Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Trafic date dispozitive smart Tuya

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 06.05.2020
Salutare!
Am in casa mai multe device-uri smart Tuya - prize, electrocasnice, relee, termostate, senzori. Internet de la Digi prin ONT facut bridge,dupa care am un router TPLink. Ma intrebam oare cat din totalul de upload este generat de device-urile smart? Nu ca as avea vreo problema, dar cum pot vedea pt un astfel de device ce trafic de date face (download / upload)? Ma puteti ajuta cu o metoda? Multumesc

#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Routerul care-l ai te poate ajuta cu aceste informații. Sau nu... depinde de router practic.

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Daca nu are routerul, probabil prin softuri dedicate de monitorizare a traficului in retea. Dar nu-ti bate capul, e nesemnificativ traficul generat de aceste dispozitive.

#4
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 06.05.2020
In interfata routerului am doar real time traffic, cam de ordinul zecilor sau sutelor de kbps U/D la cateva secunde sau zeci de secunde. O recomandare de soft dedicat pt monitorizarea traficului?

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
Păi ți-ai găsit răspunsul, ce alt trafic mai ai nevoie să monitorizezi?

Dacă vrei să afli pe un interval de timp, e pură matematică mai departe

#6
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 06.05.2020
Sigur, pot folosi matematica, dar ar fi doar o aproximare care nu ar stabili exact nici macar ordinul de marime. Intre zeci si sute de kbps, ordinul de multiplicare este de cateva ori (10 ori, poate?). Iar faptul ca eu vad ca se intampla la cateva secunde (poate zeci de secunde), nu e chiar ceva exact. Ceva care chiar sa monitorizeze 24/24 ar raspunde mai bine la dorinta mea.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ba tocmai ca ai deja ordinul de marime, chiar tu l-ai scris

am avut acum ceva ani aplicatia pusa, nu mai stiu cat de des face refresh la viteza, insa diferenta si de 10 ori de care spui, este de la buffer, se face transfer in secunda 1 de 400kbs si apoi ai 20-30kbs in secunda 2 pt ca nu mai are alte date de transmis. se tot repeta ciclul la fiecare 2 secunde

pentru un astfel de transfer iti poti face calculul pe minut/ora/zi, iar valoarea totala o poti imparti la 2. astfel afli transferul la 24 de ore, fara sa accesezi routerul

nu stiu ce iti afiseaza in router, dar vezi sa nu confunzi cu viteza de link de acolo

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Nu inteleg de ce insisti. Eu am casa plina de asa ceva (oricand minim 10 online). Nici routerul meu TP-Link nu-mi permite sa le analizez traficul cumulat pe o perioada de timp (n-o sa le platesc 100 lei/an pentru asta), dar il pot vedea p-ala instantaneu. Yale Connect - aproape tot timpul 0, cu pulsuri rare de 1 kbps (spre diferenta de, spre exemplu, mobilul 4G al lui taica-meu - DL 6 kbps, UL 70 kbps acum). Asadar totalul traficului IoT ar fi probabil MAXIM de cateva zeci MB PE LUNA. Ce internet ultra-extrem de scump ai? Posted Image
Apropo, vad ca poti activa free trial o luna Advanced Parental Control pentru aplicatia Deco de la TP-Link, daca-ti suporta routerul. Sa masori tot ce vrei.

Edited by __Dan__, 14 January 2024 - 09:19.


#9
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Schimbi router-ul.
Pui un serrver de syslog.
Aduni toate iot-urile in acelasi vlan.
Profit
Ex:
Attached File  IMG_3438.jpeg   805.38K   35 downloads

#10
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

 aboicu123, on 13 ianuarie 2024 - 23:31, said:

Salutare!
Am in casa mai multe device-uri smart Tuya - prize, electrocasnice, relee, termostate, senzori. Internet de la Digi prin ONT facut bridge,dupa care am un router TPLink. Ma intrebam oare cat din totalul de upload este generat de device-urile smart? Nu ca as avea vreo problema, dar cum pot vedea pt un astfel de device ce trafic de date face (download / upload)? Ma puteti ajuta cu o metoda? Multumesc
Trebuie router destept.
Sau faci vlan separat pentru toate dispozitivele respective si monitorizezi doar vlan-ul respectiv.
Problema nu este cat cara in afara, ci mai ales ce cara in afara.
Eu am avut o surpriza neplacuta acum multi ani, ca gasesc MAC-urile ale altor echipamente din retea in pachetele pe care le trimitea un amarat de AC Gree p servere chinezesti obscure. Pentru ce ar avea nevoie chinezul obosit de mac-urile celorlalte echipamnete din retea?
Si nu e voirba numai de chinez, toti fac asta. Cred ca ne crucim daca luam la bani marunti ce trimit electrocasnicele "smart" cine stie pe unde.

#11
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 06.05.2020
Închid discuția.
Mulțumesc

#12
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
consuma foarte foarte putin net toate aceste device-uri Tuya....
cea mai mare problema mi-as face-o sa zicem este sa am aceste "kinezisme" in reteaua unde am PC-ul meu
le-as izola intr-o retea separata - VLAN sau prin limitare acces strict la internet via FIREWALL

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate