Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

The Family Plan (2023)

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
The Family Plan (2023)

Film excelent de popcorn si omorarea timpului liber, care din noi o avea asa ceva... acum, de sarbatori, cand toti suntem stresati sa cumparam cat mai multe chestii, fara numar, fara numar.

Daca v-au placut filmele True Lies (1994), Mr. & Mrs. Smith (2005), RED (2010) sau Knight and Day (2010), acest film o sa va placa cu siguranta. Dincolo de anumite stangacii (unele scene sunt montate aiurea, baiatul cuplului joaca tare stangaci, bebelusul este "modificat" de mai multe cu ori cu efecte antice de tip VFX), dincolo de "furtul" melodiei lui Gil Dobrica "Hai acasa" (nici macar nu l-au pomenit drept inspiratiune, tovarasi, la melodiile filmului - sunt foarte revoltat in aceasta privintaPosted Image ), jocul celor trei actori principali este excelent (linistitul si familistul barbat Alfa, Mark Wahlberg, extrem de feminina Michelle Monaghan si durul, ca de obicei, Ciarán Hinds, dar si adolescenta familiei, Zoe Margaret Colletti, care joaca impecabil). Recomand cu placere acest film de vineri seara sau sambata seara. Gasiti si traducere.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ns8weNznn1Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by florinbad, 21 December 2023 - 07:49.


#2
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Vazut, placut. Nu am mai disecat filmul, pur si simplu m-am bucurat de el.

PS. Mie mi s-a parut ca baiatul cuplului a intrat perfect in pielea caracterului introvertit, care nu are viata personala dar este as in practicarea jocurilor pe internet. Cam ca majoritatea tinerilor din prezent...

Edited by 2Unlimited, 21 December 2023 - 08:05.


#3
sebyss

sebyss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 11.11.2004

 florinbad, on 21 decembrie 2023 - 07:39, said:

... dincolo de "furtul" melodiei lui Gil Dobrica "Hai acasa" (nici macar nu l-au pomenit drept inspiratiune, tovarasi, la melodiile filmului - sunt foarte revoltat in aceasta privintaPosted Image ) ...

N-au furat nimic, Gil Dobrica a reinterpretat piesa "Take me home, Country roads" a lui John Denver.

#4
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

 sebyss, on 21 decembrie 2023 - 08:12, said:


N-au furat nimic, Gil Dobrica a reinterpretat piesa "Take me home, Country roads" a lui John Denver.
Imi cer scuze, n-am stiut!Posted Image

#5
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010

 florinbad, on 21 decembrie 2023 - 07:39, said:

Daca v-au placut filmele True Lies (1994), Mr. & Mrs. Smith (2005),
Mie nu mi-au placut (nici macar la vremea lor), vise de puțoi sau de adulti nematurizati (sa fie agenti secreti, oh no, cum sa fac sa nu afle nevasta asta?, cind cei mai multi nu stiu cum sa aascunda chestii CU ADEVARAT rele, dependenta de bautura, probleme cu banii, la servici).

Mark Wahlberg iarasi, un Shia la Boeuf mai digerabil, dar tot cu un stil idiot de a juca (pune mai mult suflet decit e cazul in roluri). S-ar putea sa ma uit pentru Michelle Monaghan, dar nu e sigur.

#6
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006
Trecand dincolo de "superioritatile" cinefile ale unora dintre colegi, filmul este (asa cum a spus si initiatorul topicului) amuzant, lejer, usor si vesel.
Excelent pentru o seara de weekend in care nu doriti sa "va luati prea in serios". Reteta e clasica, actorii joaca in mod credibil, sfarsitul e asa cum vi-l doriti.

#7
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
@hell
Tu fugi la Barbie, astea nu sunt pentru tine... adica astia cu visele lor de spioni te deranjeaza dar balaurii, goblinii aia de sute de metrii de scuipa lava mai ceva ca Etna sunt ok?
Te bagi  ca musca... Eu la ce nu  gen nu imi place, nu ma uit, simplu. Revizioneaza The Witcher: Blood Origin si lasa baietii mari sa se uite la filme.

Edited by Mondeo, 21 December 2023 - 09:33.


#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Ca sa citez un comentator de pe imdb: Another generic movie, why??

De cate ori vad un film din asta devin invidios pe simplitatea celor care reusesc sa il aprecieze, as vrea sa pot si eu sa imi deconectez creierul pentru o ora sa ma pot bucura de el ca atunci cand am vazut pentru prima data Singur Acasa dupa ce s-a infiintat Pro TV.

Formula si personaje stereotipice, glume expirate, poveste stupida, valoare de orice fel zero.

[ https://media0.giphy.com/media/v1.Y2lkPTc5MGI3NjExcXQ5a3gyaThrempicXo4bTd0eTQ1M2hncGt1M3VoeDJvM2tmMzdzYyZlcD12MV9pbnRlcm5hbF9naWZfYnlfaWQmY3Q9Zw/MvdaYPuKPMNZRJCl8Z/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image ''The Family Plan'' (2023) , slab, slab, ''foarte subțire'' din absolut orice fel de punct de vedere cinematografic ... Posted Image

 florinbad, on 21 decembrie 2023 - 08:16, said:

Imi cer scuze, n-am stiut! Posted Image
Reacția ta inițială a fost (absolut inutilă/nesolicitată) instinctuală Posted Image poate și involuntară, desigur, neaoș ''roxinist-daco-getă'' Posted Image , privind cine anume a inventat muzica country-western Posted Image https://en.wikipedia...,_Country_Roads Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EhbynN08pH4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pL9ulbJY-q8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Versuri

''Almost heaven, West Virginia
Blue Ridge Mountains, Shenandoah River
Life is old there, older than the trees
Younger than the mountains, growin' like a breeze

Country roads, take me home
To the place I belong
West Virginia, mountain mama
Take me home, country roads

All my memories gather 'round her
Miner's lady, stranger to blue water
Dark and dusty, painted on the sky
Misty taste of moonshine, teardrop in my eye

Country roads, take me home
To the place I belong
West Virginia, mountain mama
Take me home, country roads

I hear her voice in the mornin' hour, she calls me
The radio reminds me of my home far away
Drivin' down the road, I get a feelin'
That I should've been home yesterday, yesterday

Country roads, take me home
To the place I belong
West Virginia, mountain mama
Take me home, country roads
Country roads, take me home
To the place I belong
West Virginia, mountain mama
Take me home, country roads
Take me home, (down) country roads
Take me home, (down) country roads''

Edited by TheStarkestTruthMatters, 21 December 2023 - 09:46.


#10
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

 Mizu, on 21 decembrie 2023 - 09:33, said:

De cate ori vad un film din asta devin invidios pe simplitatea celor care reusesc sa il aprecieze

 florinbad, on 21 decembrie 2023 - 07:39, said:

Film excelent de popcorn si omorarea timpului liber

 TheStarkestTruthMatters, on 21 decembrie 2023 - 09:44, said:

Reacția ta inițială a fost (absolut inutilă/nesolicitată) instinctuală
Iarta-ma ca ti-am stricat feng-shui-ul, in 1971 aveam doar 7 ani...Posted Image

#11
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
Deci da, ca sa fi cineva in ziua de azi trebuie sa te uiti la anime japoneze, ori la mizeriile marvell, wokarerile netflix si disney, ceva goblini, asgarzi sau soparle gigantice. Daca te uiti la ceva simplu de recreere esti prost, asta e societatea, daca esti flatulat intelectual nu te cobori la astea...
Aie e, ne ducem crucea. Diseara sau maina ma uit si eu.

Mai le desenezi si cu sageti ca e un film popcorn dar nuuuuuuu, nu esti emancipat mon cher...

Edited by Mondeo, 21 December 2023 - 10:23.


#12
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

 sebyss, on 21 decembrie 2023 - 08:12, said:


N-au furat nimic, Gil Dobrica a reinterpretat piesa "Take me home, Country roads" a lui John Denver.

Exact, Gil e manelistul în ecuația asta :D

#13
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,649
  • Înscris: 28.11.2001
Supă reîncălzită. Mă refer la film.

Edited by badmania98, 21 December 2023 - 11:07.


#14
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016

 Mondeo, on 21 decembrie 2023 - 10:20, said:

Deci da, ca sa fi cineva in ziua de azi trebuie sa te uiti la anime japoneze, ori la mizeriile marvell, wokarerile netflix si disney, ceva goblini, asgarzi sau soparle gigantice. Daca te uiti la ceva simplu de recreere esti prost, asta e societatea, daca esti flatulat intelectual nu te cobori la astea...

Din fericire pe mine nu ma mai deranjeaza de mult opiniile altora. Ascult ce muzica vreau si vizionez ce filme imi fac mie placere. Gusturile nu se discuta.
A, si ii respect pe cei care au coloana si spun clar ca le place sau nu. Decat sa comentezi doar ca sa te placa societatea si sa aduni like-uri...

Edited by 2Unlimited, 21 December 2023 - 11:20.


#15
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
Sa mai mentionam ca filmul nu este disponibil oficial in Romania el fiind disponibil pe serviciul de streaming Apple TV+ .

In ceea ce priveste filmul slabut, nota de 6,2 de pe imdb mi-se pare cam mare dar poate mai scade la 5 si ceva dat fiind ca filmul este recent lansat.

#16
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016

 Mondeo, on 21 decembrie 2023 - 10:20, said:

Deci da, ca sa fi cineva in ziua de azi trebuie sa te uiti la anime japoneze, ori la mizeriile marvell, wokarerile netflix si disney,
Nu amesteca anime cu porcariile netflix sau disney. Cam tot ce insemana manga & anime se realizeaza cu seriozitate in Japonia, nu sunt facute la misto.

#17
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Nu mă pot uita la un film cu Wahlberg în rol de dur pentru că în viața reală tipul are puța mică și are rău de mașină Posted Image
Deci spun pas, nu rezonez cu lăbării pe față.

#18
Kloojson

Kloojson

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 30.12.2022
Suport genul ăsta de filme, îmi aduc puțină detașare și deconectare.
Eu le zic filme fast-food, te relaxezi cu un divertisment superficial care nu provoacă dificultăți de concentrare, intre o bătaie și o urmărire cu mașini,
am mai pus un glob în brad, am bătut spuma de ouă a nevestei… și mi-am pus un pahar de vin.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate