Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Temperaturi rtx 2060

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Cristianovv

Cristianovv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 02.05.2018
Salut, am si eu un pc cu un rtx 2060 single fan, in idle temperatura nu trece de 35 / 38 grade iar in jocuri ajunge pe la 80 / 82 grade. Este ok temperatura ? Mai cunosc si alte persoane care au cam aceeasi temperatura.

#2
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 18.02.2004
https://steamcommuni...97907724997798/
E normal.

#3
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
e normal, cind pui placa video sa lucreze se incalzeste. daca ai doar un singur fan, probabil nu e foarte eficient. iar daca (poate) mai ai si o carcasa mai inghesuita...
dar... 82 de grade nu e motiv de ingrijorare.

#4
Cristianovv

Cristianovv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 02.05.2018

View PosttEo, on 23 decembrie 2023 - 21:51, said:

e normal, cind pui placa video sa lucreze se incalzeste. daca ai doar un singur fan, probabil nu e foarte eficient. iar daca (poate) mai ai si o carcasa mai inghesuita...
dar... 82 de grade nu e motiv de ingrijorare.

Carcasa este destul de spațioasă, am 3 fan uri in partea din fata și unu destul de mare in spate. Deci e o temperatura normală să înțeleg.

#5
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 04.11.2014
Temperatura e destul de mare in general, dar nu se apropie de vreun nivel critic sau ceva. Placa video o sa mentina clock-ul specificat de producator la temperatura aia, nu o sa isi faca "auto-overclock".
Pentru un model cu ventilator/cooler slab/slim cum zici ca e al tau, nu e ceva de ingrijorat.
Incearca totusi sa iei un program de monitorizare si sa vezi daca "core clock"-ul sta constant undeva intre 1750-1900mhz (intr-un joc solicitant). Daca e in zona mentionata e totul ok.

Edited by uNNNk, 23 December 2023 - 22:08.


#6
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
imi aduc aminte o intimplare mai veche cu un radeon 4850 de la his... avea un singur ventilator si era destul de zgomotos, asa ca l-am setat sa stea la o turatie mai mica. si bineinteles, am uitat. asta pina cind in ceva joc a inceput sa miroasa a incins ceva in camera. evident, era placa video :) cind m-am uitat la temperaturi, 98 de grade raportate.
din fericire nu a "murit" :)

preventiv, daca sti ca tot te joci, da coolerul la maxim in perioada aia, daca poti, si monitorizeaza o vreme situatia.

dar, inca odata, 82 de grade nu e periculos.

#7
Cristianovv

Cristianovv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 02.05.2018
Precizez că ajunge la 82 grade in rezoluție 2k cum am monitorul, in rest nu sare de 50 daca joc pe rezoluție full hd

#8
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

 Cristianovv, on 23 decembrie 2023 - 22:35, said:

Precizez că ajunge la 82 grade in rezoluție 2k cum am monitorul, in rest nu sare de 50 daca joc pe rezoluție full hd

stai linistit. si 90 de grade is ok in jocuri. de obicei placile video au maxim 100 grade... nu ai de ce sa te temi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate