Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

KIA Stinger GT, 3.3GDI

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 28.12.2005

 Dodo03, on 18 decembrie 2023 - 21:35, said:



Vorbeau unii de ceva probleme pe la motor, transmisia automata pare mult mai ok ca un DCT 7 din gama, asta e cu ambreiaje umede 8 viteze. E si Kona N performance , nu se vinde la noi la Romanica, dar nevasta-mea e speriata ca are prea multi cai 😅, cica sa nu trecem de 200.
Posibil nu mă contrazic,  i30 are un motor oarecum mic , în principiu mare parte din ele ar trebui să fie în garanție.  Din fericire, după cum am spus și la discuția cu s600, Cehia nu are impozit auto...

#20
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019
Absolut superba masina, unul din putinele modele de ICE-uri la care inca salivez. S-o stapanesti sanatos!

Posibil sa ma insel, dar parca avea cutie clasica, cu torque converter, nu DCT. Sau cel putin asa imi amintesc :).

#21
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Superba.  Sa o stăpâniți sănătoși

#22
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

 emacs, on 19 decembrie 2023 - 00:13, said:

Absolut superba masina, unul din putinele modele de ICE-uri la care inca salivez. S-o stapanesti sanatos!

Posibil sa ma insel, dar parca avea cutie clasica, cu torque converter, nu DCT. Sau cel putin asa imi amintesc :).
Cred ca este A8R50/A8TR1, cutie automata, convertizor și sistem planetar.

#23
TudorMondialul

TudorMondialul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 15.10.2010
Superba masina, motorizari foarte interesante 2.2 diesel, 2.0 tubo benzina si acest 3.3 turbo benzina. Garantie mare, primesti multa masina in banii dati. Sa o folositi bucurosi.

#24
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
bravo!
dacă te dai cu ea și prin galați, sună-mă :)

dar la cât e de joasă, sigur 4x4 ăla nu-i pt a trece peste zăpezi!
e doar de safety și atât...

#25
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 28.12.2005
Am ajuns usor la 7000km - prima revizie schimbat ulei si filtru de benzina, curatat franele.
Placutele sunt la 11mm fata si 10mm spate, mai duc.

O masina in care cobor (cam greu, recunosc) cu placere de fiecare data.
Consumul este relativ mare ( undeva la 12 mediu) dar ma asteptam, nimic nou, e mai bine decat w140.

Attached Files

  • Attached File  kia2.jpg   254.58K   89 downloads


#26
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
Are rezervorul asa mic?Te intreb ca acul la benzina e mai mult de 1/2 si range ai 260km....

#27
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 28.12.2005

Vizualizare mesajraducut123, pe 01 martie 2024 - 12:23, a scris:

Are rezervorul asa mic?Te intreb ca acul la benzina e mai mult de 1/2 si range ai 260km....

Da, 50 de litri rezervorul, cumva prea mic, au luat si ei ce au gasit pe stoc la piese si au acelasi rezervor cu de-alde Ceed...

#28
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 28.12.2005
Aproape de 10,000km - mare parte au contribuit doua drumuri Cehia-Elvetia, nimic important de raportat.
Vopseaua sta mai bine decat vopseaua de pe Mazda CX-5 masina sotiei, nici un punct sarit momentan.
Un amic s-a uitat la a mea, i-a placut si si-a luat Audi RS-5 DIN 2022 CU 70K KM la cam acelasi pret cu Kia noua.
Frumoasa masina, 420 de cai la Audi, bord digital dar parca nu se simte vreo diferenta la reprize.

Consumul- intre 8 si ceva si 13 depinde de starea de spirit.
Ce e interesant e ca in State proprietarii fac modificari la greu, cu investitie minima se castiga 100-150 de cai .
Probabil ca modelul asta o sa aiba soarta altor asiatice de prin anii 90-2000 cand toate au fost modificate si nu se mai gasesc exemplare stock.

Attached Files


Edited by adid22, 16 April 2024 - 14:01.


#29
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Hot tare numarul Posted image .

Daca CX-5-ul este Red Soul (Crystal) atunci cam orice vopsea sta mai bine la ciupituri :) .

Edited by closchkutza, 16 April 2024 - 14:33.


#30
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 28.12.2005
Mersi, numărul e dealer option - au plătit pentru el ei ca și discount.
Mazda este roșie corect,ăsta a fost motivul achiziției pentru soție + motor atmosferic pentru mine. Cândva o să o foliez.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate