Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Copiii in restaurant. V-ar placea sa existe mai multe asemenea localuri in Romania?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
409 replies to this topic

#379
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,902
  • Înscris: 21.04.2011

 scrisit, on 06 ianuarie 2024 - 10:46, said:


Si nesimtirea este o dezvoltare si autocunoastere.
Sper sa se inmulteasca cat mai curand localurile doar pentru adulti (adultere?).
Cu ce te deranjeaza un copil de nici un an care arunca chestii care oricum nu ajung mai departe de un metru, in cel mai rau caz?
Știi unde intervine nesimtirea? Cand ii dai jucarii sau obiecte care fac zgomot cand cad, dar deja sunt chestii de finete.

Edited by catalina1, 06 January 2024 - 11:55.


#380
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

 AlexEn, on 06 ianuarie 2024 - 08:16, said:

Deci nu ai niciun argument, am inteles.


Argument pentru ce, AlexEn? Nu mi-ai cerut un argument, ci o emoţie ca răspuns la altă emoţie, că asta vânturi pe-aici, emoţii negative de tipul *urii*.

Ţi-am răspuns deja că ideea cu hotelul mă deranjează-n contextul translării ei de către tine şi alţi copilofobi maimuţişti. Adică, uite, deja asta faci! Muţi hotelul spre restaurant azi, părându-ţi o mare realizare. Mâine o să muţi restaurantul spre cofetărie. Poimâine o să doreşti şi cinematografe adlts only şi tot aşa.

Din cauza asta mă deranjează hotelul child-free, că nu vă opriţi la el, deja vreţi restaurant. Ţi-am răspuns de ieri. Poate azi pricepi.

#381
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,057
  • Înscris: 18.12.2007
Pricep ca te deranjeaza ceva ce nu iti afecteaza de fapt viata in niciun fel :)
Si nu, nu am inteles nici azi asa cum nici tu nu pricepi ca nu e vorba de ura indreptata catre copii ci e ura indreptata catre nesimtirea parintilor. Tu cand pricepi asta?

#382
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,015
  • Înscris: 26.01.2010
I happen to love kids… well the ones that are taught respect that is. The other night, I went out to a fine dining establishment with a friend. Our meal and conversation was interrupted multiple times by the child three tables over. The parent thought it was cute that she had free run of the dining room and was intrigued by the overhead fans. The next thing I know, she’s hanging on the back of my chair like we are at the playground. Thankfully after a few moments, she moved on to her next victims. Her parents just giggled and thought this behavior was cute. This type of behavior is not ok. The bottom line is if you are bringing your child out to dinner, they need to be taught respect, manners, and boundaries the same as is expected from any adult.

Au banat copii sub 10 ani datorita parintilor care si-au lasat copii sa se comporte in restaurant ca la un loc de joaca.
E vina copiilor sau a parintilor ?
Nevertheless, kids have been welcomed since Nettie’s opened in 2018, but the restaurant announced on social media this week that it’s banning young children starting March 8.
“Between noise levels, lack of space for high chairs, cleaning up crazy messes, and the liability of kids running around the restaurant, we have decided that it’s time to take control of the situation,” the announcement reads.

 catalina1, on 06 ianuarie 2024 - 11:53, said:

Cu ce te deranjeaza un copil de nici un an care arunca chestii care oricum nu ajung mai departe de un metru, in cel mai rau caz?

Se stie ca mesele au cel putin 3 metri intre ele nu ? :lol:
Arunca mancare pe toala altui client sau se asigura ca ajunge pe jos?

#383
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

 AlexEn, on 06 ianuarie 2024 - 18:58, said:

Pricep ca te deranjeaza ceva ce nu iti afecteaza de fapt viata in niciun fel Posted Image
Si nu, nu am inteles nici azi asa cum nici tu nu pricepi ca nu e vorba de ura indreptata catre copii ci e ura indreptata catre nesimtirea parintilor. Tu cand pricepi asta?


Ai o gândire distorsionată precum văcarul care se supără pe tot satul deşi l-a împuns cu cornu-n dos numai viţeaua unui singur sătean.

Te-o fi necăjit cândva copilul unor părinţi lipsiţi de reacţie şi acum întreprinzi acte vindicative asupra tuturor copiilor, indiferent dacă părinţii acestora sunt cuviincioşi au ba.

E ură toată ziua, că dacă n-ar fi, ţi-ai vedea de-ale tale, n-ai ridica pancarta cu "fără copii în restaurante" şi n-ai agita-o cu atâta zel în aer, arâtând în ce tabără eşti.

Îţi repet, mă afectează pentru că tu şi ceilalţi mimetişti consideraţi că hotelul child-free e un argument valid pentru dorinţa voastră de-a le închide copiilor uşa restaurantelor în nas. Altfel, mi-ar fi indiferent, dacă v-aţi opri la hotel.

#384
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,015
  • Înscris: 26.01.2010

 catalina1, on 05 ianuarie 2024 - 22:13, said:

Depinde de varsta. A mea a avut și perioada in care arunca cu intentie, era o etapa normala in dezvoltarea ei. Dar na, era mica, nu arunca departe Posted Image Nu merg cu ea in locuri cu mocheta pe jos (nici nu prea sunt la noi), sterg dupa cu un servetel (cum sterg si scaunul de masa), las ceva mai mult bacsis si aia e. Asta cu mizeria mi se pare cea mai mica problema din toata povestea cu restaurantul

 ionutzitaly, on 05 ianuarie 2024 - 21:36, said:

Cam asta fac si eu plus un bacsis mai bun si la fel fac cam toate persoanele pe care le cunosc.

Voi doi si inca 5% procedati asa dar ce faci cu restul de 95% de nesimtiti care trateaza restaurantul ca fiind loc de joaca si nu-i deranjeaza mizeria lasata in urma lor?

In calitate de chelnerita dupa ce pleaca parintii cu turma de needucati , tre sa vii cu aspiratorul sau maturica sa cureti dupa ei pentru ca nu vrei ca urmatorul client sa se aseze la o masa cu mancare pe jos nu ?
In momentul in care tu , client mananci la masa alaturata si eu dau drumu la aspirator sau ridic praful langa tine cu maturica te deranjeaza sau nu?  :D

Nu ma intelegeti gresit , nu am nimic impotriva copiilor in restaurante dar nici ideea de a avea un restaurat fara copii , nu o gasesc ca fiind discriminatoare deloc.
Discriminator ar fi ca toate restaurantele sa inceapa sa baneze copii dar stim ca asta nu se va intampla

#385
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,902
  • Înscris: 21.04.2011

 Noua_pe_site, on 06 ianuarie 2024 - 19:16, said:


Se stie ca mesele au cel putin 3 metri intre ele nu ? :lol:
Arunca mancare pe toala altui client sau se asigura ca ajunge pe jos?
Nu se asigura de nimic un copil de sub un an. Dar tot pe copilul ala de sub un an nu îl duci in restaurante atat de inghesuite încât sa nu gasesti un loc unde sa il pui la masa astfel încât sa nu murdareasca alti clienti. Ca e un loc unde se suprastimuleaza si de aici incepe haosul.

Dupa cum ziceam, chestii de finete

Iar pe jos se spala cu ceva umed, ca altfel ramane lipicios. Din nou, nu vorbim de mocheta.

Edited by catalina1, 06 January 2024 - 19:43.


#386
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,015
  • Înscris: 26.01.2010

 maccip, on 05 ianuarie 2024 - 20:28, said:


Asa au facut si nazistii si eugenistii si toate sistemele ideologice ce vizau aspecte ce tin de discriminare. Au fixat parametrii fix in locul in care erau ei. Ba unii au si exagrat un pic, din zel si au ajuns sa fie discriminati dupa propriile reguli.


Teorie care susține ideea reacționară a inegalității biologice și intelectuale a raselor umane, a împărțirii oamenilor în rase inferioare și superioare.

Maccip , discutia asta incepe sa devina obositoare mai ales cand incepeti sa o dati in discriminare. Comparatia cu nazistii si eugenistii e hilara
Intreabare e simpla : v-ar placea sa existe child free restaurants?
Raspunsul poate fi da sau nu , fiecare isi explica motivatia fara sa ne scoatem ochii unii altora pentru ca nu ne place raspunsul unui user.

Hotelurile adults only sunt la mare cautare inclusiv de catre parinti. Nu pentru ca nu-si iubesc puradeii ci pentru ca vor sa aibe o saptamana de liniste unde sa se iubeasca in voie fara sa trebuiasca sa puna copilul la culcare mai intai.
Cu hotelurile nu au nimeni nimic pentru ca intelegeti idea si chiar va surade daca aveti cu cine lasa copii. Daca nu , strigati discriminare!

#387
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 17.04.2014
Eu nu inteleg nevoia parintilor de a duce puradelul care nu stie sa se comporte intr-un loc public, la restaurant.Posted Image

#388
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,801
  • Înscris: 15.06.2007

 AlexEn, on 06 ianuarie 2024 - 08:16, said:

Te-ai dus la Baile Olanesti? :lol:
nu, la mare in Grecia, era un all inclusive care m-a lamurit cum sta treaba si a fost ultima data cand am mai mers cu agentie de turism.

#389
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,872
  • Înscris: 21.06.2016

 FC72, on 06 ianuarie 2024 - 11:11, said:

Sunt multe hoteluri adults only, eu am descoperit asta cand vroiam sa fac rezervare pentru o vacanta in vara trecuta si daca selectam 3 adulti si un copil, nu apareau multe care stiam ca sunt acolo.
Initial am crezut ca nu sunt disponibile dar cand am selectat 2 adults, apareau mai multe pentru aceeasi perioada.
Legat se restaurante, unele folosesc anunt la intrare ca isi rezerva dreptul sa isi selecteze clientii, criteriile nu sunt anuntate, dar se pot referi la imbracaminte, etnie, varsta, sex, numar grup, fara a se limita doar la astea.

Etnia sigur e criteriu ilegal.

Cand selectezi 3 adulați și un copil se uita numai dupa apartamente, deci e normal sa vezi mult mai putine.
Eu nu am văzut hoteluri de adulti decât alea cu ora :), și all inclusive in Mexic unde sunt resorturi doar de adulti. De fapt, acum niște ani,am fost la unul care avea o secțiune de adulti identică cu cea pentru familii dar construită in oglinda. M-am rătăcit pe acolo noaptea, și băusem ceva, și am crezut ca sunt in țara minunilor: totul era pe dos decât imi aminteam și pe măsuțele de la parter din vile aveau whisky in loc de cafea! Am mai băut si din ăla, nu a ajutat, am ajuns la 3 in camera.

Edited by vrajitoruldinoz, 06 January 2024 - 20:03.


#390
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,015
  • Înscris: 26.01.2010

 GRATEFUL, on 06 ianuarie 2024 - 19:56, said:

Eu nu inteleg nevoia parintilor de a duce puradelul care nu stie sa se comporte intr-un loc public, la restaurant.Posted Image

Eu o inteleg si o accept .
Daca nu esti saracie si esti obsinuit sa mananci la restaurant mi se pare normal sa continui sa faci asta si cand ai copii. Cum altfel educi copii cum sa se comporte in restaurant daca nu-i duci la restaurant ?
Nu se sfarseste viata asa cum o stii odata ce ai devenit parinte

 catalina1, on 06 ianuarie 2024 - 19:38, said:

Nu se asigura de nimic un copil de sub un an. Dar tot pe copilul ala de sub un an nu îl duci in restaurante atat de inghesuite încât sa nu gasesti un loc unde sa il pui la masa astfel încât sa nu murdareasca alti clienti. Ca e un loc unde se suprastimuleaza si de aici incepe haosul.

Stiam asta si mi-am imaginat cum mananca in timp ce scriam , is simpatici si e absolut de asteptat mizeria facuta si de inteles. Nu am cum sa blamez copilul ca l-a adus catalina la restaurant Posted Image

 catalina1, on 06 ianuarie 2024 - 19:38, said:

Dupa cum ziceam, chestii de finete

Yup , exactly my point , tu faci parte din aia 5% impreuna cu Ionutz si Maccip dar restul care nu sunt la fel de finuti ca voi , cui raman?
Cum fac eu, ca si propietar de restaurant, diferenta la intrare in privinta a cat de nesimtit sau finut va fi parintele ala odata pus la masa cu odrasla ?

 catalina1, on 06 ianuarie 2024 - 19:38, said:

Iar pe jos se spala cu ceva umed, ca altfel ramane lipicios. Din nou, nu vorbim de mocheta.

Sigur , in loc ca personalul sa stea sa curete mesele si sa serveasca clientii , tre sa spele pe jos dupa tine Posted Image

Sunt perfect constienta de faptul ca mesajele astea pot fi interpretate ca as fi o uratoare de copii ceea ce ar fi total gresit.

Nu-l cunosc pe initiatorul topicului dar e acelasi care a deschis topicul 'E copil - de ce crestem nesimtiti''
Concluzia ambelor topice e aceasi - parintii sunt problema , nu copii Posted Image

Edited by Noua_pe_site, 06 January 2024 - 20:03.


#391
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,872
  • Înscris: 21.06.2016

 GRATEFUL, on 06 ianuarie 2024 - 19:56, said:

Eu nu inteleg nevoia parintilor de a duce puradelul care nu stie sa se comporte intr-un loc public, la restaurant.Posted Image

Pai ce sa facă cu el?

#392
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 17.04.2014
Sa-l lase cu bunica sau cu bona.Posted Image

#393
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

 GRATEFUL, on 06 ianuarie 2024 - 20:16, said:

Sa-l lase cu bunica sau cu bona.Posted Image


Nu se poa'. Bunica se relaxează cu bunicu' la hotel adults only. Posted Image

Iar bona a părăsit zona. A fugit cu Pietro da Cortona la Verona.

Edited by clasica, 06 January 2024 - 20:28.


#394
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,321
  • Înscris: 06.01.2007

 Noua_pe_site, on 06 ianuarie 2024 - 19:42, said:

Maccip , discutia asta incepe sa devina obositoare mai ales cand incepeti sa o dati in discriminare. Comparatia cu nazistii si eugenistii e hilara
Da? Pentru ca scoti din context.
Atunci ia nu ma mai tot implica tu in discutie si du-o unde vrei tu, catre cele mai serioase culmi.
Oricum, nu mai am nimic de adaugat si nu e o placere nici pentru mine.

Bagati!

#395
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,902
  • Înscris: 21.04.2011

 Noua_pe_site, on 06 ianuarie 2024 - 20:02, said:




Sigur , in loc ca personalul sa stea sa curete mesele si sa serveasca clientii , tre sa spele pe jos dupa tine Posted Image

Mie cu niste amarate de servetele umede îmi ia sub un minut sa curat sub masa.
Exagerezi grav la faza asta.

 GRATEFUL, on 06 ianuarie 2024 - 20:16, said:

Sa-l lase cu bunica sau cu bona.Posted Image
Eu merg cu a mea pentru ca vreau sa merg cu ea. E o alta experienta pentru ea.

 vrajitoruldinoz, on 06 ianuarie 2024 - 20:05, said:



Pai ce sa facă cu el?
Nu-i ok nici asa. Daca asta e motivul principal, cel mai probabil copilul ala va deranja. Sau si mai nasol: va sta cu ochii in ecran ca sa poata parintii sa stea linistiti.

Edited by catalina1, 06 January 2024 - 21:02.


#396
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,482
  • Înscris: 10.08.2005
Dacă luați copilul cu voi implicați-l în discuțiile voastre.
De altfel ce sa facă dacă se simte în plus?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate