Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Skywatcher Star Adventurer 2i

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
pedrumuri

pedrumuri

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.11.2023
Salutare . Pe tema Skywatcher Star Adventurer 2i vreau sa ma documentez extra fata de tutorialele ce le gasesc online in ideea de a primii putin feedback de la cei ce-l folosesc de ceva vreme daca exista amabilitate.. Doresc sa ma dotez anul asta inainte de vara si as vrea sa stiu cam ce defecte comune, neajunsuri  apar la acest tracker.
Trepiedul l-am cumparat deja si este ceva pe masura care-mi va sustine montajul .
  Intentionez sa fac tracking  dupa ce incepe MilkyWay sa se arate si numai de dragul de a incerca niste timelaps-uri .
  Este necesar  si un filtru CLS  cata vreme voi fotografi mai ales din zone izolate ?Sau acela mai degraba in zone urbane ?
  Pentru inceput nu dispun de un obiectiv scump ci mamultumesc cu ceva basic dar deschidere  destul de buna . Acumulatorii ma ajuta momentan ptr un maxim de 30 min de fotografiere zic eu ptr inceput . Ulterior daca voi ramane in zona asta de fotografiere ma voi dota si cu o sursa externa continua de alimentare .


  Are rost sa ma risc sa cumpar un pachet Skywatcher Star Adventurer SH  ? Am vazut multe oferte mai ales inafara tarii  dar personal ma gandesc ca ptr o diferenta de 100 si ceva euro pot lua ceva  uzat sau trantit , carpit ...

#2
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 19.02.2023
Tu te astepti pe un forum de genul softpedia sa primesti sfaturi despre scule astro? Glumesti.
Poti incerca pe astronomy.ro... e un setup de vanzare chiar acum. Sau era... daca s-au inteles cei doi, sau tu esti plc-ul?
https://www.astronom...p=229683#229683

Edited by GunDALF, 13 January 2024 - 08:03.


#3
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Pana la urma care sunt nelamuririle ref la Staradventure? Daca ii merge motorul asta e tot ce iti trebuie.

30 min e cam putin la astro, dar nu imi dau seama ce baterie ai, de obicei tin multe ore.

Ce aparat obiectiv ai?

Timelapse sau astro camp larg poti face si fara tracking, pana in anumite limite, pana sa dai banii pe tracking poti sa testezi asa.

Edited by crokodilu, 13 January 2024 - 10:53.


#4
pedrumuri

pedrumuri

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.11.2023
Ma gandesc ca cei ce utilizeaza asa ceva stiu ce neajunsuri apar in timp in ce priveste alinierea sau functionarea lui . De aceea intreb  , e riscant sa il iau sh ?
Canon wifi , obiectiv deocamdata focala cat mai mica dar nu ceva scump si mai luminos  , poate candva voi ajunge si dupa un samyang . Am facut in trecut prima captura la calea lactee cu obiectivul stock  si ceva postprocesare .
Cochetez de ceva timp  sa investesc ceva bani ptr niste poze mai reusite si poate cendva le voi regasi si pe tablourile care le fac . De aici dilema .... nou sau sh ...ptr o diferenta de 600-700 lei . macar diferenta asta ma ajuta candva ptr un obiectiv mai bun .

#5
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 19.02.2023
Pentru o diferenta de 700 de lei merita sa te napustesti pe oferta respectiva.
Cum zicea si croko mai sus, poti face astrofoto de camp larg si fara tracking. Ca sa nu ai star trails imparti 500 la focala obiectivului cu care faci expunerile, afland astfel timpul de expunere in secunde fara a avea star trails. De exemplu, la un obiectiv cu focala de 50 mm vei expune 500:50=10 s fara star trails.Expui repetat apoi folosesti un software de stacking pentru a cumula semnalul. Pentru incepatori recomand Sequator.
Eu am un tracker SAM Wifi, pe care din pacate inca nu l-am pus la treaba. Poate pe viitor.
Daca pasiunea te prinde, o montura ecuatoriala e chiar mai buna. Poti face expuneri la focale mai lungi, chiar cu autoguiding. Si tine minte un lucru: astrofoto e o pasiune devoratoare de bani. ;) Ti-o spune unul cu "experienta" in domeniu. :D

Edited by GunDALF, 14 January 2024 - 08:45.


#6
pedrumuri

pedrumuri

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.11.2023

 GunDALF, on 14 ianuarie 2024 - 08:40, said:

Pentru o diferenta de 700 de lei merita sa te napustesti pe oferta respectiva.
Cum zicea si croko mai sus, poti face astrofoto de camp larg si fara tracking. Ca sa nu ai star trails imparti 500 la focala obiectivului cu care faci expunerile, afland astfel timpul de expunere in secunde fara a avea star trails. De exemplu, la un obiectiv cu focala de 50 mm vei expune 500:50=10 s fara star trails.Expui repetat apoi folosesti un software de stacking pentru a cumula semnalul. Pentru incepatori recomand Sequator.
Eu am un tracker SAM Wifi, pe care din pacate inca nu l-am pus la treaba. Poate pe viitor.
Daca pasiunea te prinde, o montura ecuatoriala e chiar mai buna. Poti face expuneri la focale mai lungi, chiar cu autoguiding. Si tine minte un lucru: astrofoto e o pasiune devoratoare de bani. Posted Image Ti-o spune unul cu "experienta" in domeniu. Posted Image

Multumesc stimate Domn  , umaresc in pe mai multe cai  sfaturile tale . Am luat in calcul sfaturiile si in trecut  .  Vreau tracking acum .  Desi la mine intervin si senzorii de la lansete   .....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate