Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

TP-Link Deco X55 sau alternativa

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Va salut stimati colegi,

Se da o suprafata de aproximativ 130mp pe un nivel. Lungimea undeva la 15m. Ma gandeam sa pun un sistem mesh, unul la un capat al cladirii unde am aparatul celor de la RDS (GPon sau cum le zice, nu router wifi, doar intra fibra in el si iese network/cable tv), unul la jumatatea lungimii. Am cablu ethernet tras intre cele 2 incaperi.

Ca si cerinta e sa suporte conectatea a 2 smart tvs, 5 telefoane, 2-3 PC-uri.
Alt lucru important e sa pot avea Guest network unde sa setez chestiile de smart home, sa nu aiba acces la reteaua mea privata. Deci nimic fancy.

Am pus ochii pe Deco X55 de la tp-link prin prisma pretului ~700lei si a optiunilor. Are guest network, configurare facila, review-uri bune. Ce nu imi place in mod deosebit e faptul ca se configureaza direct din mobile app nu din interfata lui, ceea ce ma face sa ma gandesc ca multe date sunt la ei pe server.

Ceva pareri sau alte recomandari?
Multumesc.

#2
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
eu am la casa tot un mesh de la tp-link (M5) si sunt multumit cu el. Eu le folosesc doar pe post de access-point (router-ul e unul dedicat si separat, dar la care am dezactivat functia de wireless). Pana acum sunt multumit de ele. eu de 3 ani lucrez de acasa si nu am avut nici o problema cu internetul.

Da, se pot configura doar din aplicatia de mobil, dar cam asta e singurul neajuns.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Nu merge configurat cu cablul wan deconectat ? Posted Image
https://www.tp-link....pport/faq/2641/

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Nu-l poti configura complet decat cu aplicatia TPLink. Prin conectare directa la router ai acces la f. putine functii, e doar pentru urgente. Am si eu doua - M40 si M5 - si-s multumit de ele. Eu nu ma ascund de producatori. :)

#5
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Nici eu nu am ce sa ma ascund, oricum ISP stie tot dar parca as prefera ca my Local Area Network sa fie local nu sa stie producatorul ce device-uri am eu conectate, ce firma imi place sa cumpar, ce imprimata si cat o folosesc etc.

Ce alte alternative ar mai fi? Pana acum am folosit 2 routere de la Asus RT N56-U ca principal si un RT N18U ca si secundar si acelasi SSID si nu pot sa ma plang. Pana la urma sunt chiar vechi routerele si s-au comportat foarte bine. Recent au inceput sa necesite restartari tot mai dese motiv pentru care vreau sa fac upgrade.

#6
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Ce buget ai?
Se poate implementa orice solutie doresti/visezi dar totul (in ziua de azi) se rezuma la BUGET si mai ales WIFE FACTOR :)

#7
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Ma gandeam sa ma incadrez in 700 lei cat erau acele tp-links.
Dupa cum se vede nu am necesitati mari, max 2 video streams pe netflix, 2-3 deviceuri folosite concomitent pe net, 1 pc pentru browsing etc. Teoretic cred ca si un singur router in centrul casei ar merge pe un radius de 10m. Pereti de caramida.
Poate ar fi mai rentabil sa iau mesh de la Digi insa nu stiu cat acces am eu la el, ce pot configura/modifica. Sau pot trece pe Orange ca au si ei fibra la mine in zona.

Edited by alinescoo, 12 January 2024 - 11:17.


#8
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Eu in locul tau, as cabla tot ce e FIX: TV/PC/etc iar pt restul as incerca pt inceput cu 1 AP (poe de preferat) pus intr-o zona cat de cat sa acopere tot (cam greu spre imposibil, dar as incerca).
Daca merge prost (cum cred ca intuiesti si tu cu un singur AP central) as pune cate 1 AP (poe de preferat) per etaj .... ideea e sa ai cablurile deja trase...

#9
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Ma gandeam daca as lua un singur router, de ex TP-Link AX53 AX3000 vad ca e pe la 300 lei si sa il pozitionez central. Nu ar merge? Vad ca are si ceva cu oneMesh si pare ca se poate configura si din meniul lui. Teoretic mai iau unul si fac mesh intre ele daca e compatibil si daca va fi cazul. Pareri despre modeul asta?

#10
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Am luat un AX53 ca era la oferta, am cablat la el ce era in zona direct si pana acum sunt multumit de cum se comporta. Daca o sa fie nevoie, o  sa mai iau un adaptor oneMesh.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate