Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Părere ACER Nitro 5 AN515-46-R8H7

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
iulianis

iulianis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.08.2006
Salutare!

Mă interesează acest laptop pentru gaming, dar nu știu cât de bun și/sau fiabil este. Îl iau pentru copil (17 ani) și la prețul de acolo am discount de 15% plus încă 1500 de lei. Adică l-aș scoate pe la 3345 lei. Presupun că face banii așa, dar aș vrea să știu dacă ține 3-4 ani și face față și la ceva jocuri mai noi în perioada asta.

https://altex.ro/lap...005/#additional

Mulțumesc pentru sfaturi.
Sărbători fericite!

#2
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
Sincer, pretul mi se pare unul extrem de bun, cam acum un an un laptop de genul nu il luai sub 8000-9000 lei
Acum nu stiu cat de bun e acer pe partea de racire si de calitatea lui in sine ca laptop, dar te poti uita pe youtube si afli

#3
iulianis

iulianis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.08.2006

View Post1000FPS, on 23 decembrie 2023 - 00:01, said:

Sincer, pretul mi se pare unul extrem de bun, cam acum un an un laptop de genul nu il luai sub 8000-9000 lei
Acum nu stiu cat de bun e acer pe partea de racire si de calitatea lui in sine ca laptop, dar te poti uita pe youtube si afli

Mersi! Am văzut câte ceva pe youtube, unii spun că versiunile mai noi de Acer au mai rezolvat din problemele cu răcirea, dar oricum am un cooler care ar trebui să ajute.
Poate vede cineva care are Acer și îmi oferă un sfat bazat pe experiență. Știu că nu e o firmă de top, dar, na, cât de proastă poate să fie? Procesorul nu e făcut de ei, nici placa video, probabil nici placa de bază. Am văzut ceva comentarii legate de balamale, dar vor fi folosite foarte rar, având în vedere că va sta mai mult ca un desktop fiind necesar să fie mutat foarte rar.

#4
masterbeta

masterbeta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 08.07.2010
Salut, da-i un search pe google cu numele laptopului cum l-ai postat in tittlu si cauta anume reviews de la site-uri de specialitate, un mic exemplu: https://www.notebook...4.665843.0.html si vezi multe informatii despre el. Per general imi pare un bun laptop de gaming, ma uitam anul acesta eventual sa-l cumpar dar vroiam neaparat un display de 17 inch si atunci am trecut la altceva.

Edited by masterbeta, 23 December 2023 - 01:09.


#5
iulianis

iulianis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.08.2006

View Postmasterbeta, on 23 decembrie 2023 - 01:09, said:

Salut, da-i un search pe google cu numele laptopului cum l-ai postat in tittlu si cauta anume reviews de la site-uri de specialitate, un mic exemplu: https://www.notebook...4.665843.0.html si vezi multe informatii despre el. Per general imi pare un bun laptop de gaming, ma uitam anul acesta eventual sa-l cumpar dar vroiam neaparat un display de 17 inch si atunci am trecut la altceva.

Mersi! N-am găsit nimic pe numele lui exact, dar mă ajută mult linkul pe care l-ai pus. (eu nu l-am nimerit). E cam același model (procesor, placă video...), doar diferă ecranul, cel de acolo are 165 Hz față de 144 pe Altex (dar nu cred că e o problemă chiar atât de mare).
Înclin să cred că îl iau, mai ales la prețul la care îl scot cu codul de reducere și un voucher. N-am văzut altceva măcar apropiat la banii ăștia.

#6
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Am un Acer Nitro mai vechi, am dus pe el peste 1000 de ore in red dead redemption 2 cu setari maxime/ultra, vreo 200-300 de elden ring si alte cateva sute in alte jocuri. A stat la temperaturi de 90+ de multe ori, si nu a murit inca (partial din vina mea deoarece jucam cu orele si nu luam absolut nicio pauza).
Cu 3070ti, 1tb ssd si 16 gb ram nu mi se pare un pret rau-Plus ca, daca display-ul e macar ca al meu, e absolut superb. Bate la poponet multe monitoare si TV-uri pe care am jucat de-a lungul timpului.

Edited by n-amname, 23 December 2023 - 04:03.


#7
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

 iulianis, on 23 decembrie 2023 - 01:18, said:

Mersi! N-am găsit nimic pe numele lui exact, dar mă ajută mult linkul pe care l-ai pus.
Ia vezi daca t ajuta si clipurile astea doua cu dezasamblarea laptopului sa vezi cum e racirea la el:

How to open Acer Nitro 5 (AN515-47) - disassembly and upgrade options
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Kmq6jSHh0Jk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acer Nitro 5 (AN515-45) - disassembly and upgrade options
https://www.youtube....sp=QgIIAQ%3D%3D

#8
iulianis

iulianis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.08.2006

 n-amname, on 23 decembrie 2023 - 04:03, said:

Am un Acer Nitro mai vechi, am dus pe el peste 1000 de ore in red dead redemption 2 cu setari maxime/ultra, vreo 200-300 de elden ring si alte cateva sute in alte jocuri. A stat la temperaturi de 90+ de multe ori, si nu a murit inca (partial din vina mea deoarece jucam cu orele si nu luam absolut nicio pauza).
Cu 3070ti, 1tb ssd si 16 gb ram nu mi se pare un pret rau-Plus ca, daca display-ul e macar ca al meu, e absolut superb. Bate la poponet multe monitoare si TV-uri pe care am jucat de-a lungul timpului.

Mersi! E de bine! Posted Image

 pateu_98, on 23 decembrie 2023 - 13:17, said:

Ia vezi daca t ajuta si clipurile astea doua cu dezasamblarea laptopului sa vezi cum e racirea la el:

How to open Acer Nitro 5 (AN515-47) - disassembly and upgrade options
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Kmq6jSHh0Jk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acer Nitro 5 (AN515-45) - disassembly and upgrade options
https://www.youtube....sp=QgIIAQ%3D%3D

Mersi! M-am uitat cu atenție, deși nu mă pricep deloc. Posted Image

#9
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
@iulianis raspunsu scurt la intrebarea ta daca merita 3.345 RON laptopu ACER Nitro 5 AN515-46-R8H7 care sa tie 3-4 ani sa faca fata la jocuri noi in perioada asta este Da, merita banii ca are un raport pret/performanta excelent!

Singurele bile negre e ca ecranu da 15 inch e considerat mic pentru jocuri si tre sa maresti memoria da la 16GB la minim 32GB si te costa bani in plus sa schimbi cele doua placute da 8GB cu altele da 16GB fiecare
Da poti sa vinzi cei 2x 8GB cu care vine laptopu si mai reduci din costuri  :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate