Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Nu pot sa selectez o anumita rezolutie

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
Salutare,

Tocmai ce mi-a ajuns și mie un Mac Mini M2 (16GB RAM 256GB SSD) si intampim o problema (sa zicem asa).
Mai aveam pe acasa un cablu HDMI - HDMI si l-am conectat la mac si un monitor 4k 28".
Cand am intrat in settings - display - imi apareau doar cateva rezoluții (am bifat sa imi apara toate rezoluțiile disponibile)
- 2160p
- 1440p
- restul sub 2k
(atasez un SS de pe net)

4K nativ mi se pare putin cam mic, as vrea măcar o rezolutie mai jos.

Cum as putea sa fac sa selectez 3360x1890 rezolutie pe HDMI?
Din ce-am mai citit pe net poți sa selectezi doar pe portul de Thunderbolt 4 acea rezolutie.

Am instalat si better display dar nu era HIDPI și se vedea foarte naspa.

Miercuri cand ajung acasă o sa ma duc sa cumpar un cablu usb c - dp si sa testez dupa.
Problema este ca am doua monitoare 28" 4k și nu cred ca pot sa setez aceeași rezoluție la fiecare (unul pe hdmi, unul pe usbc-dp)

Intrebarea este: trebuie să-l fac retur pe asta si sa iau un M2Pro ca sa conectez ambele monitoare pe usb c?

Multumesc.

Attached Files



#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

View Postarmag3d0n, on 24 decembrie 2023 - 11:25, said:


Din ce-am mai citit pe net poți sa selectezi doar pe portul de Thunderbolt 4 acea rezolutie.

Aceeasi problema am la un HP. Pe HDMI nu pot seta o rezolutie mai mare, dar pe USB-C e OK.

#3
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Ce monitor ai? Ai ceva setari pe el prin HDMI care ar putea impacta asta, limita modurile suportate?
Ce intrari are monitorul? Poate merge cu un cablu USB-C - DisplayPort.  

Din cate stiu, scaling-ul functioneaza diferit in Mac fata de Windows, spre exemplu de asta imaginea e vizibil mai ok pe monitor 5K decat 4K, facandu-se scaling-ul pentru retina intr-un mod incat afiseaza totul ca si cum ar fi rezolutia 2.5K (jumate), dar cu toti 5K pixeli. 1440p da bine pe 27" in mod non-retina pentru ca pica in zona 110ppi, teoretic (n-am testat, dar citit).

#4
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
Revin cu niște informații în legătură cu aceasta problema:
M2 (base) nu știe sa scoată acele rezoluții 3360*1890 sau 3200*1800 (deoarece practic in placa video iese 3360x2=6720px adica aproape 7k)

Doar pe primul USB C stie sa scoata 3008*1692 (deoarece stie 6k pe primul display, iar pe al doilea USB C stie doar 5k, adica maxim 2k sau 4k nativ).

Nu am vrut sa pierd atat de mult spatiu de lucru si din pacate l-am returnat.
Pe 4K totul era mult prea mic (voiam cel putin un zic de 10-15%). Ok pot sa fac safari cu zoom si terminalul unde lucrez, dar in finder nu prea am ce sa-i fac, abia vedeam folderele si path-ul de jos).

Poate o sa prind un M2 PRO la un pret decent si atunci o sa fac trecerea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate