Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Recuperare date stick readus la viata

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Salut! Am un stick de 128gb care mi-a dat eroare ca e write protected iar cand am incercat sa copiez datele dupa el, dupa putin timp, s-a deconectat. L-am readus la viata cu un soft rusesc insa am incercat cateva programe de recovery insa nu-mi gaseste nimic. Practic a fost creata din nou partitia si formatat. Cum pot recupera datele? Multumesc!

Edited by justice22, 02 January 2024 - 15:21.


#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Ai incercat recuva?

#3
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012

Vizualizare mesajValy_User, pe 02 ianuarie 2024 - 15:23, a scris:

Ai incercat recuva?

da, si r-studio, si power data recovery

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 30.07.2007
Daca ai formatat ce sa mai recuperezi?

#5
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Cel mai probabil cu softurile alea ai rescris firmware-ul controller-ului, si acum foloseste alte formate de citire/scriere a informatiei. Priactic, informatia e acolo, dar controllerul e defazat si nu o vede, nu cauta unde sunt adresela de inceput/sfarsit ale pachetelor.
Am facut si eu asa ceva cu un stick de 32 Gb, dar macar nu aveam nimic de recuperat de pe el. Si, din cauza unei mici ''erori'' - probabil am fortat un firmware necompatibil 100% - nu mai functioneaza in porturi USB 3.0 sau mai sus, doar in 2.0.

#6
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Ce soft rusesc, bro? Asa, de curiozitate, sa nu-l folosesc niciodata!
M-am ferit sa iau o capacitate asa mare tocmai ca si pierderea e mare daca apar probleme.
Am mers pe ceva mai mic si mai multe fizic. Am vreo 5 stickuri.

Pentru recuperare de pe ssd-uri am folosit:
TogetherShare Data Recovery 7.1
EaseUS Data Recovery Wizard
MiniTool Power Data Recovery 8.6
Wondershare Recoverit

fara prea mult succes, insa!

#7
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012

Vizualizare mesajRaz0rblade, pe 02 ianuarie 2024 - 15:55, a scris:

Cel mai probabil cu softurile alea ai rescris firmware-ul controller-ului, si acum foloseste alte formate de citire/scriere a informatiei. Priactic, informatia e acolo, dar controllerul e defazat si nu o vede, nu cauta unde sunt adresela de inceput/sfarsit ale pachetelor.
Am facut si eu asa ceva cu un stick de 32 Gb, dar macar nu aveam nimic de recuperat de pe el. Si, din cauza unei mici ''erori'' - probabil am fortat un firmware necompatibil 100% - nu mai functioneaza in porturi USB 3.0 sau mai sus, doar in 2.0.

pai si cum pot modifica treaba asta sau sa recuperez ceva din el? la mine merge orice port

Vizualizare mesajjustice22, pe 02 ianuarie 2024 - 16:31, a scris:

pai si cum pot modifica treaba asta sau sa recuperez ceva din el? la mine merge orice port

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/19jLkzqOY5I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by justice22, 02 January 2024 - 16:31.


#8
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Update: Nu a fost rescris firmwareul si a fost formatat low level

#9
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020

Vizualizare mesajjustice22, pe 02 ianuarie 2024 - 16:55, a scris:

Update: Nu a fost rescris firmwareul si a fost formatat low level

Vizualizare mesajjustice22, pe 02 ianuarie 2024 - 15:18, a scris:

Cum pot recupera datele?

Din backup (daca ti-ai facut asa ceva inainte sa iti scuipe erori stick-ul ala).
Altfel poti apela la o firma specializata pe recuperarea datelor insa nu ai nici o garantie ca vor putea sa recupereze ceva de acolo si nici u o sa fie ieftin.

Edited by cralin, 02 January 2024 - 17:20.


#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
https://letmegooglet...evel format&l=1

#11
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Nu mai cumparati stick-uri la 20 de lei (Kingston, ADATA, HAMA, etc.) USB 3.0 si tineti date importante pe ele. Sunt niste porcarii cu viteza mica care se strica fix in modul asta dupa cateva scrieri.

Incearca si cu PhotoRec: https://www.cgsecuri...g/wiki/PhotoRec
Daca nu gaseste, doar sa incerci la un centru de recuperare. Dar daca a facut si low level format, e cam adio.

#12
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

Vizualizare mesajjustice22, pe 02 ianuarie 2024 - 16:55, a scris:

Update: Nu a fost rescris firmwareul si a fost formatat low level

Bravo, ai bagat softul si tot ai dat OK fara sa citesti pe ecran sau sa verifici pe pagina de net de unde l-ai downloadat ce face fiecare program.

Daca nu faceai aia ar fi fost ceva sanse, asa nu-l mai recuperezi in veci.

Vizualizare mesajRaz0rblade, pe 02 ianuarie 2024 - 15:55, a scris:

Cel mai probabil cu softurile alea ai rescris firmware-ul controller-ului, si acum foloseste alte formate de citire/scriere a informatiei. Priactic, informatia e acolo, dar controllerul e defazat si nu o vede, nu cauta unde sunt adresela de inceput/sfarsit ale pachetelor.

Cand intra in read only stick-ul, este read-only, deci inca controllerul mai vede informatia. Degeaba ar umbla la firmware ca nu face nimic. Trebuia copiat integral tot exact in momentul in care a intrat in read-only.

#13
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Am dat sa copieze si s-a oprit nu il mai recunoastea... in fine, acum merge dupa ce i-am facut low level formatting insa cand imi introduc, numele e  silicon-power usb drive, e acel nume care nu il pot schimba, asta e softul care l-a formatat. Cum il pot schimba

#14
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

Vizualizare mesajjustice22, pe 02 ianuarie 2024 - 19:46, a scris:

in fine, acum merge dupa ce i-am facut low level formatting

Merge in ce sens? Ce ai facut e ca ai sters informatia de pe firmware, inclusiv partea cu informatiile despre celulele care stateau sa moara. Sper ca nu ai impresia ca o sa poti sa-l folosesti in continuare ca si pe un stick nou.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Stickul ăla are sigur 128GB? Nu cumva e unul fake real de 4-8 GB și doar îl vede de 128 GB?
Daca chiar are 128 GB și 8s vitale informațiile ce au fost pe el, îl duci la o firma specializata ce se ocupa cu așa ceva.
Însă mai bine renunți sau cauți în altă parte ce a fost pe acel stick. Doar ai copiat de undeva ce a fost pe stick. Recuperezi de acolo de la sursa. Că nu ai salvat direct pe stick on fly. ;)

#16
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Este un stick Patriot de 128GB, nu e chinezarie. vad ca merge fara probleme...

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Unde crezi că a fost fabricat? Mare in China.

#18
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

Vizualizare mesajjustice22, pe 02 ianuarie 2024 - 21:14, a scris:

Este un stick Patriot de 128GB, nu e chinezarie. vad ca merge fara probleme...
Mai scrie de cateva ori pe el si te vedem iar pe aici.

Cand a inceput sa intre in read-only e deja pierdut. Daca vrei stick bun, cauta ceva de la Samsung sau SanDisk. Restul producatorilor fac pocnitori in bugetul asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate