Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Probleme WiFi

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 18.11.2009
Am un laptop Acer Swift 1, din senin acum cateva zile am pierdut conexiunea la net. Orice faceam, instalare/reinstalare driver, nu functiona. Am reinstalat Windows, WiFi si-a revenit, apoi peste o zi iar nicio conexiune. Am instalat Chrome OS, Manjaro Linux, conexiunea mergea bine dar nu sunt pentru mine aceste sisteme de operare. Am crezut ca e de la VPN-ul pe care il folosesc in Windows dar m-am inselat. Acum am din nou Windows curat, a functionat WiFi o zi si iar s-a dus. M-am uitat in Device Manager, apare adaptorul dar cu semnul exclamarii. Dezinstalez driver-ul, il instalez din nou dar tot cu semnul exclamarii apare. Ce as putea face? Acum am un adaptor WiFi ASUS care merge ok...

#2
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Sterge driverul instalat automat de Windows si ia-l manual pe cel de pe site-ul producatorului laptopului/placii de retea.

#3
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Ar fi utile unele informatii
- "hardware id" (vid & pid) - din device manager
- driverul folosit

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Cred ca e o problema de drivere; probabil Windows dace upgrade automat la drivere si acestea au probleme.

Quote

Instead of downloading BT and Network drivers from Intel it may be better to download those from Acer Support.

https://community.ac...snt-work-either

#5
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 18.11.2009
Imi cer scuze ca sunt incoerent in scris sau ca am omis unele informatii, dar ma scoate din sarite!

Adaptorul WiFi este "Intel® Wi-Fi 6 AX201 160mhz", sistemul de operare este Windows 11. Am sters driver-ul, apoi am instalat driver-ul  de pe site-ul Acer si cel de pe site-ul Intel. Nicio schimbare, tot cu semnul exclamarii este.

Attached Files



#6
cico

cico

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 01.05.2005
Poate avea legatura cu asta?https://zonait.ro/wifi-windows-11/

#7
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 18.11.2009
Nu am in lista de actualizari aceasta actualizare, multumesc frumos pentru ajutor.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Eu am AX200 si am si aceasta actualizare KB5033375 iar placa de retea functioneaza ok. Am testat conexiunea si doar testul de upload e cam inconsistent. La intel driverele AX sunt generice si se incarca toate.
O sa ti le dau pe cele extrase de la mine.

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Daca e doar de hardware atunci inlocuiesti placuta wifi. AX201 este o placuta foarte ieftina si usor de gasit comparativ cu AX200 care contine hardware-ul full si poate rula si pe sisteme AMD.

#10
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Pare o problema de driver (poate nu e stabil/optimizat)... verificati/dezactivati "power management"... sa nu fie pe "eco"/"power saving".

Edited by tclau, 25 December 2023 - 23:04.


#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Am citit ca poate fi o problema de contact.
Desfa laptopul , scoate placa, pune-o la loc, poate merge.

#12
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Putin probabil, cu windows proaspat instalat ii merge o zi... pana-i face update la driver / in linux nu are probleme.

Edited by tclau, 26 December 2023 - 08:10.


#13
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 18.11.2009
Aseara am vrut sa pun un Linux, Ubuntu, l-am incercat de pe stick, apoi am scos stick-ul si am bootat in Windows, WiFi mergea perfect. Acum dimineata, iar s-a dus conexiunea!

#14
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Stai o perioada mai indelungata pe Linux, daca e vreo problema hardware mai mult ca sigur apare si pe Linux, daca e ceva software, cateva ore sunt suficiente sa iti dai seama.

Edit: Incearca cu Linux Mint, poate iti place si ramai de tot pe Linux, ai doar avantaje fata de Windows Posted Image

Edited by Rares95, 26 December 2023 - 12:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate