Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Cadastru si intabulare pe fonduri europene - timp lung de solutionare

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
Salutare,

Acum ceva timp m-am apucat sa "descurc" o situatie in legatura cu niste moșteniri pentru o proprietate de la tara.
De prin '94 pana in prezent, nu s-a ocupat nici un moștenitor de acest lucru.
Dupa multe drumuri, acte, alte acte, am reușit sa aduc situația la zi.
Moștenitori fiind tatal meu si matusa mea.
Totul s-a terminat cu un act de partaj pe 2 terenuri in intravilan (restul terenurilor extravilane au ramas la comun).
Nici o problema pana aici.

Cand am dus actele de moștenire si partaj la primărie, doamna de acolo mi-a zis sa merg si in biroul alăturat pentru ca se face si cadastru și intabulare pe fonduri europene si nu trebuie sa plătesc nimic.
Cum nu aveam vreun plan cu terenurile si nici o presiune/graba, am mers la identificarea terenurilor.
Au facut dosarul si mi-a zis ca ar trebui sa iasă actele pana la finalul anului (2022).

Tatal meu mi-a zis ca nu vrea sa faca nimic cu terenul din intravilan (cel care i-a revenit prin partaj) si ni-l lasa mie si surorii mele.
Am convenit cu sora mea sa împărțim terenul in 3 (drum de acces care va deservi ambele proprietăți, partea mea de teren si a ei).

Problema acum e ca avem nevoie de cadastru ca sa facem dezmembrarea acestui teren si nu e inca gata.
Am depus actele in mai 2022 si nici pana acum nu sunt gata.

Nu am primit vreun numar de înregistrare cand am facut dosarul.
Am doar un contact de la primărie care imi spune ca n-a ieșit cadastru si sa revin luna viitoare.

E vreo modalitate de a verifica stadiul?
Contează faptul ca a fost făcut pe fonduri europene?
Așa mult durează?

Mulțumesc anticipat pentru rapsunsuri.

Edited by igor06, 10 January 2024 - 12:22.


#2
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Eu stiam ca se cadastreaza extravilanul cu bani de la UE.
Asa ai inteles ca se cadastreaza si intravilanul?

#3
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Eu as plati un cadastrist sa se ocupe de asta.

Altfel, daca astepti dupa programul national vei mai avea de asteptat si nu se stie daca nu apar alte probleme:
https://stirileprotv...r-persoane.html

In 7 ani au terminat 10% din lucrari... asa ca tine de noroc cand se va finaliza si in localitatea ta. Posibil peste 1 luna, sau peste 10 ani.

Edited by bogdan_o, 10 January 2024 - 12:54.


#4
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007

 TheWarrior, on 10 ianuarie 2024 - 12:45, said:

Eu stiam ca se cadastreaza extravilanul cu bani de la UE.
Asa ai inteles ca se cadastreaza si intravilanul?
Asta n-am știut.
Am crezut ca este vorba si de intravilan și extravilan.
O sa sun la primărie să întreb.
Mulțumesc pentru atenționare.


Edit:
Stai putin ca au venit acasa să măsoare ca nu ieșeau delimitările corect pe calculator (lua si de la vecinul).
Deci bănuiesc ca e si intravilan si extravilan ca altfel nu veneau la teren să măsoare.

Edited by igor06, 10 January 2024 - 12:58.


#5
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Important este terenul agricol sa fie intabulat, sa fie o evidenta clara pt ca acolo se dau subventiile.

Asa, daca s-ar face si intravilan, ar presupune sa intre pe la fiecare prin curte sa ii masoare toate acareturile, cotete, grajduri, etc.

#6
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007

 bogdan_o, on 10 ianuarie 2024 - 12:52, said:

Salut

Eu as plati un cadastrist sa se ocupe de asta.

Altfel, daca astepti dupa programul national vei mai avea de asteptat si nu se stie daca nu apar alte probleme:
https://stirileprotv...r-persoane.html

In 7 ani au terminat 10% din lucrari... asa ca tine de noroc cand se va finaliza si in localitatea ta. Posibil peste 1 luna, sau peste 10 ani.
Se poate sa contactez un cadastrist daca e deja un dosar in lucru?

 TheWarrior, on 10 ianuarie 2024 - 12:59, said:

Important este terenul agricol sa fie intabulat, sa fie o evidenta clara pt ca acolo se dau subventiile.

Asa, daca s-ar face si intravilan, ar presupune sa intre pe la fiecare prin curte sa ii masoare toate acareturile, cotete, grajduri, etc.
M-au programat la măsurători fix pt acel teren (e și casa acolo) ca nu ieșeau delimitările corect pe calculator (lua si de la vecinul).
Deci bănuiesc ca e si intravilan si extravilan ca altfel nu veneau la teren să măsoare.

#7
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 igor06, on 10 ianuarie 2024 - 13:01, said:

M-au programat la măsurători fix pt acel teren (e și casa acolo) ca nu ieșeau delimitările corect pe calculator (lua si de la vecinul).
Deci bănuiesc ca e si intravilan si extravilan ca altfel nu veneau la teren să măsoare.
Doamne ajuta, daca te-a chemat acolo e bine.

Cere datele firmei de cadastru de la primarie si contacteaza-i.

Edited by TheWarrior, 10 January 2024 - 13:08.


#8
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Cred ca ai inteles bine.

M-am uitat acum pe geoportal.ancpi si am vazut si comune cadastrate in intregime inclusiv casele apar.

#9
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
geoportal.ancpi prezinta situatia in timp real?
Am intrat acum si vad ca terenul respectiv apare cu negru (deci neprocesat).

Ce e si mai tare e ca vecinul de unde imi dadusera mie mai mult teren are deja cadastrul facut, dar fara acea bucățică.

#10
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.10.2017
Puteti verifica stadiul lucrarilor aici: https://www.ancpi.ro/pnccf_docs/?dir=

#11
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Scopul PNCCF (Programul National de Cadastrare si Carte Funciare) este de a cadastra toate proprietatile (intra sau extra-vilan)

Prezentarea aici: https://www.ancpi.ro...entareMDRAP.pdf
Mai multe detalii aici: https://www.ancpi.ro/pnccf/

Romania si Bulgaria sunt singurele tari din UE care nu au cadastru pe toate imobilele.

Principala problema pe care au reclamat-o atat beneficiarii cat si firmele care se ocupa de cadastru e ca suma suprafetelor pe hartie este mai mare decat exista fizic. Si atunci incep problemele.

Eu m-am aflat intr-o situatie similara cu un teren in alta localitate. Am facut cadastru pe banii mei. Tereneul ala, odata ce a fost intabulat asa a ramas. Tot asa mi-au spus si mie, sa astept ca se va face gratuit. Am preferat sa nu, ca parintii mei asa au pierdut niste teren, ascultand "sfaturile" celor de la primarie. Asta s-a intamplat imediat dupa '90 cand au inceput retrocedarile. Si in loc sa primeasca ce a fost a lor, au primit "echivalent". Adica in loc de 5000mp de vie intravilan au primit 5000mp de islaz, in loc de 1500mp casa si teren intravilan au primit 1500mp in camp, agricol, extravilan.

 igor06, on 10 ianuarie 2024 - 13:01, said:

Se poate sa contactez un cadastrist daca e deja un dosar in lucru?

Asta nu stiu. Dar ma gandesc ca nu ai nimic de pierdut daca suni o firma care se ocupa cu asta, le explici situatia si vezi ce-ti spun. Nu te costa nimic sa suni.

#12
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Eu stiu ca atunci cand se cadrasteaza curtile, trebuie sa fie si gard intre proprietati (daca nu este, il pune pe proprietar sa il puna, macar provizoriu).
Iar daca sunt diferente fata de titlu (nu mai stiu procentele), atunci e o problema.
Daca vecinul are facut, e bine atunci, tu ai restul, dar iarasi e ceva cu +/- toleranta, ca doar pe vremuri se masura cu capra nu cu satelitul.

 bogdan_o, on 10 ianuarie 2024 - 13:44, said:

Asta s-a intamplat imediat dupa '90 cand au inceput retrocedarile. Si in loc sa primeasca ce a fost a lor, au primit "echivalent". Adica in loc de 5000mp de vie intravilan au primit 5000mp de islaz, in loc de 1500mp casa si teren intravilan au primit 1500mp in camp, agricol, extravilan.
Pai daca ai titlu, nu are ce sa iti dea izlaz sau altceva. Tu pe titlu ai vecini, etc.
Chiar daca ai facut tu cadastru (la extravilan zic) acum nu stiu cati ani, cand se cadastreaza toata tarlaua, pe tine o sa te mute cu +/- metri.

#13
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007

 realwalle, on 10 ianuarie 2024 - 13:43, said:

Puteti verifica stadiul lucrarilor aici: https://www.ancpi.ro/pnccf_docs/?dir=
Multumesc pentru informatie.
Dosarul localitatii e gol, deci banueisc ca inca n-au ajuns la aceasta lcoalitate inca.

 bogdan_o, on 10 ianuarie 2024 - 13:44, said:

Salut

Scopul PNCCF (Programul National de Cadastrare si Carte Funciare) este de a cadastra toate proprietatile (intra sau extra-vilan)

Prezentarea aici: https://www.ancpi.ro...entareMDRAP.pdf
Mai multe detalii aici: https://www.ancpi.ro/pnccf/

Romania si Bulgaria sunt singurele tari din UE care nu au cadastru pe toate imobilele.

Principala problema pe care au reclamat-o atat beneficiarii cat si firmele care se ocupa de cadastru e ca suma suprafetelor pe hartie este mai mare decat exista fizic. Si atunci incep problemele.

Eu m-am aflat intr-o situatie similara cu un teren in alta localitate. Am facut cadastru pe banii mei. Tereneul ala, odata ce a fost intabulat asa a ramas. Tot asa mi-au spus si mie, sa astept ca se va face gratuit. Am preferat sa nu, ca parintii mei asa au pierdut niste teren, ascultand "sfaturile" celor de la primarie. Asta s-a intamplat imediat dupa '90 cand au inceput retrocedarile. Si in loc sa primeasca ce a fost a lor, au primit "echivalent". Adica in loc de 5000mp de vie intravilan au primit 5000mp de islaz, in loc de 1500mp casa si teren intravilan au primit 1500mp in camp, agricol, extravilan.



Asta nu stiu. Dar ma gandesc ca nu ai nimic de pierdut daca suni o firma care se ocupa cu asta, le explici situatia si vezi ce-ti spun. Nu te costa nimic sa suni.
Multumec pentru infroamtii.
In cazul meu, toti vecinii din jur au cadastru, deci banuiesc ca nu mai am ce pierde la masuratori.

 TheWarrior, on 10 ianuarie 2024 - 13:52, said:

Eu stiu ca atunci cand se cadrasteaza curtile, trebuie sa fie si gard intre proprietati (daca nu este, il pune pe proprietar sa il puna, macar provizoriu).
Iar daca sunt diferente fata de titlu (nu mai stiu procentele), atunci e o problema.
Daca vecinul are facut, e bine atunci, tu ai restul, dar iarasi e ceva cu +/- toleranta, ca doar pe vremuri se masura cu capra nu cu satelitul.
In cazul meu, gard exista si bucatica respectiva este la vecinul in curte si el o administreaza, dar nu i-a fost trecuta la el pe cartea funciara (voiau sa o treaca la mine, dar le-am zis ca nu e al meu; de aceea au venit sa faca masuratorile la mine).
Daca acel teren trece la mine, practic ii dai vecinitatea cu un alt vecin.
Acel teren a fost si vandut, iar vanzatorul sta la cateva case de mine... nici nu vreau sa ma gandesc ce urmeaza cand va afla noul proprietar.

Am atasat si poza:
- ce e cu negru e al meu (mai putin partea hasurata cu verde)
- ce e hasurat cu verde e al vecinului, dar nu apare la el
- sageata indica unde ar trebui trecuta acea parcela hasurata cu verde

Attached Files


Edited by igor06, 10 January 2024 - 14:25.


#14
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 igor06, on 10 ianuarie 2024 - 14:20, said:

In cazul meu, gard exista si bucatica respectiva este la vecinul in curte si el o administreaza, dar nu i-a fost trecuta la el pe cartea funciara (voiau sa o treaca la mine, dar le-am zis ca nu e al meu; de aceea au venit sa faca masuratorile la mine).
Daca acel teren trece la mine, practic ii dai vecinitatea cu un alt vecin.
Acel teren a fost si vandut... nici nu vreau sa ma gandesc ce urmeaza cand va afla noul proprietar.
Se muta gardul, nu e o problema.
Cand se masoara ar fi bine sa fie si vecinul.
Oricum, cand se va termina, o sa va cheme la primarie sa va dea extrasul de carte funciara.

Se complica treaba daca e gard de beton cu fundatie sub cota de inghet, etc, altfel nu.

#15
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.10.2017

 igor06, on 10 ianuarie 2024 - 14:20, said:

Multumesc pentru informatie.
Dosarul localitatii e gol, deci banueisc ca inca n-au ajuns la aceasta lcoalitate inca.
Daca folderul este gol, lucrarile sunt in faza primara - de lucru, inca nu a fost trimis nimic catre oficiul de cadastru teritorial. Dupa ce se trimit lucrarile catre OCPI teritorial, urmeaza etapa de publicare care dureaza 60 zile si in perioada asta se pot inregistra contestatii, in cazul in care constatati neconcordante cu situatia din teren.

#16
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
E vorba de judetul Giurgiu.
Am verificat in toate cele 41 de comune din Giurgiu si  doar 7 au fisiere in interior.
Banuiesc ca mai dureaza.

#17
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 igor06, on 10 ianuarie 2024 - 15:30, said:

E vorba de judetul Giurgiu.
Oho, bun. Citeam pe undeva ca s-a vandut hectarul de arabil cu 12k euro pe la voi.

#18
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
Aici se vinde cu vreo 9k RON hectarul Posted Image
Voiau tata si matusa sa vanda extravilanul si le-am zis ca il cumpar eu daca chiar vor sa-l dea la banii astia (vreo 4 hectare).
Pana la urma au lasat-o balta si l-au dat in arenda.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate