Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Ce sursă/surse de lumină artificială folosiți când faceți poze?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ce sursă/surse (izvor/izvoare) de lumină artificială folosiți când faceți poze? Pentru cei cu aparate foto.
Din păcate, eu nu am decât un blitz (flash). Nu am lămpi foto.

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,477
  • Înscris: 17.04.2006
Cauta un softbox pentru interior.
La exterior posibil sa fie suficiente niste reflectoare sau cum le zice...

Attached File  trigrip_reflector_120cm_1_bts_c.jpg   549.06K   25 downloads Attached File  _hero_SQ_03LW492936-1-0eaff29a4d244f06abbc50998e69fdad.jpg   115.98K   24 downloads

Edited by Sef-chenko, 06 January 2024 - 17:04.


#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Ai nevoie de 2 pentru iluminare frontala și 2 prinse de tavan pentru umplere spatiu.

#4
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020
Eu am trei blițz-uri TT685N si doua lumini video de la Aperture pe care le folosesc la foto uneori. Am un softbox octa cam de 1,5, un softbox pătrat mai mic si un stripbox, umbrele, reflector, geluri si alte prostii.

Blitzurile sunt ieftine, dar destul de slabe.

Folosesc trigerul wireless de la Godox, XPro-N, nu-l pot recomanda cât de reliabil este.

Si cea mai mare problema a mea este spațiul, pentru ca nu am niciodată loc sa le asez bine. Așa ca de cele mai multe ori, folosesc softboxu mare si reflector.

Vreau să-mi iau niște boom stands, ar rezolva din probleme. Anyway, point-ul meu e sa te gândești la spațiu înainte sa investești in jucării. Daca ai pereții prea aproape cum am eu, o sa ai bounce light peste tot, daca softboxu e mare ai nevoie de stand solid si standurile solide sunt mari, etc.

 Leo2006, on 06 ianuarie 2024 - 17:10, said:

Ai nevoie de 2 pentru iluminare frontala și 2 prinse de tavan pentru umplere spatiu.

Nu "ai nevoie" de nimic fix, pentru ca sunt multe situații si multe soluții. pentru un portret dramatic "ai nevoie" fix de o lumină si un cearceaf alb, pentru ceva complex de 8. "ai nevoie" de ce ai si ce îți poți permite. Mai degraba ai nevoie sa înțelegi inverse square law pentru lumini.

Edited by Yoyolaun, 07 January 2024 - 18:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate