Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Cum transformăm o pârloagă în grădină?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Terenul meu de un pogon e o fâșie îngustă de doar cca 25m lățime orientată E-W din care jumătatea din spate a rămas necultivată.
As fi foarte interesat să aflu cum ați procedat în rezolvarea unei astfel de situații.

#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
curatat balariile, o sapatura sau aratura si e gradina:)

#3
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006
depinde ce pamant ai acolo, la ce culturi se preteaza, ce cultiva vecinii pe langa tine

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

View Postsubway_guru, on 07 ianuarie 2024 - 15:39, said:

Terenul meu de un pogon e o fâșie îngustă de doar cca 25m lățime orientată E-W din care jumătatea din spate a rămas necultivată.
As fi foarte interesat să aflu cum ați procedat în rezolvarea unei astfel de situații.

Detalii insuficente.
Unde se afla aceasta parloaga, ses, vale, deal, munte?
Ce fel de parloaga este? Cu bolovani, nisipos, argilos, etc.
Are acces pentru utilaj de sapat - asta-i facultativa.

Edited by althea, 07 January 2024 - 18:24.


#5
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Nu e chiar așa.
La început am răspândit semințe de gazon dar în foarte scurt timp terenul a fost invadat de ierburi de stepă ce au eliminat și bălăriile și gazonul.
Apoi încet, încet au răsărit arbuștii nashpa, măceși și soc.
Aici am greșit că nu i-am stârpit de mici și s-au răspândit iar acum va fi mare bătaie de cap să-i elimin.
Desi zona a fost parte a vechilor codrii ai Vlasiei, arborii nu s-au simțit în largul lor, fie ei semănați ori plantați, cel mai probabil din cauza concurentei acerbe a ierburilor și arbuștilor și a lipsei micorizelor specifice de pădure, terenul fiind în prealabil ogor agricol timp de mulți ani.
Tactica mea, pe care am aplicat-o cu succes și în jumătatea din față cultivată deja e de cucerire pas cu pas a vestului sălbatic în parcele de 10-15m anual, nu mai mult.
Daca te arunci la mai mult nu vei putea stăpâni și ține sub control situația.
De doi ani am reînceput cucerirea vestului și fiecare parcelă îmblânzită am înconjurat-o cu perdele de arbuști decorativi care să creeze un microclimat mai favorabil creșterii plantelor.
Cam asta e ce pot să vă spun după cca 25ani de război în vestul sălbatic!
Posted Image

Edited by althea, 07 January 2024 - 18:24.


#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007
Dai un erbicid total, iar dupa ce se usuca tot ce e verde bagi o aratura adanca.
La primavara frezezi locul si te apuci de treaba.

#7
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Daca solul este adanc, sapare la doua cazmale. A doua sapare aduce pamantul peste prima sapare, mutat cu 30 cm.
Mai rapid este mecanizat, daca ai cu ce.

#8
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Metoda asta merge dacă dorești să retransformi terenul în suprafață arabilă pentru cultura mare ceea ce eu nu-mi doresc…

#9
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 30.12.2012
Poate e o ideie supida dar nu ai niste animale pe care sa le bagi acolo pe teren sa consume vegetatia? Cred ca rezolva mult mai repede ca tine. O turma de oi rezolva rapid ma gandesc... restul de arbusti ii tai tu.

Imi amintesc ca inainte de revolutie cand aveam cateva gaini (acum nu mai e voie sa le cresti in oras) nu aveam un fir de iarba in curte. Nimic verde nu era unde puteau ele ajunge. Acum fara ele toata curtea e gazon.... care trebuie tuns dar e drept ca arata ma bine decat un teren arid cum tineau ele curtea. Posted Image

Edited by numerci, 07 January 2024 - 21:26.


#10
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
La mine la țară nu mai e țipenie de animal domestic!
Asta-mi mai lipsește acum, să mă apuc de oierit!
Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by subway_guru, 08 January 2024 - 01:03.


#11
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 30.12.2012
Nici nu ma gandeam sa te apuci de oierit ci doar sa imprumuti cateva pentru o sapt sau doua... :) Dupa plantat gazon si un robot de tuns iarba... altfel ai serios de lucru.

#12
alphso

alphso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.02.2007

View Postnumerci, on 07 ianuarie 2024 - 21:24, said:

Poate e o ideie supida dar nu ai niste animale pe care sa le bagi acolo pe teren sa consume vegetatia? Cred ca rezolva mult mai repede ca tine. O turma de oi rezolva rapid ma gandesc... restul de arbusti ii tai tu.

Imi amintesc ca inainte de revolutie cand aveam cateva gaini (acum nu mai e voie sa le cresti in oras) nu aveam un fir de iarba in curte. Nimic verde nu era unde puteau ele ajunge. Acum fara ele toata curtea e gazon.... care trebuie tuns dar e drept ca arata ma bine decat un teren arid cum tineau ele curtea. Posted Image
Inseamna ca Iulia Albu isi creste ilegal gainile Posted Image .
Eu in glifosat vad solutia...

Edited by alphso, 08 January 2024 - 08:16.


#13
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 30.12.2012

View Postalphso, on 08 ianuarie 2024 - 08:15, said:

Inseamna ca Iulia Albu isi creste ilegal gainile Posted Image .
Cred ca depinde de oras... ma gandesc ca nu in toate s-a interzis pentru ca nu a fost o lege si ci o hotarare de consiliu local daca imi amintesc bine.

#14
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Glifozatul merge de minune pentru eliminarea ierburilor.
Contra măceșilor trebuie masuri mecanice manuale, foarfecă cu mânere lungi, mănuși groase și cazma pentru dezrădăcinare.

#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
cum cresc buruienile de cam 10...15 cm stropești cu erbicid total
după circa 21...30 de zile (când vezi că s-a uscat vegetația) aduci un tractor să-ntoarcă brazdă de 30...40 cm
când vor apărea a 2-a oară (iar) buruienile, stropești încă o dată
și repeți faza cu aratul
...
deci anu ista-i pierdut!
dar vor fi câștigate miile de ore de dat cu sapa aiurea...

după ce discuiești ce-ai arat a 2-a oară, însămânțezi cu ce-ți dorește inima.

#16
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Voi cred ca nu înțelegeți practic ce face și ce se întâmplă pe acolo, din lipsa de experienta directa.

Poți sa dai cu glifosat cât e lumea, nimic nu face minuni.
Glifosat ul ia bine iarba cu frunza îngustă si multe buruieni cu frunza lata, mai greu stufasirul și plantele care sunt mai arbustoide, plantele cu vrei și rădăcini puternice, capacitate mare de regenerare.
De asemenea nu are cum sa afecteze rezerva de sămânță  din sol, care în multe cazuri e foarte mare.

Prin urmare glifosat ul se folosește nu pentru eliminarea buruienilor cu pentru controlul lor, temporar, sau pentru scăderea rezervei de buruiana, de pe suprafața.

Evident ca are sens ervicidarea unei parloage, mai cu seama ca glifosat ul ia bine multe specii care sunt imposibil de combătut altfel(pir,costrei șamd)

Întâi se curata pământul mecanic, razi tot cu Buldo... Asta dacă nu poți direct sa bagi o freza sau un plug.

Apoi erbicide i când ierburile încep sa crească.

După uscare, interviu iarăși mecanic și irigi sau aștepți ploaia, apoi iar intervii cu erbicid.

Dacă ai plante rezistente la glifosat, de genul vitei de vie, rugilor, urilor, macesilor samd..este bine sa bagi și erbicide care afectează mai serios asemenea tip de plante, din familia sării DMA spre exemplu.

În 1-2 ani, cu astfel de intervenții, repetare de 2-3 ori sau chiar mai mult în măsura în care ai ploaie sau irigi, evident ca nu obții un ogor care va rămâne curat la infinit... Nici vorba.
Vei obține însă un teren eliberat de boachetareala, liber de rizomi, cu o. Rezerva mai mica de sămânță de buruiana.

Ulterior abia vezi cum alegi sa îl repopulezi cu plante, eventual de cultura.


Scopul este sa poți cultiva ceva, adică sa poți menține apoi o igiena și o cultura decenta cu intervenții uzuale acceptabile(adică o erbicidare parțială, selectiva, intervenții mecanice, mulcire, etc), acceptabil înseamnă să nu îți distrugă cultura acele bălării și sa o poți duce pana la finalul ciclului acesteia.

Poveștile alea cu adunațul pirului cu cazmaua și grebla sau întrat cu toporul și sapa sa faci tu lumina... Sunt pentru orășeni care sunt rupti de orice realitate "agricola" și visează bio eco, ei habar neavând ce înseamnă să muncești pământul.

As spune ca fără 3-4 intervenții(macar) cu erbicide, plus mecsnicele de rigoare, și apoi cu măcar 2-3 în anul următor, plus 1-2 ani măcar de lucrări serioase și la timp însoțite de erbicidare selective bună nu obții o suprafață cât de cât acceptabila pe care ulterior sa poți cultiva ceva în condiții NORMALE.

Nu am nimic cu cei care habar nu au și visează ei sa facă ceva pe o parloaga fără sa "otraveasca" planeta însă treaba e simpla, experienta vieții la tara și tot ce am învățat de la bunici, adică acra experienta acumulata de zeci de generații, nu prea se potrivește absolut deloc cu fanteziile unora preluate de la tot felul de sandilai de pe internet.
Nu o sa știe sau sa facă vreunul din voi nici a suta parte agricultura "ecologica" cât au făcut bunicii noștri, ca să nu spunem de toți dinaintea lor... Aia munceau zi lumina permanent fără întrerupere și munceau, nu heirupuri de orășean... Și nu au reușit nimic de vreme ce au continuat sa muncească...


E bine ca visați însă trebuie spus celor care poate încearcă sa fie și puțin pragmatic ca porcii nu zboară și plopul nu va face în veci pere...

Iar cancerul ala din cauza erbicidelor, ca stropiți voi în propria curte sau nu, îl faceți oricum pentru ca mâncați 99% chestii făcute de alții, impactul a ceea ce e la voi in curte e irelevant per total. Munca însă, ohohoooo.... Afli rapid în agricultura cât de tare doare "bătaia".. Și înfrângerea e sigura, nu exista semne de întrebare.


#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
...în consecință nu fă grădinărit, ci pomicultură :P

#18
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Glifozatul acționează doar asupra ierboaselor aflate în dezvoltare și fotosinteză, nu asupra semințelor negerminate.
Avantajul glifozatului e ca se dezintegrează rapid după utilizare și nu lasă urme toxice în sol, poți să-l aplici de câte ori vrei!
Nimic nu te oprește să dai din nou dacă apare o nouă generație de buruieni apărute din semințe.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate