Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

Refactorizarea in companii si freelancing

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Eu sunt un caz exceptional pentru ca lucrez singur pe proiect. Dar daca sunt aici programatori care lucreaza in echipa sau cunosc pe cineva care lucreaza in companii sau freelancing am si eu o curiozitate: se face refactorizare?

Nu de putine ori mi s-a intamplat sa gandesc un algoritm mai rapid, o arhitectura mai simpla si mai logica dar pentru ca nu am deadlines am timp sa le implementez. Avand in vedere ca in freelancing se plateste la ora daca ai o idee de algoritm mai bun ce faci, o implementezi sau nu? Le fel si in companii, daca ai un deadline cand trebuie sa fie gata proiectul si pe parcurs iti dai seama ca ar fi bine sa schimbi arhitectura su algoritmul ce faci?

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Totul se rezumă la timp și buget. Dacă îți permiți, o faci, altfel nu.

Uite, la mine bugetele pentru un proiect încep de la câteva zeci de mii și se duc spre milioane. Birocrație e mare, să depășești timpul mai merge (excepție proiectele din zona de reglementare), dar cu bugetul e tare greu. Așa că mai bine eviți.

Depinde de organizație, zic eu.

#3
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Da, se face.

Daca ai o idee buna o discuti cu solution architect/product owner care la randul lor o evalueaza. Asa daca lucrezi SaFE sau Agile.

Daca lucrezi waterfall, depinde de project manager.

In orice caz, mai depinde si de idee si de ce impact are asupra livrabilelor daca se implementeaza vs daca nu se implementeaza, de buget, de timp etc...

Apoi cand se lucreaza SaFE sau Agile, odata ce s-a facut commit, ala nu se mai schimba decat in cazuri absolut drastice. ideea ta va trebui sa astepte pana la urmatorul PI.

in plus, citeste si de MoSCoW.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

 PlatonX, on 08 ianuarie 2024 - 10:28, said:

.... cineva care lucreaza in companii sau freelancing am si eu o curiozitate: se face refactorizare?....
- la freelancing "adevarat" (adica plata la ora, pe proiecte punctuale si relativ mici) nu prea, pt ca beneficiarul nu are suficiente cunostinte tehnice incat sa inteleaga avantajele
- la angajare deghizata in freelancing (ex: contracte care tin ani de zile, fara un proiect anume) se mai face
- in firme se face in functie de beneficii (cat ar dura si ce avantaje ar aduce)

#5
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Dar daca exista deadline si buget alocat cum se face?
Pentru ca acea munca trebuie platita si de unde, in plus daca se depaseste deadline-ul nu se platesc penalitati?

#6
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017
Orice 'refactorizare' sau optimizare pe care o poti face si nu o faci, o treci la Techincal Debt.

Aceasta dobanda se plateste mereu, si nu o sa scapi niciodata de ea.
-> timp mai mare de dezvoltare/rezolvare bug
-> frecventa mai mare a bugurilor
-> daca e groasa treaba, iti pleaca oameni
-> tratarea in sine

Cat timp costul sa iti vezi de implementare si sa nu faci un refactor sau optimizare e mai mic decat sa o faci, o lasi in pace. La un momentdat o sa fie necesara sa fie facuta, si aici sunt diverse cazuri, mai mult sau mai putin fericite, refactor, optimizari, rescriere, etc.

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Cost/beneficiu.

Cat te costa in timp VS ce castigi de pe urma-i.

Daca ai de facut ceva ce iti ia 2 luni, dar daca stai sa faci o saptmana de refactorizare se reduce timpul la o luna => castig evident.

#8
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,623
  • Înscris: 13.03.2005

 PlatonX, on 08 ianuarie 2024 - 10:28, said:

Eu sunt un caz exceptional pentru ca lucrez singur pe proiect. Dar daca sunt aici programatori care lucreaza in echipa sau cunosc pe cineva care lucreaza in companii sau freelancing am si eu o curiozitate: se face refactorizare?

Nu de putine ori mi s-a intamplat sa gandesc un algoritm mai rapid, o arhitectura mai simpla si mai logica dar pentru ca nu am deadlines am timp sa le implementez. Avand in vedere ca in freelancing se plateste la ora daca ai o idee de algoritm mai bun ce faci, o implementezi sau nu? Le fel si in companii, daca ai un deadline cand trebuie sa fie gata proiectul si pe parcurs iti dai seama ca ar fi bine sa schimbi arhitectura su algoritmul ce faci?

O Implementezi, că doar munca de programare IT cu ora nu înseamnă aceeași productivitate oră de oră.. chiar dacă ești plătit cu ora, nu produci un număr de șaibe pe oră.
Unele zile sau ore produc valoarea adăugată mai mare proiectului sau rezolvării problemei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate