Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Stick-ul de la radio

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023
Buna dimineata.
Nu am experienta in domeniu.
Am un aparat de radio mai nou la care pot pune un stick cu muzica. Am unul plin cu muzica. Dar, cand il folosesc, stick-ul se infierbanta. E normal? Sau il folosesc prea mult (1/2 ora)? Care e cauza? Exista o solutie?
Multumesc.

#2
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Daca folosit in alta parte nu se incalzeste, atunci problema este la radio. Stickul USB are nevoie de o tensiune de alimentare de 5 Volti pentru a functiona. Este posibil ca aparatul radio sa furnizeze mai mult de 5 Volti. Aparatele chinezesti, nu prea au stabilizatoare de tensiune dedicate, de multe ori folosesc diverse artificii pentru "stabilizarea" acesteia.
De curiozitate, ce model de radio este ? Cel din poza este o pocnitoare, vazusem un model cu sursa de alimentare capacitiva, cu risc de electrocutare !

Attached Files



#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Baga-i un stick mai ieftin/de capacitate mai mica. Eventual de suprafata mai mare/carcasa metalica. Daca se duce, R.I.P.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Cele usb 2.0 sunt mai reci ca cele usb 3.0. Chiar daca frig sa stii ca nu se ard asa usor.

Edited by Leo2006, 22 December 2023 - 10:33.


#5
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023

View Postphoenix76, on 22 decembrie 2023 - 08:57, said:

Daca folosit in alta parte nu se incalzeste, atunci problema este la radio. Stickul USB are nevoie de o tensiune de alimentare de 5 Volti pentru a functiona. Este posibil ca aparatul radio sa furnizeze mai mult de 5 Volti. Aparatele chinezesti, nu prea au stabilizatoare de tensiune dedicate, de multe ori folosesc diverse artificii pentru "stabilizarea" acesteia.
De curiozitate, ce model de radio este ? Cel din poza este o pocnitoare, vazusem un model cu sursa de alimentare capacitiva, cu risc de electrocutare !
Tot ce am putut scoate din el e CBX62. Si evident, fabricat in China. Asta e modelul: https://www.radiomus...ayer_cbx62.html
Da, luat din Carrefour.

View Post__Dan__, on 22 decembrie 2023 - 10:10, said:

Baga-i un stick mai ieftin/de capacitate mai mica. Eventual de suprafata mai mare/carcasa metalica. Daca se duce, R.I.P.
Am sa fac asta. Ce am pus e de 8 GB.

View PostLeo2006, on 22 decembrie 2023 - 10:30, said:

Cele usb 2.0 sunt mai reci ca cele usb 3.0. Chiar daca frig sa stii ca nu se ard asa usor.
Aici m-ai incuiat. Nu stiu diferenta.

#6
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 25.04.2008

View Post98521457, on 22 decembrie 2023 - 10:42, said:

Aici m-ai incuiat. Nu stiu diferenta.
Nu e obligatoriu, dar dacă plasticul din interiorul mufei USB e albastru, e cel puțin USB3.0, iar dacă e negru e USB2.0

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate