Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Lege masina kilometri dati inapoi - cum se aplica?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Am o motocicleta cu care, conform respectivei baze de date, am facut cam un milion de km in 2 ani, pe care apoi i-am dat inapoi :D (cineva a apasat o tasta de 2 ori, rezultand 7 cifre in loc de 6)
Dar in general e usor de vazut unde e eroare de inregistrare si unde e manarie, mai ales daca sunt mai mult de 2 inregistrari.

#20
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
M-ai facut si pe mine curios daca cei de la RAR au datele corecte pe masina mea. Fiind sotia primul proprietar din ianuarie-februarie 2009 pot spune ca datele la km sunt corecte, DAR la km sunt doar datele din 2015 42.209 km. Pana atunci nimic, nici un istoric legat de km.

Nu stiu daca vanzatorul minte sau nu (faptul ca s-a enervat la culme, spune multe de el ca si caracter), dar nici RAR nu e cheie de biserica aparent.

#21
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postraducut123, on 02 ianuarie 2024 - 21:57, said:

interbare: doamnei nu-i place loganul?de ce nu-l conduce?sunteti 2 aveti 2 masini.....
La Logan vom renunta, nu vom putea tine 3 masini. Deja e pe OLX. Nu ii place pentru ca e o masina mare - spune ea! Loganul a fost cumparat in septembrie 2022, cand am renuntat la vechea masina (o Dacia Nova pe carburatie), ca nu mai aveam masina deloc! A fost luata cam la foc automat. Apoi in ianuarie a venir C-Crosserul (de care sunt foarte multumit).
Sotiei mele i s-a pus pata pe un 107, ca a vazut la o colega de la scoala unde lucreaza. A luat-o aia de cateva ori in Peugeot. Si i-a placut la nebunie. Eu sunt multumit ca nu s-a atasat de vreun Mercedes ... ca de unde bani. Un 107 il gasesc pana in 2000 de euro! Asa ca e bine!

Edited by Robert_Kiran, 02 January 2024 - 22:07.


#22
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postraducut123, on 02 ianuarie 2024 - 21:57, said:

interbare: doamnei nu-i place loganul?de ce nu-l conduce?sunteti 2 aveti 2 masini.....
Cred ca il tine de fripturi. :D

#23
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,558
  • Înscris: 16.12.2011
Totusi, concret, care este pedeapsa pentru km dati inapoi ? Se aplica legea sau e de decor ?

Cel ce a descoperit lucrul acesta poate face plangere la politie si samsarul sa primeasca macar o amenda penala ?

#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Ar trebui sa te uiti si la masinile sorã, aygo sau c1. Practic e aceeasi marie, cu alta palarie. Mai frumoasa palaria la Toyota.

#25
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Am gasit un 107 la 100000 km. Si la verificari pare ok:

Attached File  Screenshot_20240103-105129_Yahoo Mail.jpg   103.16K   29 downloads

Proprietarul vrea 1900 de euro. O sa merg la fata locului sa il vad ... daca arata bine si daca mai lasa o suta, doua de euro il iau!

#26
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018

View PostRobert_Kiran, on 02 ianuarie 2024 - 20:59, said:

Asta a fost cumparata din Romania! In 2011. De aceea m-am uitat la ea!
Eu mă refeream la mașină luată de nouă de la noi nu adusă SH în 2011

Edited by EMPP, 03 January 2024 - 12:09.


#27
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View PostEMPP, on 03 ianuarie 2024 - 12:05, said:

Eu mă refeream la mașină luată de nouă de la noi nu adusă SH în 2018
Si eu exact acelasi lucru am spus. A fost luata noua de la noi din reprezentanta! Nu adusa din afara!

#28
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
daca ziceti ca s-a dat o lege, atunci precizati nr legii

#29
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018
dacă a luat=o nouă de la noi în 2011 și este unicul proprietar este o greșeală garantat

să nu fie actele pe vechiul proprietar și cumperi mașina de la altul

#30
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022

View Postdorin_2k, on 02 ianuarie 2024 - 20:56, said:

Și nu poate fi pedepsit pt o faptã de acum 3-4 ani
Depinde.

Attached Files



#31
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022

View Postrexx, on 03 ianuarie 2024 - 12:10, said:

daca ziceti ca s-a dat o lege, atunci precizati nr legii
Din cate stiu eu in acest moment nu exista prevazuta ca infractiune, se poate face plangere pentru inselaciune, dovada probei fiind in sarcina cumparatorului. Sunt instante in Romania care au obligat vanzatorul sa inapoieze banii cumparatorului.

De asta vedem in anunturile dealerilor auto seriosi ca se trece numarul de kilometri pe factura, isi asuma (cel putin in teorie) veridicitatea numarului de km in scris facand astfel mai usor de dovedit in instanta.

#32
RealMe

RealMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.12.2023
Stai să vezi când se-nvață băieții să "scamatorească" la ev-uri,soh,kilometraj,dacă nu o și fac.Că la diesel nu prea e bai că o iei cu 150 k km și ea are real 200-250k.Da bateria la ev?Brrr...

#33
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Cred ca te gandesti la modelele mai vechi, majoritatea celor noi chiar si diesel au bord digital si aplicatie unde apare odometrul, istoric rute/km parcursi samd.
Si la EV-uri exista aplicatii pentru conectarea la OBD si verificarea informatiilor, nu-s expert dar cred ca nu e asa simplu de modificat, probabil imposibil fara sa ramana urme.

Iar pentru SOH cred ca se analizeaza parametrii, nu e vorba doar de o informatie salvata undeva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate