Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Screen Mirroir pe Ubuntu 22.04.3 partial functional

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Meg-M

Meg-M

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 24.01.2020
Buna

Am un laptop cu Ubuntu 22.04.3 instalat de pe care vreau sa proiectez pe un smart TV Samsung continut.

Functia Crome Cast este functionala pentru youtube, proiectez continut pe respectivul  TV (un detaliu, nu stiu daca conteaza, continutul Youtube, odata proiectat , ruleaza dinamic doar pe TV, nu si in paralel le laptop, evident, nu ma deranjeaza)

Daca schimb sursa de continut pe care doresc sa il proiectez, trecand la Youtube la genul de platforma de streaming (ex Filme Hd etc) Chrome Cast nu mai functioneaza. Deloc.  Vreau sa folosesc acel laptop doar pentru genul acesta de activitati, proiectie filme, altele decat cele de pe Netflix.

Logica mea imi spune ca am blocata proiectia pentru un anume tip de continut video (gen VLC, alta extensie etc), si ca Youtube functioneaza avand un tip de redare continut video diferit decat platformele de streaming.

Ma puteti ajuta cu ce setari ar trebui sa activez in laptop pt redare via Chrome Cast si pt platforme de filme?

Am instalat (singura, sunt fata si nu IT-ist) si Gnome-ul indicat pentru Ubuntu, dar ceva nu e in regula, nu merge deloc nici asa si parca as fi mai aproape de reusita cu Chrome cast (din moment ce proiecteaza youtube) decat cu Gnome-ul pe care nu-l stapanesc.

Multumesc

#2
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006
Ce browser de internet folosesti? Firefox? Daca DA, atunci acolo este buba.
Eu am PopOS (bazat pe Ubuntu) si merge de minune functia de ChromeCast de pe laptop pe televizor. Folosesc browserul Chromium.

#3
Meg-M

Meg-M

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 24.01.2020

View Postacvaristul, on 28 decembrie 2023 - 13:05, said:

Ce browser de internet folosesti? Firefox? Daca DA, atunci acolo este buba.
Eu am PopOS (bazat pe Ubuntu) si merge de minune functia de ChromeCast de pe laptop pe televizor. Folosesc browserul Chromium.
Am Chrome ca broser, sorry, acum realizez ca nu a facut o precizare importanta: Crome cast-ul la care fac referire nu este dispozitiv extern atasat TV ului (aceste este smart) ci este functia  "cast" pe care o activez din cele 3 punctulete din dreapta ale broserului.

Deci daca sunt pe Youtube merge proiectarea, daca trec sa zicem pe filmehd, nu e activa functia de "cast". Intrebarea mea bate mai departe, Crome Cast este only compatibil cu Youtube? adica nu este o functie generala care poate proiecta efectiv ecranul laptopului, indiferent de ce ruleaza?

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011

View PostMeg-M, on 28 decembrie 2023 - 10:48, said:



Ma puteti ajuta cu ce setari ar trebui sa activez in laptop pt redare via Chrome Cast si pt platforme de filme?



Multumesc


Platformele de filme cu plata au aplicatii ce ruleaza direct pe tv, nu e nevoie de nici un laptop suplimentar. Dar buba e ca astia cer abonament lunar.

Pentru domenii gen "filmehd" care evident sunt gratis cel mai bine e cu un cablu lung HDMI conectand tv-ul ca si monitor, astfel va face exact ce vrei tu. E mai greu de folosit "oglindire ecran" la modul general asa cum vrei tu folosind Linux.

#5
Meg-M

Meg-M

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 24.01.2020
Cablu lung HDMI am, de prin 2018, cand nu aveam Smart Tv. In ultimii ani l-am abandonat, foloseam un laptop cu Windows de pe care faceam simplu, in 130sec proiectare din Network/ Bluetooth&Other Device  si merge perfect. Acum am restrictii de accesare site uri de pe acel laptop.
O sa instalez probabil windows pe laptopul cu care ma pot conecta la siteuri gen filmehd, Ubuntu pare inca dificil de folosit in situatii de genul asta. Acel Gnome l-am instalat, dar si acolo sunt problem, nu ruleaza.

Edited by _-_, 02 January 2024 - 20:25.
citat eliminat


#6
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006

View PostMeg-M, on 28 decembrie 2023 - 13:28, said:

Crome cast-ul la care fac referire nu este dispozitiv extern atasat TV ului (aceste este smart) ci este functia  "cast" pe care o activez din cele 3 punctulete din dreapta ale broserului...
Ai 2 posibile solutii:
- cablu HDMI pe care il conectezi intre laptop si TV... apoi, din setarile laptopului "trimiti" continutul video direct pe TV. Vei putea vedea pe televizor TOT ce ruleaza pe ecranul laptopului.
sau
- un dispozitiv Google Chromecast care iti permite sa faci "conexiunea" dintre TV si laptop fara cablu. Uite aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0uoTRfa2NUs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu am laptop cu linux si am folosit ambele variante. Iti pot spune ca functioneaza.

#7
Meg-M

Meg-M

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 24.01.2020
Multumesc, cablu HDMI am,  functioneaza, l-am folosit frecvent  dar nu vreau cabluri intinse prin casa.
O sa instalez Windows pe acel laptop, deja pierd conexiunea la  wifi (si il tin pe cablu la modem) datorita Ubuntu. Am inteles ca este frecventa eroarea asta la Ubuntu.

Edited by _-_, 02 January 2024 - 20:42.
Ai citat integral postul anterior cu tot cu videoclip.


#8
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006
Nu inteleg ce spui, referitor la "deja pierd conexiunea la  wifi (si il tin pe cablu la modem) datorita Ubuntu", dar nici nu conteaza. Daca tu te simti mai confortabila cu Windows si acolo stii sa te descurci, atunci instaleaza-l si gata. Ideea este sa fii multumita si sa iti faci treaba.

#9
Meg-M

Meg-M

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 24.01.2020
Este o eroare frecventa la laptopurile cu Ubuntu. Efectiv conectat la wifi, dispare frecvent simbolul de conexiune wifi, ca atare, il folosesc DOAR conectat cu cablu la modem. Sunt nenumarate topicuri deschise pe forumuri pe tema asta, este un bug frecvent la Ubuntu se pare.

Edited by _-_, 02 January 2024 - 20:42.
Regulament, 3. c.


#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@Meg-M
Observ ca obisnuiesti sa ignori obligatia de la pct. 3.c. din regulamentul general al forumului. Probabil ca nu o cunoasteai, ceea ce inseamna ca nu ai studiat regulamentul pe care l-ai acceptat la inscrierea pe forum...

"3. Obligatii
c. daca fac un comentariu la un mesaj postat imediat anterior, sa nu mai foloseasca citarea integrala a acestuia, pentru a nu ingreuna citirea de catre ceilalti utilizatori a textului".

In plus, mai exista o regula universala care trebuie respectata in orice situatie in care este citat un autor (chiar si cand te autocitezi): Nu raspunde in interiorul citatului!
Am editat cateva din posturile tale de mai sus si te rog ca de acum inainte sa tii cont de aceste reguli.
De asemenea, nu uita sa citesti regulamentul!
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate