Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Plata impozit la Partaj

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
0b3d

0b3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 14.01.2008
Buna ziua,

Am inceput partajul cu fosta sotie, la notar. Avem de impartit un apartament achizitionat prin credit ipotecar.
Am ajuns spre final, la intocmirea actului de partaj si notarul ne-a anuntat acum, ca pe langa taxele notariale, trebuie sa achitam si impozit pe 1/2 din valoarea de grila a  apartamentului (app. 1800 de lei). unde pot gasi aceasta informatie? mi se pare o mizerie din partea statului .... din app 4600 de lei platiti ptr partaj, comisionul notarului (ptr care v a plati si el taxe) este de 1800 de lei ... restul, impozit, TVA, taxe OCPI, etc ....

Multumesc,

#2
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
cred ca ala e impozitul pe "vanzare" adica pe schimbarea de proprietar

#3
0b3d

0b3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 14.01.2008
da ... asa a zis si notarul .... eram curios sa vad unde scrie, poate inteleg de ce .... o mizerie oricum. Incep sa i inteleg pe suverani Posted Image)

Edited by 0b3d, 12 January 2024 - 15:02.


#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
fii fericit. esti la 1800 lei distanta de libertate...

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006
Parca ar sti cineva definitia exacta a cuvantului libertate Posted Image

#6
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
libertate de nevasta...macar in acte
ca in realitate o sa se gandeasca la ea ptr urmatorii 1-2 ani, eventual se apuca de sala daca il apuca depresia ca sa isi mai ocupe timpul sa nu se mai gandeasca la ea :D :D :D

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,379
  • Înscris: 28.10.2018
D-aia are extrem de mult succes parteneriatul civil prin vestul europei. Mult mai simplu de plecat fiecare pe drumul lui, fiecare cu banii si averea proprie.

#8
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 21.04.2012

View Post0b3d, on 12 ianuarie 2024 - 13:44, said:

Buna ziua,

Am inceput partajul cu fosta sotie, la notar. Avem de impartit un apartament achizitionat prin credit ipotecar.
Am ajuns spre final, la intocmirea actului de partaj si notarul ne-a anuntat acum, ca pe langa taxele notariale, trebuie sa achitam si impozit pe 1/2 din valoarea de grila a  apartamentului (app. 1800 de lei). unde pot gasi aceasta informatie? mi se pare o mizerie din partea statului .... din app 4600 de lei platiti ptr partaj, comisionul notarului (ptr care v a plati si el taxe) este de 1800 de lei ... restul, impozit, TVA, taxe OCPI, etc ....

Multumesc,

Valorile de grila le gasesti aici http://www.unnpr.ro/

#9
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023

View Post0b3d, on 12 ianuarie 2024 - 13:44, said:

trebuie sa achitam si impozit pe 1/2 din valoarea de grila a  apartamentului (app. 1800 de lei).
Am inteles bine? Doar 1/2 din impozitul pe apartament e de 1800 lei? Nu poate fi palat, deci nu l-ati achitat de ceva ani.
Da, asta se practica la schimbarea proprietarului. Daca vindeai, plateai cel putin pentru lunile cat l-ai detinut.

#10
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Nu este impozit d-ala de la primarie ce il platesti in fiecare an, din ce inteleg, intre ei are loc un partaj voluntar asupra unui apartament pe care acestia il detin in cote egale de 1/2, pentru ca un apartament nu poti sa il imparti la doi, probabil au luat decizia ca unul dintre ei sa cumpere cota celuilalt de 1/2. In acest caz se percepe un impozit pe tranzactii imobiliare pentru cota de 1/2 ce se vinde.

Gasesti la articolul 111 din codul fiscal.

1) La transferul dreptului de proprietate şi al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcţiilor de orice fel şi a terenurilor aferente acestora, precum şi asupra terenurilor de orice fel fără construcţii, contribuabilii datorează un impozit care se calculează la valoarea tranzacţiei prin aplicarea următoarelor cote:

  a) 3% pentru construcţiile de orice fel şi terenurile aferente acestora, precum şi asupra terenurilor de orice fel fără construcţii, deţinute o perioadă de până la 3 ani inclusiv;
  b) 1% pentru imobilele descrise la lit. a), deţinute o perioadă mai mare de 3 ani.

Edited by ccristyan, 19 January 2024 - 09:10.


#11
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Ce am mai gasit, in Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal din 06.01.2016. se mentioneaza : "În cazul partajului judiciar sau voluntar, precum şi al regimului separaţiei de bunuri nu se datorează impozit."

Dar cred ca acea vanzare nu intra la exceptia de mai sus. O varianta pe care o vad pentru a se evita impozitul este ca cel ce vinde sa cedeze acea cota si cel ce cumpara sa ii dea banii pe ascuns, dar asta implica anumite riscuri.

Edited by ccristyan, 19 January 2024 - 09:29.


#12
0b3d

0b3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 14.01.2008
merci de raspus, asta voiam sa stiu. o sa platesc o sulta, care este diferita de valoarea apartamentului din acel "studiu de piata" care este folosit ca si grila de catre notari. Urmeaza sa ii arat acest paragraf Notarului, poate reusesc sa scap.

Merci mult!

#13
0b3d

0b3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 14.01.2008

View Postccristyan, on 19 ianuarie 2024 - 09:06, said:

Nu este impozit d-ala de la primarie ce il platesti in fiecare an, din ce inteleg, intre ei are loc un partaj voluntar asupra unui apartament pe care acestia il detin in cote egale de 1/2, pentru ca un apartament nu poti sa il imparti la doi, probabil au luat decizia ca unul dintre ei sa cumpere cota celuilalt de 1/2. In acest caz se percepe un impozit pe tranzactii imobiliare pentru cota de 1/2 ce se vinde.

Gasesti la articolul 111 din codul fiscal.

1) La transferul dreptului de proprietate şi al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcţiilor de orice fel şi a terenurilor aferente acestora, precum şi asupra terenurilor de orice fel fără construcţii, contribuabilii datorează un impozit care se calculează la valoarea tranzacţiei prin aplicarea următoarelor cote:

  a) 3% pentru construcţiile de orice fel şi terenurile aferente acestora, precum şi asupra terenurilor de orice fel fără construcţii, deţinute o perioadă de până la 3 ani inclusiv;
  b) 1% pentru imobilele descrise la lit. a), deţinute o perioadă mai mare de 3 ani.

Am trimis informatia notarului, si nu am platit impozit :). Multumesc de informatie, frustrant ca exista asa confuzie ... ptr 3700 de lei cat am platit, ar fi trebuit sa stie lucrurile astea. La cat de fericit sunt ca am scapat, nici nu mai conteaza :)).

#14
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Ma bucur ca ai reusit sa scapi de impozit, din pacate legile se schimba si de 2-3 ori pe an.
Si eu momentan am nevoie de notar si am descoperit ca pentru anumite proceduri trebuie sa cauti notarul potrivit. De exemplu se poate face partaj fara intabulare, dar nu toti notarii accepta.

#15
0b3d

0b3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 14.01.2008
costurile au fost mai mari decat ma asteptam. Mi a zis ca s au actualizat si grila de tarife minime (nu mai fusese actualizata din 2011, dupa spusele lui) si  s a actualizat si valoarea proprietatilor din studiul de piata 2024. Doar din actualizarea grilei de tarife minime am platit in plus 600 de lei. oricum, vazandu ma scapat, cateva sute sau mii de lei, par nesemnificative.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate