Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Windows Boot manager

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Am doua calculatoare (cu configuratii diferite) cu hdd-uri sata si am dorit sa le trec pe ssd.
Am instalat win 10 pro pe unul din ele si configurat cu ce ma interesa pe mine. Apoi am facut o clona a acestui ssd pe un hdd extern si am pus clona pe al doilea ssd.
Cand pun acest ssd clonat in calc2 booteaza ok (in bios imi apare optiunea windows boot manager) ii instalez driverele pentru placa de baza pe care o are si totul este ok.
Daca ii scot cablurile (sata si alimentare) si le pun la loc nu mai boot-eaza deloc iar in bios nu mai apare optiunea windows boot manager.
Eu nu prea stiu de ce apare dupa clonare acel windows boot manager dar nici nu imi dau seama cum dispare la un moment.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Ai facut instalarea cu hdd-urile vechi conectate? In acest caz sectorul de boot a ramas pe hdd.
Deconecteaza hdd-urile si doar atunci incepi instalarea pe ssd. Le reconectezi la sfarsit.

Edited by Leo2006, 15 January 2024 - 11:25.


#3
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Windows Boot Manager apare atunci când sistemul detectează automat o partiție bootabila de tip EFI. Aceasta e creata automat la instalare, are 100-200 MB și e prima partiție de pe disc.

Verifică în BIOS la secțiunea Boot Manager ce opțiuni mai ai acolo, poate la decuplare disc placa de baza schimbă automat ordinea de Boot

Edited by nei-k, 15 January 2024 - 11:25.


#4
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Instalarea pe calc1 am facut-o fara hdd vechi conectat.
Acum vad ca nu mai boot-eaza nici dupa primul restart.
Am atasat doua poze poate aveti vreo idee - optiunile sunt la fel cu exceptia faptului ca intr-o imagine lipseste windows boot manager.

Attached Files


Edited by vdingo11, 15 January 2024 - 12:14.


#5
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 21.07.2011
Storage boot control option - LEGACY??
Eu zic sa resetezi Bios-ul si reinstalezi windows-ul.

#6
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Windows Boot Manager probabil e setat corect ca UEFI, iar în BIOS tu ai setat Storage ca Legacy și CSM suport ca Enable.
Încearcă pe rand
- Să modifici Storage din Legacy in UEFI, GUID sau ce mai ai pe acolo
- Dacă nu merge, setează CSM Disable

După ce faci o setare, dai în BIOS Save & Restart, apoi, la restart, imediat ce apare sigla plăcii de bază apeși repetat pe F12 ca să accesezi meniul de Boot (posibil sa fie F2 sau F10 dacă nu merge F12). Dacă acolo nu apare Windows Boot Manager, intri iar în BIOS și dai Disable la CSM.

Edited by nei-k, 15 January 2024 - 14:30.


#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Daca merge lasa așa cum este, că nu înțelegi ce fac opțiunile respective și pe ghicite nu rezolvi nimic. Lasa-l așa și gata.

#8
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Am incercat sa modific Storage din Legacy in UEFI si tot nu functioneaza.
Cand am pus CSM Disable a functionat.
Acum intrebarea este urmatoarea: sa dau reset la bios si sa reinstalez totul de la zero pe ssd sau sa las asa cu CSM disable? (nu inteleg eu cu UEFI, legacy, GPR etc)

Edited by vdingo11, 15 January 2024 - 15:08.


#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
CSM dezactivat  inseamna ca biosul e acum in modul uefi.
Nu mai ai de ce sa dai reset sau sa reinstalezi. Problema era doar din bios. Primele placi de baza cu suport uefi erau setate pe compatibilitate cu os-urile vechi. Mai tarziu toate placile de baza au venit cu setari implicite pe uefi.
Daca dai reset iar n-o sa mai mearga.

Edited by Leo2006, 15 January 2024 - 16:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate