Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Vodafone renunță la televiziunea analogică din ianuarie 2024.

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#1
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,837
  • Înscris: 06.11.2018

Vodafone renunță la televiziunea analogică din ianuarie 2024


Potrivit unei scrisori trimise prin poștă către abonați, televiziunea prin sistem analogic va fi scoasă din funcțiune în data de 16 ianuarie 2024. Acest anunț este unul neașteptat, Vodafone fiind primul operator mare din România care renunță la televiziunea analogică. Digi încă oferă acest tip de abonament, la fel și Orange România Communications (ex-Telekom). Orange România nu a avut niciodată în ofertă TV analogic.

Scrisoarea primită de către un abonat din județul Argeș poate fi citită în continuare:

Bun găsit,
Ne bucurăm că ești alături de noi și te asigurăm că experiența ta este extrem de importantă pentru noi. Ne dorim să rămânem partenerul tău de încredere și de aceea efectuăm lucrări de modernizare a rețelei. Astfel, începând cu 16 ianuarie 2024, retransmisia programelor TV în format analogic nu va mai fi disponibilă.

Ce se va întâmpla în continuare cu abonații care nu au abonament la televiziune digitală? Ei bine, Vodafone oferă acces la serviciul digital tuturor abonaților:

Pentru a avea acces în continuare la programele TV de la Vodafone, îți asigurăm accesul la serviciul de televiziune digitală. Vei beneficia, astfel, de o calitate mai bună a imaginii și a sunetului, precum și de un număr extins de peste 80 de programe digitale TV, fără modificarea prețului abonamentului.

Momentan nu este clar dacă această schimbare va duce la introducerea unor canale noi în grila digitală. Acțiunea este, totuși, una semnificativă pentru piața de televiziune din toată țara, având în vedere că ar putea determina și restul operatorilor să ia decizii similare.

Sursa: https://tvinfo.ro/20...-ianuarie-2024/

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Încă mai sunt muți pensionari care au TV-uri vechi.
Și djl ar putea fi afectat, dar cred că e la Telekom.
Cine are TV-uri vechi și vrea să prindă digital să cumpere asta: https://www.emag.ro/...8/pd/D4KL4VMBM/
Și un cablu SCART.

Nu mai spun că la țară la bunica mea există doar televiziune analogică.

Edited by Valy_User, 20 December 2023 - 19:55.


#3
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
Primesc decodoare moka daca au crturi. Ma indoiesc oricum ca mai sunt crturi asa multe. Am batrani cu televizoare ce au dvbc de 400 lei luate din real/auchan.

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Cam toate TV-urile cumpărate în ultimii 3-4 ani au DVBC.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Chiar și eu am într-un loc unTV ce are doar analogic. Primul meu Tv color cumpărat în 1990 sau 1991 Funai. Merge și acum.
Vor pierde multi abonați astfel.
Ce câștigă? Loc pt net 1GB?
Echipamentele pt analogic oricum există și îs funcționale.

Edited by dorin_2k, 20 December 2023 - 19:57.


#6
auditionstir

auditionstir

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 223
  • Înscris: 17.08.2023
Intr-o lumea normala, s-ar renunta la ceva in momentul in care nu se mai foloseste acel ceva. Ori nu mai e folosit de nimeni, ori este folosit de un numar infim de abonati, sa zic sub 5%. Altfel se cheama reducere de costuri.  Desfiintezi pentru ca nu mai vrei sa platesti.

Edited by auditionstir, 20 December 2023 - 19:57.


#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Care sunt costurile pe care le generează?
Că ocupă puțină lățime de bandă?

#8
Cosmin342

Cosmin342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 18.04.2017

View Postdorin_2k, on 20 decembrie 2023 - 19:55, said:

Chiar și eu am într-un loc unTV ce are doar analogic. Primul meu Tv color cumpărat în 1990 sau 1991 Funai. Merge și acum.
Vor pierde multi abonați astfel.
Ce câștigă? Loc pt net 1GB?
Echipamentele pt analogic oricum există și îs funcționale.
In ultimul raport de dinainte de preluare (2018/2019) mai erau vreo 5-7% cu analogic. In plus vor primi echipamente pt digital, deci nu e pierdere...

#9
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
Hai, nu mai fiti retrograzi si adaptati va cu tehnologia.

Analogicul trebuie sa dispara!!!!

Nu vor pierde abs niciun abonat. Cine e batran ca voi si nu vrea noutate primeste decodor moka.

ps vezi ca fu t aiu ala din 1991 consuma cat 5 d astea cu ecran plat. Pensioneaza l!

Edited by ronuquet, 20 December 2023 - 20:00.


#10
vladut12am

vladut12am

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,164
  • Înscris: 29.12.2021
E un pas important pentru a crește UL care a rămas de mulți ani limitat la 25 Mbps pe coaxial.
Ei stau cel mai prost cu viteza asta.
Trebuia demult să facă ceva în privința asta, dar e bine și acum decât niciodată.Posted Image

#11
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

View Postronuquet, on 20 decembrie 2023 - 19:59, said:

Cum să-i spui unui pensionar care poate trăiește cu 1000 de lei pensie că trebuie să meargă să dea 400-500-600 de lei pe un TV nou?

Edited by Valy_User, 20 December 2023 - 20:02.


#12
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 30.03.2019
Nu trebuie să-și cumpere nimeni TV nou, există STB-uri pentru toată lumea.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Pe lângă ăla CRT mai am 3 TV 4K unul chiar de 146 cm (desigur și opțiunea 4k activa pe cont).

Dar nu m-am indurat sa îl arunc pe asta crt.

Părerea mea că sunt destui abonați doar cu CRT și nu au tv DVB C
Dar sunt destul tv HD care nu au DVB C.

View PostCosmin342, on 20 decembrie 2023 - 19:58, said:

In ultimul raport de dinainte de preluare (2018/2019) mai erau vreo 5-7% cu analogic. In plus vor primi echipamente pt digital, deci nu e pierdere...
Cum au făcut raportul ăla? Prin ghicire la ghicitoare?
Niciodată nu am auzit pe careva să răspundă la un sondaj referitor la ce tv are acasa

#14
gabrielfane

gabrielfane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.02.2009
Poate fac oferta pentru cei care au analog, ca să treacă la digital să le dea vreun tv in rate mai ieftin

#15
Cosmin342

Cosmin342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 18.04.2017

View Postdorin_2k, on 20 decembrie 2023 - 20:05, said:

Pe lângă ăla CRT mai am 3 TV 4K unul chiar de 146 cm (desigur și opțiunea 4k activa pe cont).

Dar nu m-am indurat sa îl arunc pe asta crt.

Părerea mea că sunt destui abonați doar cu CRT și nu au tv DVB C
Dar sunt destul tv HD care nu au DVB C.


Cum au făcut raportul ăla? Prin ghicire la ghicitoare?
Niciodată nu am auzit pe careva să răspundă la un sondaj referitor la ce tv are acasa
Era legat de abonamente...

Am mai zis, aia cu CRT/fara DVB-C primesc decodor. Nu stiu ce e cu toata ingrijorarea asta

#16
vladut12am

vladut12am

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,164
  • Înscris: 29.12.2021
Când se închide ceva la noi în RO, evident că lumea e luată prin surprindere și pe nepregătite.

#17
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostValy_User, on 20 decembrie 2023 - 19:51, said:

Încă mai sunt muți pensionari care au TV-uri vechi.
Și djl ar putea fi afectat,
Astea analogice mergeau si pe Cosmos sau Grigorescu?

Nu? Ca daca nu, va fi jale, eu la d-alea ma uitam!

#18
auditionstir

auditionstir

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 223
  • Înscris: 17.08.2023
Mie nu-mi place.

Eu n-am cablu TV nu sunt afectat, dar ma pun in pielea altora, si inteleg o situatie. In primul nu stiu daca receiverul ala ti se da fara bani, de cele mai multe ori ti se cu chirie. Apoi, prostia aia consuma curent. Pune-te in locul unui de 80 de ani, Ai vrea sa-ti aduci in casa inca un dispozitiv ce consuma curent si genereaza caldura? Iar apoi, TV-urile astea noi se strica, si repede. Astia de au televizoare vechi le au pentru ca rezista. Cumperi un TV de 500 lei acum, in cel mult 10 ani se strica, cateodata in primii 4 ani se duce.

Cu au facut cu fibra. Mie imi baga in casa un ONT, ca sa mai am un dispozitiv, mai ocupa inca o priza, consuma si in plus, ocupa si spatiul. Cateodata te intrebi "si beneficiul care e?"

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate