Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Sistem supraveghere 'DIY'

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Am un server cu headless Ubuntu facut dintr-un calculator vechi (i5 3470 / 8gb ram / 256gb ssd & 2tb hdd) pe care-l folosesc pentru a rula programe pentru care altfel ar fi trebuit sa inchiriez lunar VPS-uri.
Vreau sa cumpar cateva camere de supraveghere si sa le conectez cumva la serverul asta, insa habar nu am ce ar trebui sa existe intre camera si server.
Din cate am vazut, camerele POE vin cu o mufa ethernet care se conecteaza la un switch, iar switch-ul ala la router-ul la care este conectat si serverul. Mai departe ar fi treaba doar de software. Totusi, din cate vad pe OLX, camerele de supraveghere mai au inca o mufa rotunda? Pe langa asta, nu sunt sigur nici daca ar fi corect ce am zis mai devreme, cu switch-ul si router-ul.
Putina indrumare?

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Mufa rotunda e pentru alimentarea camerei, doar nu credeai ca merg fara nimic, nu ?  Sigur, daca sunt POE merg alimentate si pe cablul de retea, cu injector POE si alte nebunii, dar in cazul tau nu cred ca folosesti asa ceva.

Edited by modoran, 21 December 2023 - 11:37.


#3
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Daca sunt POE, intre switch si camera trebuie sa inserezi un injector POE. Asta e o dracie in care bagi retea si scoti retea+alimentare. O bagi intr-o priza de langa switch si nu mai ai nevoie de priza langa camera.
Mufa rotunda e pentru alimentarea locala a camerei, daca nu ai injector POE.

#4
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Cel mai simplu e sa legi camerele la un DVR, NVR, XVR depinde de buget prin cablu coaxial (este cablu coaxial special cu fire de alimentare. Se vinde gata mufat la lungimi diferite)si acesta legat la PC. Fizico-mecanic e plug&play. Ramane partea de configurare software, care uneori poate fi mai dificila

#5
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 28.11.2017
Switch POE la care pui camerele (dar trebuie verificat daca sunt compatibile).
Legi switch la PC si am auzit de un program numit "frigate nvr".

#6
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Vad multe sfaturi diferite. Scopul meu e sa ies cat mai ieftin pentru ca nu prea am un uz prea important pentru camerele de supraveghere ci sunt doar un mic plus daca tot am serverul cu multa stocare.
Astea fiind spuse, care ar fi cea mai ieftina varianta pt un sistem de camere de supraveghere legate, prin ethernet banuiesc, la router / server?

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Problema e si cu Ubuntu ala...
In general camerele care vin cu ceva soft ( de obicei camerele singure se acceseaza doar in browser ) au doar soft de Windows...

Probabil exista ceva programe third-partype linux, dar trebuei sa nimeresti compatibilitatea...

Legat de mufa rotunda... depinde la care te referi - poate fi cea de alimentare, dar poate fi altceva - unele au un fel de manson peste mufa RJ45 - ca sa nu intre apa la contacte, ca mufa RJ45 simpla nu e waterproof.

#8
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Cauti un soft NVR compatibil cu Ubuntu.
Configuratia ar fi [CAMERE]---[SWITCH]---[ROUTER INTERNET]---[UBUNTU/NVR]

#9
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
NVR-urile au ajuns extrem de ieftine, au codare hardware H264/H265 si consuma extrem de putin.

Un computer vechi va fi repede ngenunchiat de codare H264 software si consuma curent ca porcul, de pomana.

Cumpara NVR Dahua sau Hikvision si aia este.

Edited by Ahasverus, 21 December 2023 - 14:51.


#10
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View PostMareleIntelept, on 21 decembrie 2023 - 11:44, said:

Daca sunt POE, intre switch si camera trebuie sa inserezi un injector POE. Asta e o dracie in care bagi retea si scoti retea+alimentare. O bagi intr-o priza de langa switch si nu mai ai nevoie de priza langa camera.
Mufa rotunda e pentru alimentarea locala a camerei, daca nu ai injector POE.
Daca switch-ul e POE, nu mai trebuie injector (eu am un D-LINK DGS-1008MP)

Pt initiator
Altceva nu am, ca le am conectate direct la Synology Surveillance Station pe IP.
Poate exista ceva fost in docker, ca sa pui docker pe Ubuntu ala si sa rezolvi asa

Edited by kretzu77, 21 December 2023 - 17:07.


#11
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,037
  • Înscris: 30.12.2012
Daca pe acel server cu Ubuntu poti sa faci un NAS camerele IP de obicei stiu sa intregistreze pe un NAS. Evident nu vei avea o solutie integrata ca un NVR pe care poti sa setezi diverse si se aplica intregului sistem ci va trebuie sa faci managemnet separarat pentru fiecare camera in parte si sa ii zici unde sa inregistreze (pe NAS). Alimentarea poti sa o faci fie prin mufa rotunda cu un alimentator normal file prin POE daca camera stie asa ceva (ti-au explicat colegii mai sus cum se procedeaza cu POE-ul). Oricum ar fi ai nevoie de camere IP. Cele de la Hikvision au in meniu setare de NAS pe care sa inregistreze dar nu am folosit asa ceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate