Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

PFA cu client non-UE e obligat sa foloseasca e-factura din 2024 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007
Pentru un PFA cu client din SUA e obligatorie e-factura ? Livrabilele sunt servicii via internet.

Am gasit referiri ca se aplica doar daca ai clienti in RO. In documentatia originala am gasit asta https://static.anaf....RO_eFactura.pdf

Următoarele operațiuni sunt exceptate de la obligația utilizării sistemului național privind factura electronică RO e-Factura:
- livrările de bunuri expediate sau transportate în afara Uniunii Europene de către furnizor sau de altă persoană în contul său;
- livrările de bunuri expediate sau transportate în afara Uniunii Europene de către cumpărătorul care nu este stabilit în România sau de altă persoană în contul său, cu excepția bunurilor transportate de cumpărătorul însuși și care sunt folosite la echiparea ori alimentarea ambarcațiunilor și a avioanelor de agrement sau a oricărui altui mijloc de transport de uz privat;
- livrările intracomunitare de bunuri.

Alte surse afirma ca e-factura devine obligatorie pentru toti operatorii din Romania indiferent de locatia clientilor.

Edited by pixel3cs, 29 December 2023 - 17:31.


#2
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007
Iti cumperi un certificat digital si iti faci cont cu el pe SPV (alt cont fata de cel pe PF fara certificat) si apoi intrii aici https://mfinante.gov...web-ro-efactura si generezi o factura intr-un XML pe care il incarci in SPV din sectiunea de upload facturi. Exista si aplicatii care fac asta si se intergraza automat cu API-ul de la anaf.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
E-factura este pentru relatia dintre 2 firme din Romania.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Am pus o intrebare si nu era degeaba pusa. A fost stearsa.
Nu ai cum sa facturezi unui client din afara, prin e-factura.

#5
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Din zvonurile care mi-au ajuns la urechi, Romania e cobaiul desemnat voluntar pentru e-factura. Asa ca ANAF n-are cum sa valideze clienti/furnizori din strainatate. Iar daca sunt non-UE, n-o sa-i poata valida niciodata.
Ma bucur ca nu ma (mai) afecteaza, dar chiar sunt curios ce soarta cruda va avea proiectul. Imi amintesc de e-Romania de acum 15-20 de ani, au amutit toate surlele si tobele de atunci...

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ungaria are E-factura de ceva vreme, deci cam greu sa fii cobai.
Noi abia intram in randul lumii, doar ca am dubii ca implementarea va merge.

Scopul e-factura este monitorizarea TVA in timp real, deci la sfarsitul lunii statul stie cum merge treaba si cam cati bani are de cheltuit.

Imi e teama insa ca sistemul va pica din prima zi.

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostMareleIntelept, on 29 decembrie 2023 - 23:04, said:

Din zvonurile care mi-au ajuns la urechi, Romania e cobaiul desemnat voluntar pentru e-factura.

Nu mai pleca urechea la toate prostiile.
italienii au implementat sistemul ( incepand cu 2008, pentru relatia cu statul - apoi au generalizat) ,  bulgarii lucreaza si ei, sarbiiau e-factura (deci nu e doar in UE),  asa ca teoria cu experimentul cade.

View Postpasilla, on 29 decembrie 2023 - 20:47, said:

Am pus o intrebare si nu era degeaba pusa. A fost stearsa.
Nu ai cum sa facturezi unui client din afara, prin e-factura.

In acest moment, prin e-factura nu facturezi, ci incarci datele unei facturi emise de tine (un fisier xml) intr- aplicatie a fiscului.
practic, prin e-factura anunti fiscul ca ai emis o factura si ii spui ce contine. asa ca nu ar fi total lipsit de logica, sa incarci o factura pentru un client din afara UE.

Edited by strongsss, 30 December 2023 - 13:02.


#8
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostAdm, on 30 decembrie 2023 - 09:12, said:

Imi e teama insa ca sistemul va pica din prima zi.
In prim zi in mod sigur vor fi probleme, dar cred ca intr-o luna, sistemul va fi optimizat. totul tine de vointa, nu de capacitatile tehnice.  sunt si acum niste probleme de conectare a caselor de marcat la serverele ANAF, dar acolo e vorba de coruptie, nu de probleme tehnice.
daca sarbii reusesc sa incarce in sistem orice bon fiscal, cred ca vom reusi si noi.

Edited by strongsss, 30 December 2023 - 13:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate