Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cazare Călimănești Căciulata 2024

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
yokolen

yokolen

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 19.08.2023
Rog o recomandare de locație de cazare de în Călimănești-Căciulata, cu piscina interioară acoperita cu apa termală, accesibila 24/24 și restaurant. Eventualele alte facilități, spa, jacuzzi  hidromasaj ar fi un bonus.

#2
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023
Casa Românească.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Piscina deschisă 24/24 nu cred că găsești. Că trebuie și piscina aia curățată.

#4
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Casa Românească, dar piscina lor nu se compară cu cele de la Cozia aqua Park.

Edited by Swerige, 06 January 2024 - 10:43.


#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Hotelul Domnitei are piscina dar - ca marea majoritate - e inchisa noaptea. Chiar, pentru cine/de ce ar trebui permis accesul la 2 a.m.? Pentru cei pe care nu-i lasa prostata sa doarma? Nu-i permis pipiul in bazin :)

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Hotelurile comuniste Cozia-Oltul-Caciulata (ma rog, de ceva ani se cheama corpuri ale complexului Cozia) ce au 2 stranduri, Cozia Aqua Park si strandul Oltul, mai mic mai linistit dar deschis in weekend.

Nu exista piscina 24-24, mai mult, iarna se inchid la ora 18 desi vara se inchid la ora 21. Nu vor sa consume curent, sunt comunisti pana in maduva oaselor, in camere abuzeaza de incalzirea gratis termala (bine ca exista robineti pe calorifere) dar aer conditionat nu vei vedea vreodata vara, plus ca in restaurant Caciulata mai ales te obliga la pantaloni lungi indiferent de sezon (comunisti 100 la suta).

Au ceva minusuri dar apa termala si strandurile merita, mai ales iarna.

Mai sus de hotelurile comuniste ar mai exista o pensiune cu piscina ce se numeste Ketty, o fosta colega de serviciu prefera acolo.

#7
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
Este ciudat, la Caciulata si vara este frig dupa 21:00.
Ca eram intr-o seara si cum a aparut soarele s-a si pus frigul.
Eu eram in tricou si eram in partea celalta din statiune.

Nu ma asteptam sa fie asa de frig.

Ar merge o investitie la Caciulata, nu stiam ca este gratuita caldura.

#8
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023

 barbosa1bis, on 06 ianuarie 2024 - 09:15, said:

Casa Românească.
Cea interioara e rece ! Dar e fiarta exterioara !

#9
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Ai fost de curand acolo si era rece la piscina interioara ? Pe site spune ca e apa termala si in interior.
Acum 2 ani cand am fost noi, era calda.

#10
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023
In septembrie, am dardait inauntru si m-am oparit afara, garantat nu era  aceeasi apa , am facut naveta la Aquapark si a fost ok !

Edited by q_p, 07 January 2024 - 15:43.


#11
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012
Hotel Orizont, Calimanesti, nu are piscina deschisa 24/24 , Restaurant dimineata - bufet suedez.

#12
consultc

consultc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.11.2023
River Hotel & Spa. Am fost in decembrie acolo si a fost excelent. Nu  cred ca are piscina deschisa chiar 24/24, parca era pana la 9-10 seara. 2 saune, masaj, piscina interioara pt copii, alta pentru adulti, piscina exterioara mare, cu jacuzzi. Un restaurant foarte ok. Ce m-a impresionat cel mai mult e ca totul era foarte bine intretinut.
Mi s-a mai intamplat sa merg in vara, pe langa Braov, intr-un loc care sa ma impresioneze la fel de mult prin curatentie, calitate si piscine.

#13
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Eu am mai mers din cand in cand la Casa Romaneasca aia de la Caciulata, in interior apa este intr-adevar mai rece pentru ca nu “baga” atat de des apa calda.

Nu stiu care e logica, dar pe mine nu ma deranjeaza. Oricum nu e rece, e calaie in cel mai rau caz. Au vreo doua zile pe saptamana cand alimenteaza cu apa calda la interior. Mie-mi convine pentru ca nu e aproape nimeni inauntru – maxim 2-3 persoane in bazin, deci poti inota cat si cum vrei. Fac si eu cateva ture de bazin, beau o bere si cam asta e.

Afara sint obligati sa bage apa calda tot timpul, pentru ca e frig. Ar fi culmea sa fie si apa rece. De ce nu tin la fel si inauntru, nu stiu.

Pentru cei care merg sa stea la infuzie, din pacate numai afara. Mie nu-mi place ca e plin de babe la fiert, careva le zicea “pliculete de ceai” – si cam asa e.

#14
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016

View Postcristiany, on 07 ianuarie 2024 - 11:28, said:

Ai fost de curand acolo si era rece la piscina interioară?
Am fost și eu în prima decadă din decembrie și în interior apa era rece. In primăvara am mai fost odată și tot la fel era, chiar foarte rece.
Noi de obicei mergem o dată sau de două ori pe an la Călimănești câte trei zile, dar luăm la rând toate locațiile cu piscine. Hotel Central e mai liberă, am fost și la piscina Consiliului județean(Magic) dar e foarte adâncă pentru femei(1.80-2.00).

#15
tazmandev

tazmandev

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.06.2011
Am stat in 2022 la Hotel Izvoare din Calimanesti https://www.roturist...Calimanesti.htm , nu e acoperita, dar au piscina incalzita cu apa geotermala, cica 30 grade, nu foarte adanca, cam un metru jumate.
Facea lumea baie si iarna, dar trebuie sa mergi in halat pana la piscina, ca e totusi afara. Au si un ciubar, tot incalzit.
Altfel super curat, nimic de comentat

#16
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Salut

Intra pe google si scrie Turist Info Calimanesti sau Caciulata ( cum doresti ) si de acolo te vei putea orienta dupa tipul de cazare pe care il doresti. Este un sait actualizat zilnic si unde informatiile sunt reale.
Asa am procedat pentru o pensiune la Voineasa.

#17
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 __Dan__, on 06 ianuarie 2024 - 13:17, said:

Chiar, pentru cine/de ce ar trebui permis accesul la 2 a.m.? Pentru cei pe care nu-i lasa prostata sa doarma? Nu-i permis pipiul in bazin :)
la strandul termal de la  Sanmihaiul German, noaptea veneau bosorogii  italieni cu bagaboantele agatate in cluburile din Timisoara, si le babardeau in apa termala. Bine ca era bazinul cu flux continuu, intra apa proaspata mereu, dar era fierbinte ca naiba.

#18
yokolen

yokolen

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 19.08.2023
".. Complex Balnear Cozia vor beneficia de acces multiplu la Aqua Park." - ce este accesul multiplu?
Complex Balnear Cozia este doar hotel Cozia sau și Hotel Oltul, hotel Caciulata?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate