alta structura, similara cu cea din mijloc, dar mai înaltă, in afara magaziei pe care sa așez acoperisul nou?
Atasez schita, sper sa fi formulat inteligibil.

#2
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
Lipseste schita

#3
RoxanaB

RoxanaB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.01.2024
Scuze, prima postare, am atasat poza aici.

Attached Files



#4
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Unde-i schita?

#5
RoxanaB

RoxanaB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.01.2024

 rim80, on 16 ianuarie 2024 - 12:02, said:

Unde-i schita?
Vad ca nu ma descurc nici sa postez pe forum, daramite sa fac structuri metalice. La postarea initiala am avut optiunea sa atasez un fisier (schita), pe care am agatzat-o dar am uitat sa-i dau attach, am mai incercat o data, aparent cu succes, sa o atasez dar vad ca nu s-a publicat postarea si la bajbaielile mele cu forumul se adauga intarzierea cu care apar postarile fiindca-s membru nou si am nevoie de aprobari. Mai incerc o data, apoi cred ca o las balta...

Attached Files



#6
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
la 4m, se curbeaza si cei de 5/3. si sunt si semnificativ mai grei!
poti sa faci acoperisul din panouri sandwich, fara probleme!

#7
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

View PostRoxanaB, on 16 ianuarie 2024 - 13:52, said:

Mai incerc o data, apoi cred ca o las balta...

Gata , functioneaza.

Ai prea multe probleme in design ...vezi ca zapada e destul de grea, mai ai si niste vant in ecuatie  .

#8
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Te sfatuiesc sa te consulti cu un structurist.
Pe aici ai destul de putini oameni care chiar stiu ce vorbesc pe partea de structura, multi pe arhitectura (care alta mancare de peste) si din ce in ce mai multi cu afaceri pe care le imping prin forum.
Sunt bune parerile, dar nu uita ca tu si familia ta veti sta sub chestia ai apana la urma, nimeni cu sfaturi pe topicul asta probabil.

Exemplu: in Ro, avand zone cu seizme, solutia va diferi in Focsani fata de Oradea, sa zicem. Sau cada e pe o colina de deal/munte versus intre 4 blocuri in oras/inconjurat de padure pe undeva.
Daca nu dai toate elementele necesare nimeni cu toate tiglele pe casa nu iti va da o solutie asa, pe un forum, pe internet.

Edited by kretzu77, 17 January 2024 - 10:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate