Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cum apar televizorul de pisica?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
consultc

consultc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.11.2023
Televizorul meu nu e prins de perete ci sta pe un fel de comoda. Azi s-a balanganit de cateva ori, cand s-a catarat pisica pe el. Ce e mai eficient, sa fixez cumva televizorul, sau sa sper ca nu se mai repeta? E vreo solutie sa raman cu televizorul intact si neprins pe perete?

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Cu siguranță nu este deloc eficient sa speri ca pisica nu se va mai urca pe televizor, dacă nu faci nimic pentru a-i corecta acest obicei.
Pisicilor le displace senzația pe care o simt atunci când calca/ating cu labutele suprafețe lipicioase sau folie de aluminiu.
Așadar încearcă sa pui cumva folie de aluminiu sau scotch dublu adeziv în apropierea televizorului, astfel încât sa descurajezi pisica sa se mai urce pe comoda/TV.
Pana dezveti pisica de acest obicei, ar fi bine sa fixezi suportul TV de comoda, cu banda dublu adeziva.



#3
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Eu tocmai ce am schimbat vechiul tv philips 43pfs5525, din cauza ca s a strecurat motanul in camera pe langa maicamea, care nu la observat, si peste noapte l au apucat dracii... a 2 a zi dimineata cand m am intors de la munca, mai sa ma ia cu lesin...tv ul era cazut cu display ul fix de un colt de scaun, va dati seama ca n am avut ce sa i mai fac., la 12 eram in oras dupa alt tv, de daata aceasta am luat un samsung smart tv de 138 cm, motanul inca bantuie pe aici, si culmea fara sa si ia macar o ciomageala, sunt constiient ca n a fost vina lui, el saracu a vrut doar sa iasa sa si faca nevoile

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Eu am avut un Samsung asezat cuminte pe o masuta. Motanul meu a intrat prin spatele lui si l-a rasturnat. A ajuns pe jos. Deci nu s-a lovit aparent de ceva... imagine era PA.
Am luat altul si am vrut sa fie cu tălpică, nu cu piciorușe.  L-am pus pe aceeasi masuta si am bagat doua negrese in talpica, fixandu-l de masa respectiva. Le-am fixat zdravan cu bormasina. Acum sunt linistit.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Cînd ai vietăți agitate, dai o gaură, două, în peretele din spatele tv-ului, bagi dibluri, bagi șuruburi, de ele prinzi platbandă", sau bandă obo", sau sfoară, și prinzi tv-ul de ele.

Bine, nu prinzi cu tot ce am enumerat 😁
Alegi una din variante.

L.E. Saau, varianta cu suport suspendat pe perete.

#6
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Si eu am pisica si televizorul l-am prins pe perete, astfel, numai am grija ca " nebunul " cand are nervi pe mine, vrea sa-mi arate cine i sefu :))
La cel din bucatarie fiind pus pe un corp, cum a spus un coleg mai sus, i-am bagat 2 holsuruburi si gata, desi cotocul a avut doua recidivari, a vazut ca nu i-au iesit, s-a lasat pagubas :))

#7
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Oare  banda dublu adeziva pusa intre comoda si suportul televvizorului, nu ar rezolva problema? Va fixa tv-ul de comoda. Si refuz sa cred ca o pisica poate darama un tv cu tot cu comoda.

#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Merge si banda insa ai grija de care iei.  Trebuie sa fie mai groasa si super lipicioasa si rezistenta. Daca il incerci tu cu mana (TV-ul) si il apleci inainte-inapoi si rezista .... clar va rezista si atacului pisicii.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Fixezi suportul de comoda. Cu șuruburi.
Din interiorul comodei sa nu se vadă.
Sau pe deasupra dar se va vedea urat. Cu cleme, șoricei, etc.
Depinde de tipul de suport

#10
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

 consultc, on 19 decembrie 2023 - 23:24, said:

Televizorul meu nu e prins de perete ci sta pe un fel de comoda. Azi s-a balanganit de cateva ori, cand s-a catarat pisica pe el. Ce e mai eficient, sa fixez cumva televizorul, sau sa sper ca nu se mai repeta? E vreo solutie sa raman cu televizorul intact si neprins pe perete?

Prima dată crezusem că nu știi cum să faci să nu zgârie pisica acel televizor, o problemă cu care și eu mă confrunt...:ermm:....

#11
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Eu am facut prostia sa-i pun pisicii clipul de mai jos pe monitor.

Pisica statea in cur chiar langa monitor si se uita la mine, zic eu hai sa vad ce face, daca tot se plictiseste.

Initial s-a uitat cam un minut la monitor, parea ca n-o intereseaza... la un moment dat, cand un soricel a mers spre marginea imaginii, cand sa iasa din imagine, a troznit pisica o laba pe monitor peste soricel, am crezut ca-l sparge.

Atunci am luat-o si am aruncat-o in pat, vorba aia, "du-te dreacu` de proasta, da` n-ai altceva de lucru?" Posted Image dar intr-o secunda a fost inapoi in fata monitorului, am aruncat-o iar in pat, iar a zburat inapoi pe birou, iar am aruncat-o, iar a venit. Cauta soriceii si in spatele monitorului.

Abia am dezvatat-o sa mai stea in fata monitorului dupa faza aia.

[ https://i.postimg.cc/fy7phpv5/Untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 20 December 2023 - 09:01.


#12
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Asta voiam sa intreb si eu: are rost sa dai bani pe un TV mai de doamne-ajuta cand ai pisica-n casa si nu vrei sa-l protejezi cu geam in fata (sau sa-l fixezi de tavan Posted Image)? Ghearele alea zgarie si vopseaua masinilor in parcare...

Edited by __Dan__, 20 December 2023 - 08:51.


#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
@phobos
Pune-i clip cu un câine rău. :)

#14
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
M-am gandit si la asta, o sa vad cand prind momentul. :)

#15
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 10.05.2013
Un vecin l-a fixat de comodă cu autofiletante, pe dedesubt. Ale mele n-au fetișuri cu televizoarele, doar cu vitrina. Cu termoșemineul s-au fript repede...Acum se răzbună dormind pe canapea, ca să mă tăvălesc pe jos...

Attached Files



#16
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
in perioada asta problema adevarata e : cum apar bradul de pisica ?!

#17
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,994
  • Înscris: 11.01.2011
O platbanda care odata o prinzi cu surub in una din gaurile Vesa din spatele televizorului iar cealalta prindere o faci cu un holzsurub de blatul pe care sta televizorul . https://www.dedeman....91?gad_source=1

Edited by chflorin, 20 December 2023 - 09:25.


#18
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Vezi ca pisica poate strica tv-ul si daca se urca pe marginea lui superioara  , poate impacta panoul.
Eu am patit-o - la 6 luni dupa ce am luat pisica in casa s-a ars display-ul la o plasma tv . Dau vina pe pisica care tot se urca pe el .

Cel mai bine e pe perete

Edited by kriiss, 20 December 2023 - 09:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate