Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Amorsa pentru Kober Zertifikat Plus

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
reaper666

reaper666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 31.01.2012
Salut.

In curand vreau sa zugravesc un apartament intr-un bloc nou construit, peretii caruia au 2 maini de glet si slefuirea facuta.

Vreau sa folosesc lavabila Kober Zertifikat Plus, si am o nelamurire legata de amorsa pe care ar trebui s-o folosesc.
In fisa tehnica de pe site-ul oficial, se recomanda urmatoarele:

Quote

amorsarea este obligatorie si consta in aplicarea a cel putin unui strat de amorsa pentru zidarie G8101 diluata in raport 1:5 sau G8109 / G8140 diluata in raport 1:3 cu apa curata, in cazul aplicarii pe un glet cu absorbtie mare
Toate bune, as merge pe varianta G8101. Insa cand am verificat instructiunile de pe o galeata in magazin, se mai mentioneaza si amorsa de tip G8105(amorsa alba) pe galeata de 15l (cu formularea: "pentru rezultate excelente..."), dar nu si pe cele de 3l/8.5l. Teoretic e aceeasi lavabila in toate cele 3 galeti.
Amorsele G8101 si G8105 sunt aproximativ la acelasi pret/litru, dar prima se dilueaza 1:5 iar a doua doar cu +10% apa.

As dori sa va intreb pe care varianta ma sfatuiti sa merg?
Las cateva link-uri catre site-ul producatorului:
https://kober.ro/zer...ni-de-argint/p/
https://kober.ro/amorsa-zidarie/p/
https://kober.ro/put...-amorsa-alba/p/

Edited by reaper666, 30 December 2023 - 11:42.


#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Lavabila aia merge cu orice amorsa. Important e sa fie data. Modelul este irelevant.

#3
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

 Serafim606, on 30 decembrie 2023 - 21:59, said:

Lavabila aia merge cu orice amorsa. Important e sa fie data. Modelul este irelevant.
Subscriu. Prea multe griji pentru nimic. Și numele aste pompoase germane. Parca văd ca dacă cineva ar ambala c@cat la conserva și l-ar vinde  - c@cat din Germania parca văd ca s-ar cumpara - poate are valoare nutritivă mai mare și îngrășa mai bine solul.
Imi amintesc de trecut când meșterul prepara amorsa singur.
Acum și asta se cumpara. Care este rolul unui zugrav atunci? Sa de-a cu trafaletul?

#4
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
Nu stiu cat de bune sunt vopselele Kober, dar ele sunt facute in Romania (vezi si https://ro.wikipedia...org/wiki/Köber ) si-mi vine greu sa cred ca o afacere de famile are forta sa se masoare cu gigantii din domeniu. In plus germanizare excesiva a denumirii produselor, pe care am obervat-o la gramada de firme ce vand fel de fel de rahaturi produse oriunde numai in Germania nu, nu contribuie dupa parerea mea la cresterea increderii mele in aceasta marca. In final afirmatii ciudate cum ca vopseaua Kober Zertifikat Plus ar distruge e-coli si stafilococul auriu de pe pereti, cand se stie ca peretii nu sunt mediul lor de dezvoltare ma fac sa evit aceasta marca.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate