Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Contra campanie electorala

  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
neneafane

neneafane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.08.2023
Dacă partidele politice, au voie, doar o perioada să-și facă campanie electorala, eu ca persoana fizica, pot face contra campanie electorala?
Dacă ei pun afișe și bannere cu votați partidul, pot pune și eu cu nu votați partidul?
Am eu un partid politic care îmi nu îl pot suporta și a-și vrea sa le fac contracampanie.


#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,342
  • Înscris: 29.07.2013
Oriunde dar nu pe Softpedia.

#3
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

View Postneneafane, on 26 decembrie 2023 - 19:58, said:

Dacă partidele politice, au voie, doar o perioada să-și facă campanie electorala, eu ca persoana fizica, pot face contra campanie electorala?
Dacă ei pun afișe și bannere cu votați partidul, pot pune și eu cu nu votați partidul?
Am eu un partid politic care îmi nu îl pot suporta și a-și vrea sa le fac contracampanie.
De ce te-ai obosi sa pui afise "nu votati partidul x" cand poti pune afise "votati partidul y"? Nici nu dai bani pe afise si esti si platit
Dar ca sa iti si raspund: nu ai voie! Asa cum nu ai voie sa rupi afisele unui partid sau sa pui afise peste afisele altui partid. Asta s-ar aplica daca nu ar ocupa mai mult spatiu de afisaj decat le e permis

#4
neneafane

neneafane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.08.2023

View Postargonaut, on 26 decembrie 2023 - 20:01, said:

Oriunde dar nu pe Softpedia.
Eu nu vreau sa fac contracampanie pe SP, ci întreb cum și dacă e legal.


View Postwhiteproud, on 26 decembrie 2023 - 21:54, said:


De ce te-ai obosi sa pui afise "nu votati partidul x" cand poti pune afise "votati partidul y"? Nici nu dai bani pe afise si esti si platit
Dar ca sa iti si raspund: nu ai voie! Asa cum nu ai voie sa rupi afisele unui partid sau sa pui afise peste afisele altui partid. Asta s-ar aplica daca nu ar ocupa mai mult spatiu de afisaj decat le e permis
Nici un partid nu merita votat în momentul acesta, și asta e părerea mea.
În schimb exista un partid care în ultima perioada, a cam luat-o razna.
Si ma interesează sa nu treacă 5%.
Bine, nu am eu o asa mare influența, dar cum ar fi sa stam toți cu mana în san.
De ce nu a-și avea voie sa pun afișe cu nu votați partidul x?
Unde și ce lege specifica asta?


#5
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

View Postneneafane, on 27 decembrie 2023 - 03:50, said:

Eu nu vreau sa fac contracampanie pe SP, ci întreb cum și dacă e legal.



Nici un partid nu merita votat în momentul acesta, și asta e părerea mea.
În schimb exista un partid care în ultima perioada, a cam luat-o razna.
Si ma interesează sa nu treacă 5%.
Bine, nu am eu o asa mare influența, dar cum ar fi sa stam toți cu mana în san.
De ce nu a-și avea voie sa pun afișe cu nu votați partidul x?
Unde și ce lege specifica asta?
Daca nu ai pe cine vota, stai acasa, lasa "raul mai mic" sau "raul mai mare", votul impotriva unui om sau a unui partid ne-a adus in situatia de azi.

#6
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,342
  • Înscris: 29.07.2013

View Postneneafane, on 27 decembrie 2023 - 03:50, said:


Unde și ce lege specifica asta?


L-am intrebat pe pustiul vecinului, are 12 ani.
Zicea ca sa cauti Legea Electorala.

#7
neneafane

neneafane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.08.2023

View Postargonaut, on 27 decembrie 2023 - 10:25, said:

L-am intrebat pe pustiul vecinului, are 12 ani.
Zicea ca sa cauti Legea Electorala.
Sa ii spui pustiului aluia, ca am terminat de citit legea si ca nu specifica nimic despre postere cu "sa nu votati partidul x".

#8
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,412
  • Înscris: 03.11.2009

View Postneneafane, on 26 decembrie 2023 - 19:58, said:

Dacă partidele politice, au voie, doar o perioada să-și facă campanie electorala, eu ca persoana fizica, pot face contra campanie electorala?
Dacă ei pun afișe și bannere cu votați partidul, pot pune și eu cu nu votați partidul?
Am eu un partid politic care îmi nu îl pot suporta și a-și vrea sa le fac contracampanie.

Intreaba un avocat, probabil ca iti poate oferi consultanta la subiect in 15-30 minute.

La cat o sa te coste campania ta de "anti-contra-si-mpotriva", nici nu mai conteaza cat ii dai avocatului :D

#9
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
Nene, poti sa faci ce vrei tu atata timp cat nu treci peste ce am bolduit.

Quote

Libertatea de exprimare ARTICOLUL 30

(1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.
(2) Cenzura de orice fel este interzisă.
(3) Libertatea presei implică şi libertatea de a înfiinţa publicaţii.
(4) Nici o publicaţie nu poate fi suprimată.
(5) Legea poate impune mijloacelor de comunicare în masă obligaţia de a face publică sursa finanţării.
(6) Libertatea de exprimare nu poate prejudicia demnitatea, onoarea, viaţa particulară a persoanei şi nici dreptul la propria imagine.
(7) Sunt interzise de lege defăimarea ţării şi a naţiunii, îndemnul la război de agresiune, la ură naţională, rasială, de clasă sau religioasă, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenţă publică, precum şi manifestările obscene, contrare bunelor moravuri.
(8) Răspunderea civilă pentru informaţia sau pentru creaţia adusă la cunoştinţă publică revine editorului sau realizatorului, autorului, organizatorului manifestării artistice, proprietarului mijlocului de multiplicare, al postului de radio sau de televiziune, în condiţiile legii. Delictele de presă se stabilesc prin lege.


#10
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Ce vrei tu sa faci se numește campanie electorala, daca îți aduci aminte de acum 4 ani, mai găseai in cutia poștală fluturase cu ăla în funcție care nu a făcut nimic pentru oraș, fonduri pierdute samd; sau că aia din guvern au crescut taxele și nivelul de trai este in groapa.
Faci campanie(anticampanie țintită, cum vrei tu să-i spui) în limitele legii electorale.

Side note. Nu înțeleg de ce forumul asta își arogă niste credite care nu au niciun fundament, adică nu am auzit ca Softpedia să influențeze vreodată alegerile în Romania, nu am auzit de Softpedia Files care să dezvăluie secrete din politica romaneasca. In schimb, ce am văzut, când din greșală am dezactivat ad guard-ul, niste reclame cât casa la partide politice.
All in all, in Poiana cea ferecată nu sunt decât niște băieți și fete care au niste păreri și care nu influențează pe nimeni.

#11
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,342
  • Înscris: 29.07.2013

View PostPietreNeispirescu, on 28 decembrie 2023 - 07:13, said:


Nu înțeleg de ce forumul asta își arogă niste credite care nu au niciun fundament ...


Nici io nu inteleg de unde ai inteles dumneata chestia asta, poate incerci sa si explici.

#12
neneafane

neneafane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.08.2023

View PostCosti_68, on 28 decembrie 2023 - 01:17, said:



Intreaba un avocat, probabil ca iti poate oferi consultanta la subiect in 15-30 minute.

La cat o sa te coste campania ta de "anti-contra-si-mpotriva", nici nu mai conteaza cat ii dai avocatului :D
Mai nene, cât poate sa coaste câteva afișe, și postări online?
Treaba asta cu costuri imense pentru campanii electorale, stim noi cum sta treaba.
În rest, nu coasta mult.


Eu nu scriu altceva decât, nu voi/vom vota partidul x.
Sigla partidului lor, și cu un NU mare peste el.
Eventual cu semnul interzis.
Apoi împrăștiat pe rețelele de socializare, cu like și share și vedem ce o ieșii.
Eu unul încerc.
Partidul x, după părerea mea, nici măcar nu trebuia sa existe.
Si sunt foarte mulți care sunt deacord cu mine.

View Postargonaut, on 28 decembrie 2023 - 09:36, said:



Nici io nu inteleg de unde ai inteles dumneata chestia asta, poate incerci sa si explici.
Ba eu am înțeles ce spune domnul.
Si cam are dreptate.
Dacă SP are reguli, cred ca exista reguli și pentru site-ul acesta în România.
Cred.

#13
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

View Postneneafane, on 28 decembrie 2023 - 11:14, said:

Eu nu scriu altceva decât, nu voi/vom vota partidul x.
Sigla partidului lor, și cu un NU mare peste el.
Nu ai voie să o foloseşti decât cu acordul lor şi în limitele pe care le impun ei.

#14
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,342
  • Înscris: 29.07.2013

View Postneneafane, on 28 decembrie 2023 - 11:14, said:


Ba eu am înțeles ce spune domnul.
Si cam are dreptate.


Daca zici c-ai inteles, esplica dumneata ce-s alea credite si cum si le aroga forumul?!

#15
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

View Postneneafane, on 28 decembrie 2023 - 11:14, said:

Mai nene, cât poate sa coaste câteva afișe, și postări online?
Treaba asta cu costuri imense pentru campanii electorale, stim noi cum sta treaba.
În rest, nu coasta mult.

Eu nu scriu altceva decât, nu voi/vom vota partidul x.
Sigla partidului lor, și cu un NU mare peste el.
Eventual cu semnul interzis.
Apoi împrăștiat pe rețelele de socializare, cu like și share și vedem ce o ieșii.
Eu unul încerc.
Partidul x, după părerea mea, nici măcar nu trebuia sa existe.
Si sunt foarte mulți care sunt deacord cu mine.
Nu ai voie sa pui tu afise. Panourile de afisaj electoral se instaleaza pentru a fi folosite de partide in campania electorala. ori tu nu esti partid.
Dar eu zic sa nu-ti bati capul, pentru 2024 sunt facute jocurile. PSD si PNL sunt condamnate sa se alieze in continuare. Nu conteaza ca partidul pe care nu-l suporti tu (AUR sau SOS) obtine 20%, 30% sau sub 5%

#16
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

View Postneneafane, on 28 decembrie 2023 - 16:56, said:

Da nu pun pe panouri electorale, le pun pe garduri si stalpi.
Da poate imi place sa imi bat capul degeaba.
Uite acuma astazi UDMR cere autonomia.
Chiar nu merita sa iti bati capul?
Nu ai voie sa pui afise pe garduri si stalpi, eu am luat amenda pentru asta, cand eram student.
Initiativa UDMR a fost criticata de toate celelalte partide si respinsa fara emotii.
Iar UDMR intra si fara sa faca pragul de 5%, au un prag alternativ, respectiv sa obtina minim 20% in minim 4 judete, prag pe care il indeplinesc fara emotii

#17
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

View Postneneafane, on 28 decembrie 2023 - 16:56, said:


Totusi, eu nu te cred pe cuvant.
Am citi legislatia si nu reiese nimic de acolo ca nu pot folosi sigla lor cu nu votati.
Si eu nu te cred pe cuvant.
Ori nu ai citit ce trebuie ori ai citit dar nu ai înțeles. Sigla este proprietatea lor, înregistrată, nu ai voie sa o folosești. Nu trebuie sa ma crezi pe cuvânt, poți încerca. Dacă vrei îți recomand o tipografie ;)

#18
neneafane

neneafane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.08.2023

View Postwhiteproud, on 28 decembrie 2023 - 17:08, said:

Nu ai voie sa pui afise pe garduri si stalpi, eu am luat amenda pentru asta, cand eram student.
Initiativa UDMR a fost criticata de toate celelalte partide si respinsa fara emotii.
Iar UDMR intra si fara sa faca pragul de 5%, au un prag alternativ, respectiv sa obtina minim 20% in minim 4 judete, prag pe care il indeplinesc fara emotii
Nu e vorba de UDMR, si nici nu pot spune despre ce partid e vorba.
Dar am dat doar un exemplu. ( ca o ciudatenie, sunt cu nasul infundat si in loc de exemplu am scris "exeplu")

Pana la urma umei, nu mai pun sigla, ci pun initialele lor. Sau nici aia nu e voie?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate