Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Google simplifică instalarea de aplicații din afara Play Store

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Google simplifică instalarea de aplicații din afara Play Store - https://zonait.ro/go...lyPBiFyMXpFZpkE

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Un lucru bun.
Dar la Apple e buba mare.

#3
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Aplicatiile din Google Play sunt verificate, ceea ce este un lucru bun. Numarul si varietatea aplicatiilor din magazinul play, este suficient, cel putin pentru mine. Daca se va da liber, la instalat aplicatii de pe unde dorim, vor urma topicele de genul: am instalat aplicatia POMELNIC si in fiecare duminica imi trage 2 lei din cont !

#4
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Romanul intotdeauna va fi nemultumit
Citeam aici - https://forum.softpe...battery-health/ - parerea unui user - In alta ordine de idei, Android-ul devine din ce in ce mai restrictiv. Credeti ca se va mentine trendul acesta ? Daca da, pana cand? Vom mai avea vreodata libertatea Androidului de odinioara?
Acum daca se va da ''liber'' sa instalezi la liber si alte aplicatii din google play , iar nu e bine
Sper totusi ca verificarea anti-virus care o face cand instalezi din google play sa fie valabila si pentru alte aplicatii care nu se regasesc in google play

#5
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

View Postphoenix76, on 25 decembrie 2023 - 14:20, said:

Aplicatiile din Google Play sunt verificate, ceea ce este un lucru bun.
Da, dar sunt si cazuri in care Google baga niste reguli, iar unele aplicatii sunt eliminate din Play, nu neaparat pentru ca ar avea un impact negativ asupra utilizatorului. De ex. Adaway a fost eliminat la un moment dat pentru ca Google nu vrea ca utilizatorul sa blocheze dintr-un click reclamele din toate aplicatiile.

Quote

AdAway is not available on Google Play! It was removed by Google due to Violation of section 4.4 of the Developer Distribution Agreement. Please install it from F-Droid.
https://adaway.org/

Astfel de practici nu ajuta utilizatorul, ci doar buzunarul Google.

Edited by tigerheart, 25 December 2023 - 14:55.


#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
titlul n-are nicio legatura cu continutul articolului. nu stiu daca cei care l-au scris au inteles ce au tradus, dar google pur si simplu e obligat de instanta sa permita si alte sisteme de plata in ecosistemul lor, nu simplifica nimic. dimpotriva, s-ar putea argumenta ca era mai simplu ca pana acum, desi mai costisitor pt utilizator.

Edited by born2lose, 25 December 2023 - 15:25.


#7
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 31.07.2015
No, acuma pretenții. E un articol de pe zonait, nu trebuie să ai așteptări exagerate.
Plus că este vorba de o decizie valabilă în SUA.

#8
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,085
  • Înscris: 16.10.2018

View PostValy_User, on 25 decembrie 2023 - 13:31, said:


Dar la Apple e buba mare.
La Apple e bine așa cum e și sper să rămână tot așa și pe viitor. Știe toată lumea că oamenii care doresc ”libertate și customizare” aleg android. Noi, ceilalți care trăim în altă bulă, suntem mulțumiți de IOS așa cum e acum.

#9
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Lasă utilizatorul simplu. El înghite și îi place.
Adevărații pierzători sunt dezvoltatorii de aplicații.
Mai ales în SUA unde toți au iPhone.

View Postwather, on 25 decembrie 2023 - 14:50, said:

De ce e din ce în ce mai restrictiv?
Că te lasă să refuzi unui joc accesul la cameră/contacte/locație?

Edited by Valy_User, 25 December 2023 - 19:15.


#10
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
De ex., ca nu mai poti sa faci un banal root fara sa risti activarea Knox-ului care declanseaza o siguranta fizica in interiorul telefonului si nu mai poti rula instalatii bancare vreodata...

Edited by lex2010, 25 December 2023 - 19:34.


#11
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

View Postlex2010, on 25 decembrie 2023 - 19:33, said:

Knox e doar la Samsung, nu are legatura cu Android.

Aplicatiile bancare care nu functioneaza cu siguranta declansata sau root au fost programate in sensul asta, pentru securitatea ta.

Edited by red46, 25 December 2023 - 21:41.


#12
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 15.04.2019

View Postlex2010, on 25 decembrie 2023 - 19:33, said:

De ex., ca nu mai poti sa faci un banal root fara sa risti activarea Knox-ului care declanseaza o siguranta fizica in interiorul telefonului si nu mai poti rula instalatii bancare vreodata...
Iti asumi. Am avut si telefon rootat pe care stiam ca nu-mi merge Homebanking-ul ING. Acum am alt telefon pentru care n-am gasit root (nici nu simt real nevoia unuia acum) si-mi merge. Iti cumperi doua. Oricand puteai instala apk-uri descarcate de oriunde, pe barba ta.

Edited by __Dan__, 25 December 2023 - 21:40.


#13
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
După ce ți-ai făcut treaba cu aplicatia pentru care aveai nevoie de root poți face unroot.

#14
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Eu nu inteleg de ce trebuie neaparat ca toate SO sa fie deschise. Ca vor unii? Ce ne facem cu aia care nu vor si nu isi doresc sa existe portite prin SO-uri? Adica de ce se plang unii de Apple ca nu permite 3rd party. Stai frate pe Android. A, vrei iphone ca e mai bine facut, mai inchegat si esti mai cool cu el pe masa nu? Atunci asta e, ai iphone si nu te mai joci cu... ea in root, ca sa zic asa.
De aia a ajuns lumea asa, ca pentru o minoritate vocala trebuie ca majoritatea sa se schimbe. Nu e cazul aici, dar eu asta vad in topicuri. Aia care au iphone intreaba chestii tehnice, una-alta. Cei cu android mereu se bucura ca apple va fi fortat sa.., ca ios va deveni mai putin restrictiv sau altele.

#15
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

View PostValy_User, on 25 decembrie 2023 - 21:57, said:

După ce ți-ai făcut treaba cu aplicatia pentru care aveai nevoie de root poți face unroot.
Probabil nu ai avut root pana acum, dar o aplicatie ce necesita root de obicei are nevoie tot timpul de root, nu doar la prima utilizare.

View Postred46, on 25 decembrie 2023 - 21:38, said:

Aplicatiile bancare care nu functioneaza cu siguranta declansata sau root au fost programate in sensul asta, pentru securitatea ta.
Poate nu stiu eu sa caut dar pana acum nu am vazut articole ca X si Y au pierdut banii din cont pentru ca au avut telefonul rootat. Dar am vazut articole in care se zicea ca raufacatorii au instalat pe telefonul victimei aplicatii prin care controlau telefonul si astfel au avut acces la informatii sensibile... bineinteles ca telefonul nu era rootat in acest caz. Ar trebui sa discute bancile de situatiile astea, nu ca tu ti-ai asumat un risc cand ai rootat telefonul. Plus ca prin metodele lor, uneori mai ajungi sa nu poti folosi aplicatia bancii pentru ca ar detecta ca e rootat telefonul desi nu e asa. Am patit asa la Libra, vreo 5-6 zile pana au reusit sa isi repare prostia.

#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Postwather, on 25 decembrie 2023 - 13:25, said:

Google simplifică instalarea de aplicații din afara Play Store - https://zonait.ro/go...lyPBiFyMXpFZpkE

Google obligat sa simplifice instalarea de aplicatii ...
Google n-o facut asta din grija pentru utilizatori.

View Postwather, on 25 decembrie 2023 - 14:50, said:

Sper totusi ca verificarea anti-virus care o face cand instalezi din google play sa fie valabila si pentru alte aplicatii care nu se regasesc in google play

Cum ?
Ca ei verificarea o fac la ei pe platforma nu la tine pe telefon.

#17
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,590
  • Înscris: 01.03.2015

View PostSwatKat, on 26 decembrie 2023 - 12:02, said:

Eu nu inteleg de ce trebuie neaparat ca toate SO sa fie deschise. Ca vor unii? Ce ne facem cu aia care nu vor si nu isi doresc sa existe portite prin SO-uri? Adica de ce se plang unii de Apple ca nu permite 3rd party. Stai frate pe Android. A, vrei iphone ca e mai bine facut, mai inchegat si esti mai cool cu el pe masa nu? Atunci asta e, ai iphone si nu te mai joci cu... ea in root, ca sa zic asa.
De aia a ajuns lumea asa, ca pentru o minoritate vocala trebuie ca majoritatea sa se schimbe. Nu e cazul aici, dar eu asta vad in topicuri. Aia care au iphone intreaba chestii tehnice, una-alta. Cei cu android mereu se bucura ca apple va fi fortat sa.., ca ios va deveni mai putin restrictiv sau altele.
Deoarece si pentru ca,noi detinem dispozitivul si nu producatorul. Asta in teorie intrucat toti isi doresc utilizatori captivi din care sa faca bani. Este dreptul meu sa instalez ce vreau eu pe telefonul meu. Pe Android exista moduri open-source care iti fac viata mai usoara:de ce nu ar fi si pe iphone? Doar pentru o companie vrea sa detina monopolul? Interesul companiilor care fac telefoane si sisteme de operare este sa faca bani din servici,blatware si spyware. Ca noi ne-am luat telefoane ca sa ne suteasca ei datele si sa le vanda tertilor....

Edited by eu-DECEBAL, 26 December 2023 - 13:47.


#18
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Dar te-ai gandit ca poate sunt utilizatori MULTUMITI de sistemul inchis ios? Astia de ce trebuie sa "sufere" ca vor ceilalti sa fie sistem open source? Cine a decretat ca "exista aplicatii open source care iti fac viata mai usoara?"

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate