Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Reabilitare termica casa veche din paianta

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,072
  • Înscris: 30.07.2006
Buna seara,

Din pacate nu am varianta pe care as prefera-o - daramat complet la fundatie si construit cu materiale noi, asa ca as avea nevoie de niste
sfaturi cu privire la pasii care trebuiesc urmati.

Casa e veche, din paianta, as vrea sa ii schimb soba, izolatie exterioara, termopan,etc

Ideea  e ca podeaua e din lemn masiv, nu am idee ce e sub ea-pamant batatorit sau piatra (e in zona de munte).
Ce se face dupa ce se scoate podeaua? se pune folie izopren si apoi sapa autonivelanta? si peste ele parchet de 14 mm?

Orice sfat e binevenit.
Multumesc si un an 2024 minunat va doresc!

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
in primul ingrjeste-te de acoperis. daca acoperisul e OK, sau poti sa-l faci Ok, casa aceea va tine mult si bine. daca are probleme la acoperis si a ploaut in pod (nu neaparat in casa!) sau are barnele afectate,  mai bine renunti.
daca e zona de munte, cel mai probabil sub podea e pamant batatorit. ar trebui sa toni ceva beton (ori o placa subtire, consolidata), nu poti pune sapa autonivelanta pe pamant sau pe folie.

Edited by strongsss, 31 December 2023 - 19:54.


#3
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,072
  • Înscris: 30.07.2006

 strongsss, on 31 decembrie 2023 - 19:54, said:

in primul ingrjeste-te de acoperis. daca acoperisul e OK, sau poti sa-l faci Ok, casa aceea va tine mult si bine. daca are probleme la acoperis si a ploaut in pod (nu neaparat in casa!) sau are barnele afectate,  mai bine renunti.
daca e zona de munte, cel mai probabil sub podea e pamant batatorit. ar trebui sa toni ceva beton (ori o placa subtire, consolidata), nu poti pune sapa autonivelanta pe pamant sau pe folie.

Multumesc de sfat.
La acoperis stiu ca a schimbat soacra-mea tabla peste tot anul trecut.
Dar nu stiu cum sunt barnele pe care sta.
Sa izolez cu vata bazaltica?

#4
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2019
Vata bazaltica fara sa stii cum e fundatia?

Mai bine nu.



#5
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Nu știu de ce nu poți dărâma și construi una noua, dar dpmdv a investi bani într o casa de paianta sunt bani aruncați. Dacă vrei casa cât de cât confortabila și costuri suportabile de încălzire. Eventual casa de paianta amenajata doar pt sezonul cald, 4-5 luni pe an, cu materiale naturale, tâmplărie lemn, var stins pe pereți, fără izolatie, etc. Pt vara e buna, deși șoarecii, furnicile și alte orătănii își fac de cap în case de lut.

Cum sa izolezi o casa de paianta a cărei pereți se umezesc mereu prin capilaritate? Unde se duce umiditatea aia dacă pui izolatie? De putut, poți face multe, dar cam toți sunt bani aruncați.

Edited by stefan0011, 31 December 2023 - 21:02.


#6
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
In primul rand, "La multi ani, si multe bucurii in 2024" !

Initiator, este foarte greu sa primesti pe forum o solutie ( in adevaratul sens al cuvantului ) la problema ta deoarece este un caz rar intalnit ( casa veche din paianta, in zona de munte, consolidata si izolata ), si nu prea avem un feedback pe speta asta.

Daca as fi in locul tau as incerca sa gasesc in zona persoane care au facut chestia asta, as discuta cu ei, si in functie de raspunsurile primite as lua o decizie. Ideea este sa discuti cu oameni care au facut pasul asta acum cativa ani, si au avut timp sa vada atat beneficiile, cat si problemele care au aparut, astfel incat tu sa poti sa imbunatatesti "solutia".

La fel ca si lui stefan0011, si mie mi se pare o investitie cu un randament extrem de mic, pe care nu cred ca as face-o decat in conditii extrem de speciale.

#7
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,072
  • Înscris: 30.07.2006
Multumesc,Razvan,Stefan.

Casa nu este a mea,de aceea nu pot darama si face constructie noua de la zero

#8
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,995
  • Înscris: 30.11.2021
Solutia a mai ieftina si a mai ok este aia cu izolat pe interior cu vata + rigips, tavane + pereti.
Scos podeaua, scos din pamant nisip, pus membrana cramponata, turnat podeaua.
https://www.leroymer...0-mm-30-m/53557

Pentru ca daca te apuci sa izolezi exteriorul este cum zic colegi, nu stiu cum stai cu umezeala, cu apele.
Incerc sa zic daca apa de pe acoperis se strange departe de casa.
Ca depinde de multe.
Poti sa o izolezi exterior si daca nu ai umezeala, daca apa este dusa departe de casa, sa fie ok.

Conteaza cum aerisesti etc...

Dar cel mai bine izolezi interior, folie.

#9
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Nu inteleg de ce trebuie schimbata podeaua. Eventual adaugata izolatie peste ea plus parchet laminat.
Daca geamurile clasice sunt de calitate se pot si reabilita la un nivel de izolatie apropiat de cel al geamurilor termopan.

#10
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Casele bătrânești ai asa  sunt joase, o sa meargă pe burta cu toate izolatiile interioare pe care le propuneți.

#11
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Eu as face asa, in ideea ca nu ai cum sa darami/reconstruiesti.

1. vezi la ce adancime este si cum arata fundatia.
2. faci un dren perimetral la 1 metru de fundatie. Da-mi un PM pt un video clar pe tema asta.
3. scoti dusumeaua astfel incat dupa ce pui : pietris 10cm + 10cm extrudat + incalzire pardoseala + sapa + finisaj sa ajungi la nivelul actual. Ideea e de a nu micsora inaltimea la liber
4. schimbi geamuri
5. Izolezi in pod tot cu vata, daca poti 25cm+
6. Izolezi la exterior cu vata, daca poti 15cm+

mare grija cu renovarea proprietatii altuia, au fost cazuri nefericite .....

#12
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
@OP, caută o firmă de proiectare clădiri din zonă. Discută cu inginerii lor şi explică-le că eşti dispus să plăteşti consultanţa.

Sfaturile primite vor costa puţin dar vor veni din parte unor oameni care îşi asuma răspunderea pentru ce spun. Dacă vrei mai multă siguranţă cere proiect de reabilitare şi vei obţine un document gândit şi semnat pe specialităţi.

Situaţia expusă de tine vine cu 100 de probleme care nu pot fi cuprinse de o discuţie neangajată şi de un manager de proiect care nu este din domeniu ( tu Posted Image ).

Edited by terratec, 01 January 2024 - 16:43.


#13
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,072
  • Înscris: 30.07.2006
Domnilor, va multumesc mult pentru sfaturi.

Cred ca in prima faza doar voi darama soba care e veche si voi face alta noua.
Nu stiu exact ce e sub podea, daca e pamant batatorit sau piatra de rau.
Stiu ca are o pivnita sub ea.
Geamurile sunt vechi,cu sistem de belciuge de alea vechi ,bate vantul prin ele

Edited by Moinesti72, 01 January 2024 - 16:02.


#14
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

 Moinesti72, on 01 ianuarie 2024 - 15:56, said:

Domnilor, va multumesc mult pentru sfaturi.

Geamurile sunt vechi,cu sistem de belciuge de alea vechi ,bate vantul prin ele
Cauti garnituri EPDM de la Brico la preturi infime.
Sunt pana la 4 mm si chiar pt. spatii mai mari.
Ajustezi geamul pt pozitionarea garniturii si poti ajunge ca la mine unde etansarea e peste cea oferita de geamurile termopan, 8 benzi de etansare (daca ai geamuri duble) sunt mai eficiente decat 2 sau 3.
Oricum castigul major e dat de eliminarea neetanseitatilor geamurilor.
Daca te intereseaza subiectul poti da PM sau pe topicul meu de la geamuri termopan.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate