Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Asus qfan in bios, problema configurare

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Florin-pitesti6

Florin-pitesti6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.07.2015
Salutare, deci problema care ma confrunt, e legat cand incerc sa configurez ventilatoarele in bios, eu in majoritatea cazurilor, placa video mi se incalzeste, si as fi dorit sa configurez ventiloarele din carcasa, sa creasca in functie de ce valoare are temperatura, dar in bios, apare ca surse numai procesorul, placa de baza, insa nu vreau sa creasca in functie de acestea, acestea ramanand la valori bune, mai mult placa video mi se incalzeste cel mai rau, si exista vreo solutie ca sa-mi apara placa video ca sursa, in bios?
Precizez, ca inca nu mi-am facut update la bios, placa mea de baza, fiind un asus prime b360 plus

#2
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Nu.
Dar poti folosi cu incredere un Cooling PAD extern.
Musai din ala cu luminite.... Altfel nici nu stiu daca se produc.

#3
Florin-pitesti6

Florin-pitesti6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.07.2015
aah ok, deci nu se poate conecta cel putin ventilatoarele interne la sensorul de pe placa, caci am inteles, ca s-ar putea face asta, prin a conecta la fan header-ul de pe placa video, cea pe care o am ce un model asus gtx 1660 oc

#4
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Tutorial detaliat:
https://www.technews...us-fan-control/

Pe scurt:
Vezi in BIOS -> Q-Fan Control sau in Windows -> aplicatia Asus AI Suite -> Fan Xpert

Ai mai multe ventilatoare montate, fiecare e legat la cate un header (mufa) pe placa de baza. Placa ta are 3 headere pentru ventilatoare: CPU_FAN - special pentru procesor si CHA_FAN1, CHA_FAN2
Pentru cele din urma ar trebui sa te lase sa alegi sursa de monitorizare a temperaturii
[ https://www.technewstoday.com/wp-content/uploads/2023/07/chassis-fan-source.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In principiu PCH ar trebui sa fie influentat de temperatura placii video, dar te joci cu setarile si in functie de sursa aleasa, vezi care sare mai repede in turatii

Sau , setezi manual curba de profil, pentru fiecare header in parte

#5
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 Florin-pitesti6, on 28 decembrie 2023 - 23:08, said:

... model asus gtx 1660 oc
Ignora tot ce am spus, am crezut ca vorbesti de un laptop.

#6
Florin-pitesti6

Florin-pitesti6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.07.2015
Hmm,asta e problema care mă confrunt, mie, ca surse de temp, apare numai placa de baza și procesorul, pch-ul nu apare, și ce ar trebui sa fac atunci, că să-mi apară și opțiunea asta, de ce ar trebui sa cuplez ventilatoarele?

#7
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
În prima faza poți încerca update de BIOS.

Apoi poți încerca un alt soft de control al ventilatoarelor, pentru a lega turația ventilatoarelor de temperatură plăcii video, precum:
https://www.argusmonitor.com/
https://getfancontrol.com/

Edited by nei-k, 29 December 2023 - 10:26.


#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Unele placi video au posibilitatea să facă exact ce vrei tu, am avut strix grx1080 ce putea face asta, sa conectezi 2 ventilatoare la ea și să le controleze funcție de temperatură ei.

Dar nu se setează din biosul plăcii de bază nimic.

#9
Florin-pitesti6

Florin-pitesti6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.07.2015
Bine, am înțeles, mulțumesc de raspunsuri

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,826
  • Înscris: 30.08.2006
MSI Afterburner

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate