Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...
 Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.
 Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

Probleme in Windows 11 dupa instalare

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

JustJoker

JustJoker

New Member

• Grup: Candidate Members
Buna ziua,
In urma unei achizitii de componente la Pc Garage am  facut sistemul si mi s-a recomandat sa instalez windows 11. dupa instalare am lasat sa-si faca toate update-urile la zi si  apoi  driverele sa le instalez dar ma lovesc de problema aceasta. Cum pot remedia problemele ? Windowsul a fost instalat de pe stic butabil (cumparat),  windows-ului ii am alocat 1 tera memorie si mai am un Hard de 2 gb  cu 32 gb ram, placa video nvidia geforce gtx  8GB si un i7 gen14

Attached Files

Edited by Ravy, 01 January 2024 - 11:27.

adiharan

adiharan

Oldest member. Probably

• Grup: Senior Members
Prima nu e de fapt eroare, dar nu inteleg de ce ai instala 7z. Zip-ul e integrat in win 11, nu-ti trebuie, in general, niciun soft suplimentar.
Pentru al doilea ecran, te duci pe saitul producatorului placii de baza si instalezi de acolo toate driverele. Nu lasa win sa puna drivere implicite.

tEo

tEo

Senior Member

7zip e mult superior anticului algoritm de arhivare zip, si din punct de vedere al arhivarii, si al dezarhivarii. are in plus o interfata si suport de formate comprimate superior modulului de arhivare introdus in windows. ca atare nu il consider a fi in plus.

ma gindesc ca "eroarea" din prima imagine ar putea fi produsa de faptul ca @JustJoker a instalat o versiune de 7Zip neconforma cu sistemul lui de operare, de ex. cea de 32 de biti, cind sistemul lui are 64. programul ar trebui sa functioneze si asa, insa.

la a 2-a imagine, solutia e sau cd/dvd-ul cu drivere al placii de baza, sau, cum s-a punctat mai sus, situl producatorului placii de baza/componentei, si descarcarea driverului specific de acolo/

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Instalezi Win, instalezi driverele de pe site-ul oficial al componentelor, apoi update Win.
Nu un program ce pune el driverele "automat".

mishu_popa

mishu_popa

Junior Member

• Grup: Members
Lenovo b71-80,TPM 2.0 ok,secure boot nu,Intel® Pentium® Processor 4405U nesuportat,alealalte ok.Merge upgrade de la 10 la 11,fără reinstalare curat?Primesc update-uri ulterior?Cum fac?Mulțumesc anticipat.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Nu merge decat instalare pe curat si nu se justifica W11 la un procesor atat de slab. Din punctul meu de vedere W10 e mai reusit decat 11 si inca nu m-am obisnuit nici dupa un an cu el. W10 tine cu procesoarele N dar W11 le ingenuncheaza, exceptand N95, N100, N200 si N310 lansate in 2023.

mishu_popa

mishu_popa

Junior Member

• Grup: Members

Leo2006, on 01 ianuarie 2024 - 16:19, said:

Mulțumesc.

Edited by Ravy, 02 January 2024 - 13:57.

mariusixy

mariusixy

Senior Member

In legatura cu pozele postate...
La prima poza esti atentionat ca programul e posibil sa nu fie compatibil cu w11. Probabil folosesti o vers mai veche.
La a2 a poza trebuie mai intai sa descarci driverele de pe site-ul producatorului.
Daca ai mai multe tipuri de chipset pt lan, webcam, .... descarca-le pe toate si apoi le dezarhivezi.
Intri apoi in device manager si dai cautare in folderul cu drivere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate