Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

De ce sunt supermarketurile din Rusia pline ?

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#163
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
De la produsele supermarket-urilor din Rusia am ajuns la IAR si aliajele motoarelor de avion...
Ati poluat total acest toic.

#164
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMatrix40, on 01 februarie 2024 - 22:01, said:

...preturi cam la jumate fata de Romania...

View PostMatrix40, on 02 februarie 2024 - 18:33, said:

Minutul 7:30 din filmulet, se prezinta preturile la carne intr-un magazin de cartier:...

am trecut astazi printr-un magazin mai "de cartier". aveau aripi de pui la 13.50 lei/kg; tu ai indicat o secventa unde apar aripi de pui la 199 ruble/kg, adica 10.07 lei

deci...astept in continuare preturile alea "la jumate" :)

#165
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Eu încă îmi aduc foarte bine aminte de România din anii 90, era foarte ieftin. Când am venit în SUA în 2000 am fost șocat, u multe lucruri erau de 10-20 de ori mai scumpe. Deci romanii trăiau mai bine.

Edited by vrajitoruldinoz, 03 February 2024 - 20:51.


#166
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 03 februarie 2024 - 20:50, said:

Eu încă îmi aduc foarte bine aminte de România din anii 90, era foarte ieftin. Când am venit în SUA în 2000 am fost șocat, u multe lucruri erau de 10-20 de ori mai scumpe. Deci romanii trăiau mai bine.
dar de ce nu comparai si salariile din SUA cu cele din Romania?

Daca faci o cautare pe google, SUA este tara cu cei mai multi milionari din lume, cateva zeci de milioane! 9% din populatie. Si sunt milionari in dolari, nu in ruble sau lei.

#167
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006

View Posttfmercedez, on 03 februarie 2024 - 17:29, said:

nu vor da in veci rețeta aliajului pentru turbine cei de la RR sau GE, cu care se fac motoarele de avion.

Am inteles ca e ceva super-avansat, un material ceramic compozit or smth. Defapt chinezii nici fuzelajul nu-l pot face din materiale compozite, l-au facut tot din aluminiu. Dar daca zboara magaoaia, o pot vinde la africani sau pe unde au mai cumparat ei influenta.

Pe de alta parte, si rusii au un avion in dezvoltare, numit MS-21, dar care bate pasul pe loc tot pentru ca rusii n-au motoare pentru el. Intentionau sa ia de la Pratt&Whitney, dar acum niet tavarisci, si sunt obligati sa-si dezvolte propriul motor, ceea ce va mai dura destul timp.

#168
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
Or fi rafturile din Rusia pline.. dar ce parere aveti despre oprirea semnalului 4G, la inceput pe timp de noapte.

https://youtube.com/..._c6MtqeNaJ7bAMx

Alte surse  mai spun ca din martie vor fi blocate si VPN urile.   Atunci o sa vada rusii spalare pe creier.

#169
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

View Postadymb, on 02 februarie 2024 - 09:56, said:

Cata aroganta, de asta vom pierde razboiul asta, ca nimeni nu a luat Rusia in serios.

Noi ca sa intram in UE a trebuit sa le vindem tot, gaz,pentrol,paduri, fabrici vandute de stat cu 1$ etc.
Dar de la inceput era clar ca razboiul se va pierde 95 %, atat timp cat rusii au nucleare nu ii poti invinge sub nici o forma.
Iar astialalti nu or fi prosti sa dea ei primii cu nucleare ca sa ne f pe toti rusii ptr Ukraina, ar fi culmea.

Cu UE am zis-o si eu dar multi ori nu stiu, ori se fac ca nu stiu, noi nu indeplineam deloc conditiile de aderare pe bune, justitia era praf, seriozitatea praf, totul cam praf.
Pana atunci nu aveau nevoie si de piata la noi, dupa aia cand li s-au imputit si lor treburile cu pietele de desfacere, aveau nevoie si de noi, ca tarile Schengen is tari producatoare, ceilalti sunt consumatoare de porcarii, nici macar nu-ti vand produsele care sunt la ei in magazine, iti face altele de kakao.
Plus sa le dai toata tara pe tava, altfel nu te bagau nicicum.
In loc sa bagi energia aici sa avem caldura, curent ieftin, luam de la bursa ca prostii f scump.

Ptr niste vize de kakao sa lucri la ei pres in loc sa fi luptat sa fie bine aici, ca se poate daca stiau ce sa faca oamenii.

#170
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 03 februarie 2024 - 20:50, said:

Eu încă îmi aduc foarte bine aminte de România din anii 90, era foarte ieftin. Când am venit în SUA în 2000 am fost șocat, u multe lucruri erau de 10-20 de ori mai scumpe. Deci romanii trăiau mai bine.
Nu traiau deloc mai bine romanii in anii 90, o duceau f prost, era ieftin dar salariul mizer, puterea de cumparare era ca dracu de mica.
Ca echivalent, gandeste-te ca dai acum 24 de lei pe o cutie de cola la salariile de acum ! Cum e ?

Munceai 4-5-6 luni fara sa consumi din bani ca sa-ti iei un TV color de 51 cm diagonala Samsung, etc. Asta am trait-o, La sfarsit de aprilie 92 am luat TV color Etron de la expozitie si era 87000 lei, mama avea un salariu de 17-20000 lei net, si era maistru chimist. Ne-am imprumutat si 10000 lei de la vecina si mai aveam si ceva marci germane aduse da prietena mamei din Germania.
Altfel nici nu luam, mai aveam ceva stransi si aia a fost.

Acuma cu 600-800 de lei iti iei un TV okey de 24 inci diagonala si se vede okey ptr nepretentiosi, e ptr toate buzunarele, atunci nu exista asa ceva.
in SUA erau preturile mai mari dar puterea de cumparare mai mare ca la noi, ca doar de aia vroia lumea in afara, nu ca aici se traia mai bine.
In vara lui 91 cine lua rosii era smecher, erau f scumpe si nu prea iti permiteai.

La nemti era cam 1200 Euro sal mediu net, iar un TV color era si pana in 500.
In 94 vara, o camera Panasonic NV-MS4 S-VHS la noi era 3600 dolari la 100 salariu net, la nemti era 2700 la salariu de 10-12 ori mai mari, deci culmea !
7200000 lei era si 2000 lei dolarul in oct 94.
Iar una mica VHS-C era 1100 dolari la noi, deci 11 salarii nete.

Traiai mult mai bine ca in afara daca aveai sal din afara aici, atunci da. Era brici.

Edited by MinettoMatoi, 09 February 2024 - 20:54.


#171
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
Bafta rusilor cu coca cola din Pakistan sau India

https://twitter.com/...sfEKDUU84Q&s=19

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate