Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Nu gasesc contractul de vanzare-cumparare al casei in original

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Nu gasesc contractul de vanzare-cumparare al casei in original, al casei, din anii '70 (foaia ingalbenita de timp, cu stampilele originale). Am gasit doar copie + inca o adeverinta pe care scrie Titlu de proprietate, si atesta acelasi lucru, proprietar cf. actului din anii '70. Succesiunea dupa bunic s-a facut in 2009, iar acum vrem sa facem si dupa bunica. E posibil ca acel original sa-l fi oprit cumva notarul atunci, in 2009, cand s-au eliberat certificate de mostenitor? Stiu ca, dupa noul cod civil din 2011 acel certificat de mostenitor tine loc de titlu de proprietate.
Banuiesc ca atunci cand s-a facut succesiunea, notarul a cerut si acel act original, ingalbenit pe care nu-l gasesc acum. Altfel cred ca nu facea succesiunea doar in baza acestei copii a contractului cv. Daca nu are notarul acel original, cum fac? Tb. cerere la sfatul popular (primarie), cel care a eliberat cv, sa imi elibereze un duplicat? Acel duplicat se elibereaza tot asa, ca originalul,.ingalbenit de timp, sau e de fapt o copie, alb-negru?

#2
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 28.12.2012
Se merge la notar. Oricum, se eliberează doar copii perfect legale.
Originalul rămâne la notar.

#3
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Deci e posibil ca actul original al casei din anii '70 sa il fi oprit notarul in 2009, la succesiune? Oare sa platesc online la OCPI 20 de lei pt. eliberare extras de carte funciara, sa vad ce si cum?

#4
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Aproape sigur e digitalizat si in maxim 10 minute iti vine pe email un extra de informare. Dar nu tine loc de act de proprietate.

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Tu sa fii sanatos, eu am pierdut de vreo doua ori contractul si cadastrul unui teren. La notar scapi repede, ti se elibereaza un exemplar din arhiva. La OCPI e cu asteptat mai mult pana se misca pretiosii.

#6
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,649
  • Înscris: 28.11.2001
În principiu în 48 de ore primeși extrasul online de la OCPI. Eu l-am primit în câteva ore de la plată. Dacă ai datele necesare (nr. CF, topo, etc)

Edited by badmania98, 20 December 2023 - 11:59.


#7
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Pai nu am. Noi am fost in indiviziune cu vecinii (corp de casa  si o parte din teren comun), si am iesit din indiviziune, inainte sa decedeze bunicu si sa facem succesiunea. Dar atunci nu se facea intabulare, carte funciara si d-astea. Doar granituirea, in care se specifica ce avem fiecare, si cat anume, inclusiv Consiliul Local (o parte din teren aflat la vecini e la CL, ei sunt la randul lor ramasi in indiviziune cu CL). Teoretic, intabularea ai nevoie doar cand vrei sa vinzi, dar aici nu a fost si nu e cazul.

#8
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,649
  • Înscris: 28.11.2001
În cazul acesta ce extras să-ți emită OCPI?

#9
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Aia zic. Dei singura solutie ar fi s aintreb la notar daca nu cumva la efectuarea succesiunii a oprit el actul original al casei (acela fusese intocmit in 7 exemplare), si la Consiliul Local, sa cer duplicat dupa acel contract de vanzare-cumparare intre ei si bunicu' +duplicat al titlului de proprietate (la 1 an dupa contractul de v-c s-a emis si titlu de proprietate pe locuinta, asa era atunci, in 1974/75). Sa am si originalele in caz de ceva, poate ni le cere notarul cond vom face succesiunea dupa bunica.
P.S.: cat e termenul de efectuare a succesiunii (a doua, cea de dupa bunica), timp in care nu mai platesti procentul ala de 1% catre notar, ci doar taxele notariale, 1 an sau 2?

#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Din cîte știu, se pot obține copii după actele din arhiva fostelor notariate de stat, care acum sînt în grija camerelor notarilor publici.

#11
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Privatizarea activităţii notariale a fost o altă greşeală mare a sistemului postdecembrist.
Referitor la situaţia pretentată de OP, sunt situaţii în care notarii ridică din umeri şi spun că anumite acte au intrat la casare sau "topire".

Sistemul de arhive private este foarte slab şi nu se compară cu rigoarea şi seriozitatea sistemelor care erau gestionat de stat.

Edited by terratec, 20 December 2023 - 14:10.


#12
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Postvis_constructiv, on 20 decembrie 2023 - 10:51, said:

Se merge la notar. Oricum, se eliberează doar copii perfect legale.
Originalul rămâne la notar.

Asta acum, dar atunci, în anii 70, originalul se oferea și celui în cauză.

#13
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Nu a oprit notarul niciun act original....Fac pariu ca se afla la unul dintre cei care au interese in legatura cu imobilul...

View Postvis_constructiv, on 20 decembrie 2023 - 10:51, said:

Se merge la notar. Oricum, se eliberează doar copii perfect legale.
Originalul rămâne la notar.
Asta e valabil doar pentru actele nou emise.

#14
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018

Quote

Sistemul de arhive private este foarte slab şi nu se compară cu rigoarea şi seriozitatea sistemelor care erau gestionat de stat.
Inseamna ca nu ati avut de-a face cu Arhivele Nationale...maxima "seriozitate".Posted Image

#15
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014

View Postcrocko.dilul, on 20 decembrie 2023 - 14:35, said:

Nu a oprit notarul niciun act original....Fac pariu ca se afla la unul dintre cei care au interese in legatura cu imobilul...


Asta e valabil doar pentru actele nou emise.
Nu, nu avea la cine si de ce, fiindca deja se facuse succesiunea, se eliberase certificatul de mostenitor in care scrie clar ce cote revin fiecaruia, asa incat originalul casei nu mai folosea la nimic, pe original era proprietar doar bunicul. Ori dupa deces si succesiune au devenit coproprietari bunica si copiii. Acum, ce as mai vrea sa stiu, in act  (contractul de vanzare cumparare intre sfatul popular si bunicul), scrie ca a fost intocmit in 7 exemplare -unde s-au dus fiecare din ele, cate la primarie, cate la fostul notariat de stat etc? Care era procedura atunci?

#16
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
El vrea act de proprietate, ori asta il mai poti obtine doar din Arhiva, iar cum actul e din anii 70, trebuie sa ai mare noroc.

View PostDriade, on 20 decembrie 2023 - 17:31, said:

Inseamna ca nu ati avut de-a face cu Arhivele Nationale...maxima "seriozitate".Posted Image
Exact.
Nu stiu cum naiba se face ca pe domenii unde exista interese, arhivele se misca extrem de prost pentru cetateanul cinstit, cum ar fi pe domeniul imobiliar unde se fac tot felul de manevre prin care fura unii cu acte "in regula" imobile la care in realitate nici n-aveau dreptul (pana si presedintele in functie a facut astfel de manevre).
Dar unde nu e vorba de facut manevre de niste dubiosi, arhivele merg cat de cat decent.
Semn ca e vorba de multa coruptie la mijloc.

#17
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010
Odata ce s-a facut succesiunea, dreptul de proprietate actual este atestat de certificatul de mostenitor (ar trebui sa contina toate datele referitoare la cladire) - pentru bunica si copii daca sunt.
Nu mai are relevanta actul precedent, dintre bunic si cel care a vandut (statul roman), in vederea succesiunii dupa bunica.
Daca vanzarea s-a facut la notariat de stat, se poate obtine duplicat printr-o cerere online de la Camera Notarilor Publici din judetul aferent - in Bucuresti dureaza maxim o luna, costa in jur de 100 lei si ti-l trimite acasa cu posta.

Edited by biggie1976, 22 December 2023 - 11:51.


#18
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008
Aici sunt doua discutii

1. Obtinerea unui act legalizat. Credca nu este prea greu. Se merge cu copia la Arhivele statului sau la cei care au arhivele in pastrare
Se face o cerere si se plateste o taxa si ar trebui sa se rezolve intr-o perioada de timp mai scurta sau mai lunga, dupa norocul persoanei in cauza

2. Certificatul de mostenitor nu este act de proprietate. Act de proprietate este considerat un contract de vanzare-cumparare, un contract de construire (cred),
o hotarare judecatoreasca. Or mai fi si altele, dar astea imi trec acuma prin minte. Certificatul de mostenitor este doar un act care transfera proprietatea de
la o persoana defuncta catre mostenitorii legali ai acesteia. Este nevoie de dovedirea faptului ca defunctul a fost proprietarul imobilului, dovada care se face
cu ajutorul unuia din documentele despre care vorbeam mai sus. Deci, in cazul mostenirilor, este nevoie de doua documente. Un document care sa confirme
ca decedatul a fost proprietarul imobilului, (pentru ca poti lasa mostenire doar un bun propriu) si inca un document (certificatul de mostenitor) care sa
confirme ca s-a facut un transfer de proprietate de la decedat catre mostenitori. Uitati-va in certificatul de mostenitor, acolo trebuie mentionat contractul de
vanzare-cumparare ca o dovada ca ceea ce se mosteneste apartine de drept decedatului. Acuma imi trece prin minte sa mergeti la notarul care a dezbatul
mostenirea si sa vedeti daca nu cumva i-ati dat din gresala originalul si a ramas in arhiva lui. As paria ca asa sta situatia si as sugera sa faceti primul drum acolo.

Edited by n_priceputu, 02 January 2024 - 21:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate