Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Parere / recomandare pat pentru motanel de 1,8 luni

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Craciun drag, cu sanatate si bucurii pentru toti, umani si blanosi!

Dragilor, ma "mananca" sa cumpar pentru montanelul nostru un pat.
Este in prezent o reducere substantiala pe Zooplus si m-ar tenta sa cumpar. De la 185 lei la 110 lei si transport gratuit daca plasez comanda azi/maine. Nu conteaza cand ajunge, cel mai probabil dupa 3 ianuarie.

Daca aveti timp, va rog, aruncati o privire si spuneti-mi o parere. Poate chiar il are cineva.
Ca idee, motanelul este marisor, asa in "extensie" cu toate labutele intinse completa are circa 80 cm si circa 5,5 kg.

Obiectul cu pricina este aici.

Viitorul posesor este in pozele de mai jos.

Zile frumoase in continuare si nou an cu bine, sanatate, bucurii si oameni buni in preajma.

La multi ani!

Attached Files


Edited by addumi, 25 December 2023 - 11:08.


#2
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Aceleasi urari frumoase si pentru voi.
Nu as dori sa te dezamagesc dar si noi am incercat cu motanul nostru (acum e deja cu si mai multe tabieturi, scuzabil, are aproape 16 ani).
Nu am reusit.
La inceput a stat numai acolo, asa cum se baga sau incearca sa se bage in orice cutie sau sacosa pe care o prinde. Dar dupa o zi, a revenit la vechile lui locuri, locuri care sunt...peste tot. Uneori se simte bine in masina de spalat rufe.
Noaptea nu suporta sa doarma singur, numai in pat, sa te gadile cu mustatile pe obraz.
Noi am incercat 2 variante, una era o casuta, un paralelipiped din burete, avea 2 intrari. L-a distrat sa intre pe o parte si sa iasa pe celalalta dar repede s-a plictisit.
Patul sau casuta nu-i ofera mangaiere ca stapanul (pardon, el e stapanul). Ne-am obisnuit, acum ni se pare normal.
Poti incerca dar ....

#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,477
  • Înscris: 17.04.2006
Si eu i-am luat 3 tipuri de paturi/culcusuri/vizuine. Ineteresul a fost de o zi, in rest doarme in locurile deja stabilite.
Pe perioada mai rece doarme pe covorasul incalzit, sub patura sau pe jos cand merge caldura, in rest pe pat, pe scaun, pe pervaz, dupa draperie, pe pres in baie, sub televizor.
Asa ca am donat paturile.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Eu i-am pus un pat similar în care doarme doar dacă îl închid în camera respectivă. Altfel doarme prin casă, are câteva locuri preferate. Cel mai des doarme pe o pătură, cred că tot de la zooplus, care e pusă într-un colt al canapelei din living. Apoi in paturile nostre mai doarme, noaptea cu noi, la picioarele noastre, ziua pe perne.
Are momente în care doarme într-un spațiu de depozitare de pe birou, abia intră acolo, dar cumva reușește să ocupe eficient spațiul ăla.

Edited by george_alexandru, 25 December 2023 - 12:16.


#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
1.8 luni si 5.5kg ? mai sa fie.

mai bine ii iei asa ceva
https://www.hornbach...egaAmfJEALw_wcB

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Tine banii in buzunar, sansele sa il doara sub coada de patul tau sunt maxime.

#7
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Da, multumesc pentru pareri.

Este evident ca pisicile de casa au mai multe locuri preferate pentru a dormi, pentru a se odihni in general.
Asa face si montanelul asta, stiu deja.
Ma gandeam ca l-ar tenta ceva "imprejmuit", ceva care sa-i ofere simultan caldura, confort si senzatia de "vizuina" / loc sigur.
Sigur ca exista sansa ca interesul sa se evapore in mai putin de 24 de or, cum la fel de bine sa persiste.
Ma mai gandesc, cred ca mai sunt inca disponibile cca. 24 de ore ofertele de transport gratuit la cumparaturi de minim 49 de lei si reducerea de 40%.

Multumesc, seara si zile frumoase in cotinuare tuturor!

#8
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Culcusurile si jucariile pentru pisici sunt bune doar in reclama.
In realitate pisicile dorm pe unde au ele chef, iar cea mai frumoasa jucarie ramane un siret sau cine stie ce gunoi gasesc ele interesant.
Am doua maidanez-tomberoneze si culcusurile stau deoparte, iar ele dorm pe laga sau cu mine in pat.

#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007
le-a luat fi-miu "patutzuri" ambelor pisici pe care le are. le-au mirosit si tot in niste cutii pe care le avea de la niste produse s-au bagat. le-a pus cutiile in patutzuri, s-au bagat in cutii, nu le intereseaza minunile alea ...

#10
crisalexe

crisalexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.03.2008
Ca posesor de trei blanosi nu va recomand sa cheltuiti bani pe jucarii, paturi sau culcusuri scumpe. Ai mei le-au ignorat cu o gratie si detasare demne de niste lorzi englezi plini de "spleen", spre amuzamentul nostru ( asta dupa dracii inerenti, bineinteles, mama lor de mustaciosiPosted Image ). Mai imbatranind intr-ale matzelor am constatat ca niste simple cutii de carton sunt extrem de interesante pentru ei, asa ca acum am trei cutioaie imprastiate prin apartament in care bestiile zac cu orele care cum ii apuca. In concluzie, jucariile scumpe si accesoriile sunt pentru stapani, pe matze le cam doare sub coada de cum arata si cat costaPosted Image

Edited by crisalexe, 25 December 2023 - 19:30.


#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Pisica mea a acceptat din prima pat de dormit cumpărat din Jumbo.
A avut întâi modelul tip căsuța, pana a crescut și nu a mai încăput în ea. Apoi i-am luat modelul de pat rotund, de 60 cm și 80 cm.

https://www.e-jumbo....s-pentru-caini/

#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

 corinadaniela, on 25 decembrie 2023 - 21:17, said:

Pisica mea a acceptat din prima pat de dormit cumpărat din Jumbo.
A avut întâi modelul tip căsuța, pana a crescut și nu a mai încăput în ea. Apoi i-am luat modelul de pat rotund, de 60 cm și 80 cm.

https://www.e-jumbo....s-pentru-caini/
Pisica ta are probleme, nu e normalaPosted Image Posted Image Posted Image

#13
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006

 crisalexe, on 25 decembrie 2023 - 19:21, said:

Ca posesor de trei blanosi nu va recomand sa cheltuiti bani pe jucarii, paturi sau culcusuri scumpe. Ai mei le-au ignorat cu o gratie si detasare demne de niste lorzi englezi plini de "spleen", spre amuzamentul nostru ( asta dupa dracii inerenti, bineinteles, mama lor de mustaciosi ). Mai imbatranind intr-ale matzelor am constatat ca niste simple cutii de carton sunt extrem de interesante pentru ei, asa ca acum am trei cutioaie imprastiate prin apartament in care bestiile zac cu orele care cum ii apuca. In concluzie, jucariile scumpe si accesoriile sunt pentru stapani, pe matze le cam doare sub coada de cum arata si cat costa
Idem si la mine.Cumparat pentru Jessie si Tomita doua culcusuri rotunde, pufoase.
Ei...

Attached Files


Edited by rinaldoparaipan, 26 December 2023 - 20:07.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
motanul nostru doarme pe pervaze, pe partea de sus de la postul de ascutit, pe scaune dar cel mai des langa noi in pat.
l-am invatat sa nu vina in zona capului si se pune strategic in zona abdomenului de unde poate fi gadilat usor. e un roscat dependent de pus mana pe el.

#15
bc74abs

bc74abs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 08.01.2011
Eu am 3 motani. Unul de 20 de ani si 2 tinerei de 2 ani. Toti castrati si activi in functie de varsta. Am incercat si eu suficiente modele, dar tot unde vor se culca. Am luat tot de pe zooplus forme de carton presat pentru ascutit ghearele, ce am gasit mai mare, dar care sunt tot mici pentru cele 7 kg de motan / bucata. Am vreo 4 prin casa si fac cu schimbul intre ei. Am scapat si de zgariatul mobilei prin casa si au si unde sa doarma. Si desigur un tunel pe care il cam ignora. Am asa ceva:
https://www.zooplus....i_pisici/459299
https://www.zooplus....i/carton/449048
https://www.zooplus....i/carton/315917
https://www.zooplus....i/carton/746941
Cam astea folosesc blanosii mei. Am cate una din fiecare si doua din cele rotunde.
Succes

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate