Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Izolare gol fereastra/usa

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023
Credeam ca solutia este stabilita, polistiren extrudat aplicat pe interiorul golului, fereastra montata cat mai la exterior.
Acum citesc ca XPS-ul  nu mai este indicat, este punte fonica. Ca spuma PU este contraindicata. Ca montajul trebuie efectuat in afara zidului. Dar precadrele costa aproape cat tamplaria in sine.

Care este cea mai buna solutie pentru izolarea golurilor de fereastra?

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007
pai tu o cauti pe cea mai buna sau cea mai ieftina?

Edited by laffin, 28 December 2023 - 08:32.


#3
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Cea mai buna ... pentru buzunar.

#4
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023

View Postlaffin, on 28 decembrie 2023 - 08:31, said:

pai tu o cauti pe cea mai buna sau cea mai ieftina?

ca sa obtii 80% din performanta cheltuiesti cam 20%

daca vrei sa mai castigi 20% performata trebuie sa cheltui inca 80%


deci cred ca 80% performanta este o alegere inteleapta. adica vreau o izolare buna pentru care nu trebuie sa imi vand un rinichi Posted Image

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Am mai văzut o variantă interesantă pe un șantier. Tâmplăria montată în afara zidăriei. Pe zidărie erau prinse niște cadre din polistiren, negre, părea ceva extrudat mai dens, iar în acele cadre prinsă tâmplăria. Nu e ceva artizanal, se vedea clar că acele cadre erau făcute anume pentru așa ceva. Nu am văzut spună între tâmplărie și ramă, deci e posibil ca tâmplăria să vină direct cu ramele atașate, sau stratul de spumă să fie foarte subțire.

Ceva de genul ăsta
https://isidor.ro/tamplarie

Edited by PoeOvidiu, 28 December 2023 - 09:30.


#6
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023
toate precadrele trec de 100 Ron metru liniar, unele de 200

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
ce-mi place că toți producătorii ăștia pun vârful de gamă  dar când cumpără pun ce-i mai ieftin.practic dacă nu cunoști meserie te face zâmbind

când vezoi o sticlă crezi că-ți dai seama că-i cu 5 sau 50 euro mp?

argon nu se mai pune?

adică aer pe bani

#8
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023
am invatat deja asta

si daca ii prinzi cu miciuna iti spun: "am facut asa sute de de case", "merge si asa"

#9
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Peste tot este atat de mult marketing, incat nu iti mai dai seama ce se justifica sa faci, si ce nu Posted Image . Auzi si tu, 100 - 200 ron/ml de polistiren ( este adevarat, de o densitate mai mare, dar tot polistiren este ) Posted Image.  Pai a facut cineva vre-un calcul in cat timp se amortizeaza investitia asta ??? Cu cat as iesi mai ieftin intr-un an la caldura daca montez tamplaria in exteriorul peretelui, comparativ cu montajul tamplariei in interiorul peretelui ??? merita ?

Ne place sa ne ducem dupa fente, alegem solutii scumpe, promovate de unii care poate le-au primit gratis sau care sunt platiti pentru asta, si dupa aceea ne dam seama ca nu avem bani sa terminam casa, sau ca suntem datori pe viata la banci. Posted Image Iar cand esti dator la banca fiecare leu "investit" inseamna de fapt doi, ca tu cam atat dai inapoi ( daca nu reusesti sa rambursezi anticipat ). Iar din chestia asta castiga cam toata lumea ( producator, vanzator, montator, banca ), mai putin beneficiarul ! Posted Image

#10
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postrazvan-softpedia, on 28 decembrie 2023 - 10:32, said:

Cu cat as iesi mai ieftin intr-un an la caldura daca montez tamplaria in exteriorul peretelui, comparativ cu montajul tamplariei in interiorul peretelui ??? merita ?

Din graba, am scris " in interiorul peretelui", desi ma gandeam la "fata peretelui" ( la fata peretelui deja nu mai am nevoie de acele precadre, care sunt foarte scumpe din ce inteleg ).

Scuze, dar in timp ce scriam mai faceam si altele, si din cauza asta mai dau rateuri ! Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 28 December 2023 - 10:55.


#11
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Din punctul meu de vedere, varianta cea mai buna performanta cost este montarea la fata zidului. Atasez un detaliu realizat de cei de la Rockwool, nu imi apartine.

Attached Files



#12
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmanole_77, on 28 decembrie 2023 - 08:27, said:

Care este cea mai buna solutie pentru izolarea golurilor de fereastra?
Montarea geamurilor in precadre este cea mai buna solutie.

#13
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Solutia ideala termic este evident montarea in precadre. Solutia cea mai buna (si) pt buzunar e montarea in buza zidariei (cat mai spre exterior). Iar ulterior o izolare decenta (chiar folii) cu polistiren cat mai gros.

Edited by don_King, 28 December 2023 - 13:54.


#14
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Vazusem pe net un montaj de fereastra unde se folosisera precadre din lemn in loc de polistirenul ala scump.

#15
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 mircea812, on 29 decembrie 2023 - 06:59, said:

Vazusem pe net un montaj de fereastra unde se folosisera precadre din lemn in loc de polistirenul ala scump.

mircea, sunt atat de multe variante de instalare a tamplariei incat nu stii care varianta este mai buna. Din pacate, si din fericire, internetul a permis tuturor persoanelor ( mai avizate, sau mai putin avizate ), sa isi exprime punctul de vedere si sa isi "publice" experientele. Noi trebuie sa cautam informatiile, sa le sortam, si sa extragem de acolo ceea ce ni se pare corect.

Referitor la partea cu precadrele din lemn, mie mi se pare destul de riscant sa imi fixez ferestrele pe un material care lucreaza destul de mult pe parcursul unui an in diferite conditii de temperatura si umiditate ( in ideea in care s-ar putea ca niste miscari de 2 mm sa duca la o functionare necorespunzatoare a tamplariei ). Un alt motiv pentru care nu as merge pe varianta cu precadre de lemn ( de fapt, eu nu mi-as instala tamplaria pe precadre in afara zidului ), ar fi faptul ca nu pot sa anticipez cat de bine va rezista acel lemn in timp ( imi este frica ca datorita umiditatii si lipsei ventilatiei sa nu mucegaiasca ).

#16
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Ganditi-va mai bine cum va protejati de infiltratiile cu apa in zona ferestrelor.
Am vazut 2 case decopertate si e jale.

#17
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023
a incercat cineva sa faca precadre din BCA de 10 cm?
sau este o idee trasnita?

#18
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Vad ca iti doresti mult precadrele astea !Posted Image Crezi ca merita sa te complici atat, si sa incerci pe casa ta solutii nevalidate in timp ? Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate