Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

magazie cu fundatie de boltari

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
liviustefan89

liviustefan89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 20.10.2010
Salutari, dupa cum spune titlul ma bate gandul sa construiesc o magazie de scule pe fundatie de boltari. Ca si dimensiuni va fi de 10 pe 4, acoperita cu rectangulara si panouri sandwich. As vrea sa elimin cofrajul si sa utilizez mai putin fier. Boltarii vor fi simpli cu o singura gaura, umpluti cu beton si armati cu fier de 12 atat longitudinal cat si vertical. Acum dilema, este ca nu stiu de unde sa incep cu boltarii... sa incep sa torn putin in pamant cat sa nivelez si sa incep din pamant cu boltarii sau sa torn pana la nivelul pamantului si apoi sa incep sa zidesc pana ma ridic cu fundatia si apoi sa torn placa de egalizare. Un sfat va rog din partea celor care au mai facut asa ceva.

#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,347
  • Înscris: 29.07.2013
La ce se intelege din descriere e vorba de fundatii tip "pahar", izolate sub fiecare stalp.
Daca structura este metalica si acoperisul si inchiderea cu panouri termoizolante nu ai nevoie de asa ceva.
Sau ai pereti din zidarie?!
In functie de sarcina transmisa terenului se da solutia de fundare dar, oricum, nu e cazul de "boltarii" aia.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
o schita ? ceva ?
ce eu nu inteleg nimic

vorbim de 40mp ?

#4
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021
nu e o idee buna cu boltari.

Vezi la cati metri ai panourile sandvis, pozionezi stalpii metalici, ii incastrezi in niste fundatii de beton ("cioate") la 1 m adancime. Le torni pana la suprafata pamantului. Pui pietris sub toata suprafata, folie, armaturi si torni placa groasa de 15-20 cm, pardoseala magaziei. Armaturile le asezi in asa fel incat greutatea sa sprijine pe fundatiile stalpilor. Din grosimea pietrisului poti ingrosa placa simuland niste grinzi intre fundatiile stalpilor.
Sper ca ai inteles ceva din ce am scris mai sus.

#5
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
ca sa eviti cofragul, folosesti boltari ptr fundatie, fara fund, pe care ii umpli cu beton.
trebuie sa cobori cu fundatia la adancimea de inghet, altfel se va deforma in timp.
acum 2 ani am vrit sa fac asa, am ales pana la urma sa fac magazia pe piloni/pahare. structura metalica, acoperis din panouri.
am facut-o singur, am cam tras :)  5/3 s utila, podea din tego, pereti din tabla.
paharele le-am facut fara beton in pamant :)
am sapat gropile si ma bagar bolovani pe care i-am batut cu o talpa vibranta. la final, in goluri am pus nisip.
deasupra pamantului am pus boltari ptr stalpi, umpluti cu ciment.
totul la nivel, se comporta perfect!
indicatiile au fost de la un constructor, unul in care am incredere :)

#6
liviustefan89

liviustefan89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 20.10.2010

 richi_e, on 10 ianuarie 2024 - 08:26, said:

ca sa eviti cofragul, folosesti boltari ptr fundatie, fara fund, pe care ii umpli cu beton.
trebuie sa cobori cu fundatia la adancimea de inghet, altfel se va deforma in timp.
acum 2 ani am vrit sa fac asa, am ales pana la urma sa fac magazia pe piloni/pahare. structura metalica, acoperis din panouri.
am facut-o singur, am cam tras :)  5/3 s utila, podea din tego, pereti din tabla.
paharele le-am facut fara beton in pamant :)
am sapat gropile si ma bagar bolovani pe care i-am batut cu o talpa vibranta. la final, in goluri am pus nisip.
deasupra pamantului am pus boltari ptr stalpi, umpluti cu ciment.
totul la nivel, se comporta perfect!
indicatiile au fost de la un constructor, unul in care am incredere :)
Salut as fi interesat de mai multe detalii asupra peretilor din tabla te rog, ai tabla pe exterior si in interior polistiren cu osb peste?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate