Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Cateter peritoneal si transplant renal

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
MarYaNM972

MarYaNM972

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 30.09.2016
Salut, am descoperit ca sufar de insuficienta renala cronica de gradul 5 la 26 de ani. Medicul nefrolog mi-a montat un cateter la gat si fac dializa dar mi-a zis ca ar trebui urgent sa montez la Timisoara un cateter peritoneal (la burta) sau fistula (la mana).

Trebuie sa aleg dintre aceste doua variante. Doresc sa stiu mai multe informatii despre cine a trecut prin montarea cateterului peritoneal la burta.

Cum se simte? Cat dureaza montarea? Anestezia cum se face? Medicul mi-a zis ca se poate si anestezie generala si locala.

Doresc mai multe informatii si cine a trecut peste transplantul renal. Cat de greu este? Riscuri?

Mersi

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Salut.
Eu nu ma pricep dar iti doresc multa sanatate si succes la interventie.

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMarYaNM972, on 16 ianuarie 2024 - 09:00, said:

Cum se simte? Cat dureaza montarea? Anestezia cum se face? Medicul mi-a zis ca se poate si anestezie generala si locala.
Eu as alege generala, ca-s cam sensibilos :scared:
Cu cateterul te obisnuiesti, in cateva zile nu-l mai simti.
Sanatate maxima!

#4
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
intai te hotarasti ce fel de dializa faci: peritoneala sau hemodializa. ca sa montezi fistula sau cateter!

#5
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View PostMarYaNM972, on 16 ianuarie 2024 - 09:00, said:

Medicul nefrolog mi-a montat un cateter la gat si fac dializa dar mi-a zis ca ar trebui urgent sa montez la Timisoara un cateter peritoneal (la burta) sau fistula (la mana).

Trebuie sa aleg dintre aceste doua variante. Doresc sa stiu mai multe informatii despre cine a trecut prin montarea cateterului peritoneal la burta.

Cum se simte? Cat dureaza montarea? Anestezia cum se face? Medicul mi-a zis ca se poate si anestezie generala si locala.

Nu trebuie sa alegi cele doua variante.Medicul asta cred ca vrea sa scape de tine de la dializa.Trebuie sa faci fistula la mana.Cateterul peritoneal la burta se face cand ,prin exceptie,nu mai merg venele ,din cate stiu eu,adica e ultima faza pentru dializa ,si te chinui acasa iar infectiile sunt foarte mari ca rata de producere.Asa ca fa fistula ,faci dializa la un centru de dializa de trei ori pe saptamina ,lumea e in
continua schimbare ,poate se gaseste vreo inovatie sau pe moment faci o cerere pentru transplant ,la 26 de ani ai prioritate .Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate