Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Microsoft edge pe linux

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Am cautat rapid dar pe tema asta nu am gasit si nici nu retin ca s-a discutat.
Microsoft edge pe linux.

Tocmai l-am instalat pe Mageia 9.

Si l-am intrebat si eu pe desteptu´ ala artificial de la bing de ce as folosi edge pe linux. Raspunsul a fost:
¨

Microsoft Edge is a web browser developed by Microsoft. It was initially released for Windows 10 and Xbox One in 2015, and later for Android, iOS, macOS, and Linux. The browser is based on the open-source Chromium project, which also powers Google Chrome. Microsoft Edge offers several features such as vertical tabs, tab sleep, and multiple profiles1.


According to Alan Pope, a blogger, he uses Microsoft Edge as his primary web browser on Ubuntu because of its stability, speed, and built-in features such as multiple profiles, tab sleep, and vertical tabs1.


Moreover, Microsoft Edge can be used to access some Microsoft-specific products on Linux, such as Microsoft’s streaming gaming service xCloud2. Another possible benefit is an improved Netflix experience on Linux2.


In conclusion, Microsoft Edge on Linux offers several benefits such as stability, speed, and built-in features, which make it a viable option for web browsing on Linux.¨



#2
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 25.04.2008
eu folosesc Firefox de muuuulți ani.. ce te-a făcut să mergi către Edge?

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Bing, on 29 decembrie 2023 - 14:44, said:

The browser is based on the open-source Chromium project
Una e bazat si alta sa fie open source. De ce ai folosi closed pe Linux cand ai alternative open?

Edited by neagu_laurentiu, 29 December 2023 - 16:16.


#4
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018
Folosesc de ani de zile Firefox cu addons ( si Chromium pentru test/debug ) si nu am avut probleme de viteza sau stabilitate.

Pentru ce ar instala cineva Edge pe Linux? Nu are nimic in plus ca sa justifice instalarea unui pachet compilat Microsoft.

Microsoft a pierdut competitia pentru browsers din cauza incompetentei conducerii si nu au invatat nimic. Au luat Chromium, au pus spyware-ul lor in locul celui de la Google si acum spun povesti despre cat de rapid si stabil este MS-Chrome

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
MS posteaza pe toate gardurile: https://cloudblogs.m...loves_linux.png
Insa n-are cum: https://sqwabb.files...es-linux-02.jpg

#6
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018
Totusi e bine ca MS a rezolvat problemele de la Windows si are acum timp sa faca build-uri de Edge pentru Linux.

Daca tot ia programe open-source sa ia si un sistem de update bazat pe pachete( deb, rpm, apk). Faci download, un-zip si gata update-ul.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Strategia lor e sa inghita cumva Linux. Au portat si SQL Server ori .NET, au pus WSL in Windows sa poti rula aplicatii Linux in Win. In cloud ofera servere Linux. Fac tot ce pot sa acapareze ecosistemul si sa-l traga in final spre ei (si nu singuri, gasesc adepti).

Edited by neagu_laurentiu, 29 December 2023 - 16:59.


#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Mai degraba le este frica sa nu dispara Linux de pe piata si atunci e grav pentru ei ca nu mai au concurenta, de aia investesc in Linux si vor cu orice pret sa ramana, cum face si google cu Firefox din acelasi motiv, le este frica sa nu ramana chromium singurul browser si sa-i omoare autoritatile cu legile antitrust.

Microsoft baga bani in Linux, google baga bani in firefox si tot asa, desi ar vrea cu orice pret sa nu aiba de fapt concurenta.

#9
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Personal l-am instalat din curiozitate.¨Merge?¨. Aia care a ucis pisica. Da´ desteptul artificial nu s-a prins. Posted Image

 neagu_laurentiu, on 29 decembrie 2023 - 16:56, said:

Strategia lor e sa inghita cumva Linux. Au portat si SQL Server ori .NET, au pus WSL in Windows sa poti rula aplicatii Linux in Win. In cloud ofera servere Linux. Fac tot ce pot sa acapareze ecosistemul si sa-l traga in final spre ei (si nu singuri, gasesc adepti).

Despre ce vorbim?

#10
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018

 neagu_laurentiu, on 29 decembrie 2023 - 16:56, said:

au pus WSL in Windows sa poti rula aplicatii Linux in Win

Acum cativa ani au aparut Containers ca si alternativa la VMs pe servers si le-au facut modificand librariile de Linux ca sa ruleze Containers ca si cand ar fi VM-uri dar folosind mult mai putine resurse. Pe Windows nu au putut sa faca modificarile astea. La firma unde eram, Windows a disparut efectiv din discutia cu migrarea pe cloud server pentru aplicatii business desi erau MS-partners. Nu se hotarau ce distributie de Linux sa foloseasca. Mai tarziu MS a adaugat WSL si ruleaza containers ca si VM-uri sa sa nu zica ca nu pot sa ruleze Containers

Acum MS are Windows pentru desktop si jocuri dar Windows este un produs invechit si irelevant pentru cloud-servers si incearca sa migreze catre Linux.

#11
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Adevarul ca nu are rost sa o invartim, sa o sucim. Toate merg cu bani. Cati am sustinut material un proiect open source...

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Chestiunea e ca unii dau bani in Linux pentru ce reprezinta el iar altii o fac cu ganduri ascunse.

#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 tflorin40, on 29 decembrie 2023 - 14:44, said:

Am cautat rapid dar pe tema asta nu am gasit si nici nu retin ca s-a discutat.
Microsoft edge pe linux.

Am mutat topicul de pe "Generalitati" la "Recomandari programe". (Se potriveste mai bine aici.)

#14
mahalla21

mahalla21

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.12.2023
Toată lumea pe parcursul acestui topic s-a întrebat care ar fi scopul - singura întrebare logică într-un caz ca ăsta. Și iată, singurul răspuns este că un deștept de blogger care are niște necesități cel puțin stranii în utilizarea unui browser (utilizarea mai multor n profiluri separate, câteva sute de taburi verticale deschise, taburi care să intre în sleep - motivația?...că așa îi place lui), siteuri web instalate ca aplicații și alte aiureli de genul ăsta, și care par mai degrabă inventate după ce a studiat cu atenție Edge doar pentru a avea argumente cu care să demoleze celelalte browsere.
Hai să fim oameni serioși.
Acest articol este ori rodul minții uneia dintre multele nulități absolute, care nutresc doar o dorință puternică și permanentă de a ieși în evidență, o caracteristică extrem de des întâlnită la incapacitații având IQ-ul sub medie, ori este un articol plătit/sponsorizat, având un scop bine definit.

#15
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Nu-i nevoie de Edge pe Firefox, când e disponibil Chromium în toate repos-urile oficiale. Amu' nici Chromium nu-i 100% curat dar e bun pentru site-urile alea care insistă să fie Chrome.

#16
adymb

adymb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 30.12.2010
Iti recomand Brave, este full open source. Edge este malware facut de Microsoft, ruleaza asa ceva doar in masina virtuala

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate