Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Casa din containere maritime

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 18.05.2020
As dori sa stiu totul despre casele din containere . Vreau sa stiu in special daca sunt rezistente in timp mai ales finisajele . Sunt de incredere firmele din Romania care se ocupa cu astfel de constructii ? De ce nu sunt necesare fundatii ?

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
Esti sigur ca de containere maritime e vorba? Eu n-am auzit pana acum, din containere da, panouri sandwich, nu containere maritime ca ala e numai fier

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 24.09.2017
s-a mai discutat de vreo mie de ori. in principiu sunt scumpe, sunt din fier, poate au stocat chestii naspa prin ele. nu au nevoie de fundatii ca-s usoare si se pun pe piloni? ma rog...chestii din alea de ciment de 1 metru patrat.

dastia: https://www.rainzcub...dele-cu-piloni/

de rezistente, rezista oarecum, ca sunt practic o bucata de fier, daca nu au luat multa apa sarata sau nu sunt semne vizibile de rugina, mai le pui si ceva sa le feresti de soare pe exterior, ele pot rezista destul de bine. era si un jurnal de casa pe forum la un moment dat, al unei femei singure sau ceva de genul.

Edited by bobitad, 04 January 2024 - 23:28.


#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,894
  • Înscris: 20.10.2015

 redsnake74, on 04 ianuarie 2024 - 23:12, said:

As dori sa stiu totul despre casele din containere . Vreau sa stiu in special daca sunt rezistente in timp mai ales finisajele . Sunt de incredere firmele din Romania care se ocupa cu astfel de constructii ? De ce nu sunt necesare fundatii ?

La ce-ai nevoie ca-ti pot da o firma care face (sau facea acum 2 ani) asa ceva

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 redsnake74, on 04 ianuarie 2024 - 23:12, said:

As dori sa stiu totul despre casele din containere . Vreau sa stiu in special daca sunt rezistente in timp mai ales finisajele .
Chinezii sunt experti in dinastea Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sR_TTO24rSk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FoONFFuvoEI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BfKupPoVHjs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 04 January 2024 - 23:41.


#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 24.09.2017
nu mai pot edita dar recomand videoclipul asta, l-am vazut mai demult si mi-am amintit de el: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i7yEDz6bCfU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bobitad, 04 January 2024 - 23:47.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Demontarea clipului de mai sus.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V1YSeQHWImc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image

Edited by andreic, 05 January 2024 - 00:21.


#8
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Aruncati o privire ce portofoliu are aceasta firma, este din Galati.

https://www.agbusine...ofoliu-lucrari/

#9
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,638
  • Înscris: 02.10.2009

 andreic, on 05 ianuarie 2024 - 00:15, said:

Demontarea clipului de mai sus.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V1YSeQHWImc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image

Sunt sigur ca iecologistii abia asteapta sa ne bage in cutii din astea. Sunt foarte multe abandonate, se pot refolosi deci salvam planeta!
BS.

#10
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 bobitad, on 04 ianuarie 2024 - 23:24, said:

. era si un jurnal de casa pe forum la un moment dat, al unei femei singure sau ceva de genul.
@Just Mona
"casuta de pe deal"
https://forum.softpe...sua-de-pe-deal/

Edited by viotl, 05 January 2024 - 05:49.


#11
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Am vrut sa imi fac asa ceva, strict pentru weekend, restul saptamanii fiind legat de bloc, si un prieten care se ocupa cu asa ceva mi-a recomandat mai bine din Panou Sandwich decat din container. Nici nu l-am intrebat prea multe, dar am incredere in ceea ce zice.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

 xcit, on 04 ianuarie 2024 - 23:18, said:

Esti sigur ca de containere maritime e vorba? Eu n-am auzit pana acum, din containere da, panouri sandwich, nu containere maritime ca ala e numai fier
exact că numai acele containere sunt rezistente și au o structură nedeformabilă.ce construiesc ai noștri sunt rahaturi pe care dacă le ridici cu macaraua de un colț s-au deformat

 xcit, on 04 ianuarie 2024 - 23:18, said:

Esti sigur ca de containere maritime e vorba?
mulți nici nu știu să le recunoască.vede cubul de metal și-i container

#13
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Și cu ce ajută ce/ca zicea prietenul tău? Nu era mai bine sa expui motivele ?

 raducanu969, on 05 ianuarie 2024 - 07:54, said:

Am vrut sa imi fac asa ceva, strict pentru weekend, restul saptamanii fiind legat de bloc, si un prieten care se ocupa cu asa ceva mi-a recomandat mai bine din Panou Sandwich decat din container. Nici nu l-am intrebat prea multe, dar am incredere in ceea ce zice.


#14
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
cris. nu ti-a priit cafeaua. :D

#15
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 19.06.2018

 Rosebud09, on 05 ianuarie 2024 - 03:35, said:

Sunt sigur ca iecologistii abia asteapta sa ne bage in cutii din astea. Sunt foarte multe abandonate, se pot refolosi deci salvam planeta!
BS.
Intr o cutie oricum ajungi asa ca nu strica sa te obisnuiesti inca din viata. Unde sunt alea abandonate ca vor si altii? Probabil in capul tau si e o idee sa te imbogatesti daca le vinzi tinand cont ca nu gasesti mai ieftin de 2000 euro.

La chestiune, Romania nu are clima Australiei sau Californiei. Constructie ieftina, incalzire/racire scumpa.

Edited by audiofidell, 05 January 2024 - 08:43.


#16
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Salut!
Sunt in aceeasi situatie: Vreau sa construiesc sau sa cumpar o casa de weekend pe un teren ....
Probleme sunt diverse, in primul rand multitudinea de oferte de pe piata. 80% sunt ale pesoanelor de etnie care mai nou s-au reprofilat pe constructii metalice.
Studiez piata de anul trecut din septembrie ...
COntainerele maritime sunt scumpe, unul de 6x2.4 costa de la 1500euro in sus, la care daca adaugi izolatie, ferestre, geamuri, finisaje sari lejer de 4-5000euro, strict doar cosmetizarea containerului, la asta mai pui o terasa acoperita+altele pe langa ...

Variantele de'a gata: sunt N+1 modele, atentie la grosimea tablei din care sunt facute, sunt cu tabla de la 1.9mm pana la 2.5mm, alea de 1.9mm sunt mult prea slabe, mai ales daca il vrei mutabil ....
Apoi, izolatia de la podea si plafon, daca nu este facuta cu simt de raspundere iti intra umezeala sau rozatoare... asta facute si gata de folosit costa intre 2800-4000euro, fara transport (~3-400euro cu tot cu macara)

Dimensiunea: 6x2.4m standard este mica pentru 3-4 persoane, 2 paturi.

Eu vreau sa fac 6x3m din teava rectangulara - singura oferta serioasa este de la soc care construieste pontoane si daca alea rezista la valuri si umezeala de pe apa clar vor rezista si pe uscat. pretul este ~4000euro fara geamuri si usa. Sapt viitoare merg sa 'bat palma'.

Atentie mare la anunturile de pe OLX, este plin de porcarii... daca ai abilitati si ajutoare poti cumpara cadru metalic din profil de 2.5 si iti poti face singur dupa chipul si asemanarea ta!

Topicul meu unde voi pune noutati, cand voi avea: https://forum.softpe...asa-de-weekend/

Succes!

#17
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
intreaba la RoNiro...patronul e un domn ok, face containere la comanda...inclusiv aliniate.Lasa-le pe alea marine, o sa te rupa pretul si transportul.Plus ca si alea trebuie izolate..lucrate..etc.

#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

 Rosebud09, on 05 ianuarie 2024 - 03:35, said:

Sunt foarte multe abandonate
vreau 10 .DĂ LOCAȚIA

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate