Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Se mai poate lua permisul auto daca un sofer si-a ispasit pedeapsa cu suspendare de doi ani pentru alcool ?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,621
  • Înscris: 16.08.2010

 NAlexQ, on 15 ianuarie 2024 - 14:51, said:

Daca ajungi sa dai traseul de 11 ori atunci e timpul sa lasi volanul si sa folosesti transportul in comun.

...cineva care a avut dreptul să conducă.

În acest caz ar trebui verificat și cel care i-a dat permisul prima oară.

#20
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010
Sa dea cel de sus sa nu mai dobandeasca niciodata. Sa mearga cu bicicleta.

Edited by DrLexic, 15 January 2024 - 16:20.


#21
anonimuI

anonimuI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 14.09.2021

 OClaudiu, on 15 ianuarie 2024 - 14:57, said:

În primul rând nu e vorba de mine, ci de o cunoștință apropiata din alt județ. Orășelul e mic, și da luna de luna aproape. A refăcut din nou și școala de șoferi. Precizez ca are 62 ani.

Spune-i exact așa

- la traseu el va avea cazierul la el și polițistul va citi ce scrie pe el și va vedea condamnarea

- va cere copie după hotărârea definitivă de condamnare și va citi ce scrie în ea și data când a rămas definitivă hotărârea, trebuie să fie minim 1 an de la data de când a rămas definitivă hotărârea

- după ce va citi hotărârea și va vedea că a trecut minim 1 an și nu e trecut în hotărâre vreun termen de câțiva ani de interzicere a condamnatului de a mai conduce vehicule îi spune lui că poate da examenul de traseu

- începe examenul de traseu și dă traseul ca orice om care nu a avut permis niciodată.

El acum figurează în baza de date cu permisul anulat în maxim 5 zile de la data rămânerii definitive a hotărârii care a fost trimisă de tribunal la cei care i-au eliberat permisul în județul și orașul lui.

Îi arăți ce am scris și îi spui că așa va da traseul și va trebui să aibă la el la traseu la dosar și cazierul cu condamnarea și copie după hotărârea definitivă șifără astea la el nu poate să dea traseul că trebuie să citească polițistul dacă nu are vreo interdicție de a mai conduce trecută pe hotărârea definitivă.

#22
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Nu poate merge beat cu bicicleta ca-ti trebuie balans.

Probabil era aproape de coma alcoolica de i-a fost anulat permisul, mai bine pieton pe viata.

Edited by sirgoofy, 15 January 2024 - 18:45.


#23
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
la smecheri de astia cu alcool de obicei se face un semn mic langa poza, sa se uite daca are semn facut, daca da....sa nu mai incerce sau sa caute o relatie cu spaga, altfel se chinuie degeaba, daca nu are semn facut atunci sa incerce mai departe

#24
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

 OClaudiu, on 15 ianuarie 2024 - 14:57, said:

În primul rând nu e vorba de mine, ci de o cunoștință apropiata din alt județ. Orășelul e mic, și da luna de luna aproape. A refăcut din nou și școala de șoferi. Precizez ca are 62 ani.

Daca cunostinta are 62 ani si istoricul este patat cu alcool la volan, sunt sanse slabe sa mai recapete permisul de conducere...

#25
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 sirgoofy, on 15 ianuarie 2024 - 18:41, said:

Nu poate merge beat cu bicicleta ca-ti trebuie balans.

Probabil era aproape de coma alcoolica de i-a fost anulat permisul, mai bine pieton pe viata.
Ai ramane surprins cati beti pe bicicleta am vazut .. se balabaneau in toate partile, si mergeau pe doua benzi ... dar pedalau inainte ...

Edited by unknown_35, 15 January 2024 - 20:30.


#26
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014
Sa dea de permis in o alta tara si apoi sa-l schimbe in ro. Sa se duca la moldoveni.

#27
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 17.09.2003
Dragi colegi, va multumesc pentru raspunsuri. Greseala a fost comisa, din pacate nu se mai poate intoarce inapoi. Alcoolemia in sange am inteles ca ar fi fost 2,01 la mie. Posibil din aceasta cauza sa aiba permisul anulat ? Sa nu ma intelegeti gresit, nu judec persoana, dar practic, in Romania, mai sunt sanse de a obtine permisul de conducere ?

#28
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 09.01.2009

 dorin_2k, on 15 ianuarie 2024 - 15:26, said:

Nu. Nu o sa îl mai redobândească. La 62 ani e încăpățânat tare daca a picat de 11 ori.
Daca nu pricepe regulile de circulație: evident că este picat.
Si  probabil conduce din amintiri.Nu are  nimeni  nimic   cu el.Dar el este  mai periculos decat  unul care atunci invata.Pt ca pe ala il poi corecta,dar pe asta nu ,ca stie el mai bine,are reflexele formate.Probabil  ca atunci cand conduce(cu permis)nu prea respecta regulile,si acum ii este greu sa se se abtina/corecteze.

Edited by cotizo_dacul, 16 January 2024 - 00:03.


#29
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006

 OClaudiu, on 15 ianuarie 2024 - 21:29, said:

Alcoolemia ... 2,01 la mie.

Ba, esti nebun?
La 2 la mie ar fi trebuit sa-i confiste si sa-i anuleze si certificatul de nastere!

#30
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008
Să nu mai meargă beat la examen :D

 OClaudiu, on 15 ianuarie 2024 - 21:29, said:

Alcoolemia in sange am inteles ca ar fi fost 2,01 la mie. Posibil din aceasta cauza sa aiba permisul anulat ?

Evident că de aia îl are anulat. A fost condamnat cu suspendare sau executare în procesul penal și i-a fost anulat și permisul, așa spune legea.

#31
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Apare și reabilitarea după o perioadă și nu mai apare nimic în cazier, curat ca lacrima.

#32
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Chiar si asa, oricat nu imi plac betivii, judecatorul a stabilit o pedeapsa pe care alcoolistul a ispasit-o. Nu e treaba examinatorului sa se inchipuie instanta de judecata.

Se mai inregistreaza video examinarile astea? Poate e temei de o plangere pentru hartuire sau abuz in serviciu.

Eu l-as sfatui sa incerce si in alt judet. Si sa nu mai bea, ca ii rupem dintii daca ne implica in trafic pe vreunii dintre noi.

Edited by sebulbus, 16 January 2024 - 07:50.


#33
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Da se mai înregistrează.
Si poți contesta evaluarea examinatorului în instanță.

#34
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

 rexx, on 15 ianuarie 2024 - 14:40, said:


din ce am mai auzit eu la unii care au avut doar alcool si dosar penal, au primit 1 an cu suspendare si suspendarea dreptului de a conduce pe perioada condamnarii plus munca in folosul comunitatii
dupa ce au efectuat orele de munca in folosul comunitatii si a trecut perioada de 1 an pot sa se duca sa isi ridice permisul direct.
dar asta e doar ptr cazurile mai simple, adica alcoolemie mica 0.8-1 la mie si fara victime. in cazul ala s-a dat doar suspendare, fara anularea permisului

la cazuri cand se da cu anulare permis trebuie sa faca scoala din nou si sa dea examenul din nou, cu "placerile" aferente noului examen Posted Image Posted Image Posted Image
Mai lasa folclorul urban, in toate cazurile in care alcoolemia depaseste 0,8 si se face dosar penal, permisul este anulat !

#35
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Corect este: In toate cazurile in care se da o condamnare pentru abateri la regimul rutier, permisul este anulat. Fie ca este condamnare cu executare sau suspendare. Singura exceptie este cand primeste amanarea aplicarii pedepsei. Aia nefiind condamnare, nu se anuleaza permisul.
Am patit-o cu un dosar pentru conducere fara permis (nu aveam deloc). Condamnare cu suspendare si interdictia de a mai da de permis 1 an. Culmea, la alcool perioada asta este de 6 luni. Si dupa sentinta definitiva am mai stat cu permisul in buzunar o jumatate de an, ca in baza lor de date permisul pe care il obtinusem intre timp era ok. A trebuit sa le spun eu de condamnare si dupa ce au verificat, l-au anulat.
La examenul practic aveam la dosar cazierul unde scria solutia de la dosar, respectiv fapta, condamnarea si termenul acesteia, si totodata si copie de pe hotararea judecatoreasca. Si se uita cam lung examinatorul la cazier. Eu la ce circumstante am avut, fara fapta de pericol si restul puteam lua lejer amanarea aplicarii, nici prea tanar nu sunt. Dar au inceput sa foloseasca puterea exemplului. Sentinte mari sa prinda lumea frica sa nu se mai urce la volan beata, drogata sau fara permis. Si pe o parte bine fac. Exact cum e si treaba din cazul de fata, o sa il mai tina asa mult si bine. Si o sa se duca vorba mai departe sa ia si altii exemplu cat te chinui sa recuperezi permisul dupa o prostie desta.

Edited by Tort, 16 January 2024 - 13:09.


#36
logosu

logosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 11.06.2008
Se mai poate, din moment ce a ajuns la examen, dar mai greu. Trebuie să dovedească poliţistului că merită, care probabil că nu e prea îngăduitor având în vedere istoricul.

Recomand o chestie practica: să meargă mai încet decât în mod normal, chiar dacă îl depunctează 6 puncte sau cât mai e acum. Mai bine 6 decât 21... Lucrul ăsta îl va ajuta la 2 chestii: să iasă un pic din reflexele condiţionate care le are şi să vadă punctele "fierbinţi": trecerile de pietoni, semnele de cedează, stop, cale ferata etc. Şi eventual să joace chiar un pic de teatru: în loc să se asigure 2 secunde stă 5, la fel şi cu semnalul de schimbare a direcţiei etc.

Acum dacă a dat de atâtea ori, eu zic că e un om care vrea şi perseverent şi cine nu se dă bătut până la urmă reuşeşte. Baftă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate