Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

Bătrânii și subvențiile agricole

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
neneafane

neneafane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.08.2023
Bună.
O alta problema și vreau sa ajut cu o rezolvare.
O bătrână din localitatea mea, are un ha de teren și o vacuta.
Are și pe soț cu o problema la picior.
Amândoi trecuți de 80 de ani.
În 2019, zice ea, sa înscris la un program apia cu bio.
Ceva cu o măsură 11.2 după ce am googalit puțin.
Ca moșnegi care nu au bani, se baga în aproape orice, numai sa câștige câțiva banuti.
Anul trecut, nu a avut certificatul bio, pentru ca a uitat sa plătească cotizația la firma care ii dădea certificatul anual care trebuia sa îl atașeze la dosar.
Asa ca ia respins dosarul și ia venit de plata înapoi, aproape 8000 de lei.
Babuta, acum plânge și spune ca nu are decât o pensie de la mos, de 1600 de lei și nu are de unde plătii.
Citind iarăși prin lege, care nu prea am avut timp sa o parcurg cap coada, am înțeles ca exista câteva excepții.
Una ar fi decesul și altele asemenea.
Deci nu știu cum i-aș putea ajuta.

Întrebând în stânga și în dreapta, am înțeles ca îndrumătorul care colecta lapte, a pus-o pe batrana, sa facă actele pentru certificare bio/eco.
Pentru ca dumndui avea nevoi de lapte bio pentru compania pe care o reprezenta.
Timp de 4 ani, a plătit el cotizația de 500 de lei anual.
Anul trecut, parca nu mai era în funcție și bătrână neștiind ca trebuie sa plătească, nu a plătit.
Deja a primit un plic cu înștiințare de returnare bani integral înapoi pe ultimii 4 ani.
Exista o cale de a scăpa de returnarea banilor?
Se mai poate face certificarea bio dacă anul a expirat?
Ca ii plătesc eu aia 500 de lei ssu cât or fi, sa scape de returnarea sumei de 8000 de lei.
Mulțumesc.

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
E complicat. Teoretic se poate face contestatie impotriva deciziei APIA, dar trebuie sa gasesti pe cineva care sa sa inteleaga  procedura si sa se ocupe.
Altfel, e greu sa nu zic imposibil.

Edited by strongsss, 08 January 2024 - 00:25.


#3
neneafane

neneafane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.08.2023
Și dacă trebuie în final sa plătească Dima de 8000 de lei, o poate face eșalonat?
Sau ii face proprie pe pensie?


#4
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
In relatia cu statul treburile nu-s chiar asa complicate, pe cat par, mai ales cand e vorba de bani.

Trebuie sa ai toate actele in regula, pana la ultima virgulita, semnaturica si stampiluta. Statu` nu e interesat de problemele personale, gen pensie mica sau lipsa membre.
Ai luat bani de la stat si nu ai toate actele? Atunci statu` ia banii inapoi.
Si da, poate sa puna poprire pe pensie - nu stiu daca in mod direct (ca ANAF-ul) sau in urma unui proces.

Dima (dijma?) de 8000 lei nu e o taxa/impozit caruia sa-i zici dijma. Sunt bani pe care i-a primit, fara drept, de la stat - bani de care s-au folosit, iar acum statul ii cere inapoi.

Edited by florinel, 08 January 2024 - 05:04.


#5
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Și la 80 de ani se poate învăța ca nu e bine sa te bagi în ceva ce nu înțelegi (orice).
Îmi pare rău pentru bătrâni ... dar nu vad cum o sa scape de plata.

#6
neneafane

neneafane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.08.2023
Deci pana la urma va trebui să plătească.
Suma, mi-a ieșit din greșeală Dima.
Voi încerca astăzi sa sun la apia sa vad ce pot face.


#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
Da cum sa nu,in ce calitate vei suna la apia,de mare ajutator al muntilor si mare haiduc clona pe sp.

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Si cum s-au inscris in acel program, cu o simpla asumare pe semnatura? Batrana - la peste 80 - a fost capabila sa intocmeasca un dosar, chiar indrumata?

#9
neneafane

neneafane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.08.2023
Da. O voi ajuta.
Si cu ce clona ma asemui tu?
Decât sa stai in spatele unei tastaturi sau telefon, ai putea la fel de bine sa ajuți, măcar cu un sfat, dacă ești în stare.

Am sunat la apia și mi-a explicat ca dosarul scârțâie încă de la început.
Cei care au vrut certificatul bio, au îndrumat-o și ajutat-o sa facă dosarul.
Acum caut sa vad cât și ce cantitate de produse bio are pe numele ei.
Sa vezi cum se deschide un dosar penal pentru fals și înșelăciune.


#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

 neneafane, on 08 ianuarie 2024 - 00:49, said:

Și dacă trebuie în final sa plătească Dima de 8000 de lei, o poate face eșalonat?
Sau ii face proprie pe pensie?

din cate stiu eu, documentul prin care s-a constatat datoria se numeste Proces verbal de constatare a neregulilor și de stabilire a creanțelor bugetare, iar acesta are un termen de contestare.
contestatia cred se face la Ministerul Agriculturii, Direcţia Generală de Control, Antifraudă şi Inspecții (DGCAI), citeste insa si aici
Odata ramas definitiv, pv este trimis la Administratia Judeteana a Finantelor Publice (ANAF), care va urmari creanta ca pe oricare alta.
atentie, ANAF, nu impozite si taxe locale (unde platesti impozitul pe csa, masina + amenzi

Edited by strongsss, 08 January 2024 - 11:33.


#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
ce-ai facut, seryux? ai gasit pana la urma niste batrani, si i-ai bagat in necazuri?

#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
O sa-ti spun,dar nu aici,te astept in pioiana,asta daca vei ajunge.

#13
neneafane

neneafane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.08.2023

 strongsss, on 08 ianuarie 2024 - 11:27, said:



din cate stiu eu, documentul prin care s-a constatat datoria se numeste Proces verbal de constatare a neregulilor și de stabilire a creanțelor bugetare, iar acesta are un termen de contestare.
contestatia cred se face la Ministerul Agriculturii, Direcția Generală de Control, Antifraudă și Inspecții (DGCAI), citeste insa si aici
Odata ramas definitiv, pv este trimis la Administratia Judeteana a Finantelor Publice (ANAF), care va urmari creanta ca pe oricare alta.
atentie, ANAF, nu impozite si taxe locale (unde platesti impozitul pe csa, masina + amenzi
mulțumesc.

O să-i încerc sa vad cum fac sa plătească eșalonat.
Am tot sunat și pana la urma le-a rămas de plata doar 2490 de lei.
Sau înscris la alta categorie de sancțiuni.
După alte câteva telefoane, nu o sa mai ia pe ha subvenția pe anul acesta și o sa le mai rămână de plata undeva la 1300 de lei.
Bun și asa.
Acuma alta întrebare, dacă ANAF pune proprie pe pensia lor amarata, o sa fie cu dobânzi?
Si daca da, cât o sa fie?


Si ca săe răspund cor doi măscărici din Poiana, care poluează topicuri ca niște mici demoni, voi ajunge și în Poiana ca să fiu banat din nou.
Ca și celelalte conturi.
Primul redfany, din 2009 parca, apoi redbotos, pnx, pnx1, seriux, și asta.
Si nu am clone ca voi.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate