Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Terasa 10.5 x 5.3

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Florin605

Florin605

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.01.2022
Bună ziua,
Doresc sa construiesc o terasa cu lungimea de 10.5 m și lățimea de 5.3 m fără sa am stalp pe mijloc. Inaltime stalpii pe spate 3.2 m și pe fata 2.2 m .
As prefera pe lemn dacă este posibil din motive estetice. Dacă nu pe structura metalica sunt dispus.
Ce structura îmi recomandați și ce profile sa utilizez.
Mulțumesc


#2
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Eu am facut una de 6x6 metri cu 5 stalpi de 140x140mm si grinzi de 140x100mm si corni de 100x60mm vreo 10 buc. Fara stalp in mijloc. 2 stalpi pe laterale si 3 la capat
Daca zici ca vrei 10 metri lungime atunci cred ca iti trebuie 6 stalpi, sau 7 daca vrei sa pui 3 la capat ca si mine.

#3
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu s-au lasat grinzile? imi par cam mici.
Asteptam si eu discutia... :D

#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Grinzi cu zabrele sau ijoisturi. La deschiderea aia nu e economic lemnul debitat solid.
La ijoisturi gasesti la aia care le vand un tabel de dimensionare pe site. Mai trebuie sa ghicesti incarcarile.

Desigur, e mereu posibila si varianta plictisitoare si sigura in care iti proiecteaza un inginer structura, dar suntem romani, nu ne jucam asa.

#5
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003

 sebulbus, on 06 ianuarie 2024 - 20:35, said:

Desigur, e mereu posibila si varianta plictisitoare si sigura in care iti proiecteaza un inginer structura, dar suntem romani, nu ne jucam asa.
Sa mai spunem ca trebuie AC pentru pergola terasa ?

Edited by radu103, 06 January 2024 - 21:58.


#6
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Cel mai safe ar fi sa iei legatura cu un structurist care te-ar putea ajuta.

Tu vrei sa acoperi 55mp, nu o amarata de intrare in casa...

Gandeste-te ca, pentru Bucuresti, din 2006, se ia in calcul o greutate a zapezii de 204kg/mp. Deci structura ta ar trebui sa fie proiectata sa tina, pe langa acoperis, peste 11 tone de zapada. Nu mai vorbim de vant, cutremure si alte chestii...

E prea mare lucrarea ca sa o faci dupa ureche sau dupa ce-ti spune unul sau altul pe forum.

#7
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021

 viotl, on 06 ianuarie 2024 - 20:06, said:

Nu s-au lasat grinzile? imi par cam mici.
Asteptam si eu discutia... Posted Image

Grinzile sunt puse pe stalpi la 1 si la 5 metri in mijloc si la capat la 1, 5 si 3 metri. Grinda din mijloc nu e lasata

#8
Florin605

Florin605

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.01.2022
Am studiat și ar fi o varianta grinzile cu zabrele din lemn. Nu prea am cunostinta despre ele și m-ar interesa niște sfaturi dacă a utilizat cineva asa ceva la o construcție cu deschidere mai mare.
Mulțumesc

#9
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Nu stiu daca in cazul tau grinzile cu zabrele sunt o solutie, pentru ca iti iau din inaltime, si tu deja ai o problema de panta acolo. Acum ai o panta mica ( aproximativ 10 grade), deci daca te mai si ridici pe zona de streasina, panta scade si mai mult ( banuiesc ca acoperisul terasei este lipit de casa, si nu poti sa te ridici si pe zona aia datorita geamurilor de la etaj ). Ideea este ca panta mica inseamna o invelitoare mai scumpa ( tabla dublu faltuita ), si s-ar putea per total sa iesi destul de scump.

Daca mai vrei sa iti pui si ferestre de mansarda ( copertina asta o sa iti toata lumina care ajungea in camerele de la parter, de pe latura aia ), costul va fi destul de mare pentru ca vei avea nevoie de suprainaltari la ferestre, si astea nu sunt deloc ieftine ( daca sunt facute cum trebuie ).

#10
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Prea mare suprafata pentru panta sa mica, parerea mea.
Vorbeste cu un structurist serios si capabil. Sunt totusi peste 50mp.
Stiu ca multi sun ca nu mia avem ierni ca altadata, dar e suficient sa ninga doar o data si poti avea probleme mai mult sau mai putin grave.
Daca era macar mai ingusta, de max 4.5m

#11
Florin605

Florin605

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.01.2022
Am sa întâlnesc un proiectant/structurist sa vad soluția tehnica. Grinzi cu zabrele din lemn sau posi-struct denumirea lor. Cred ca una din variantele astea o sa fie fezabil proiectul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate