Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Conectare router digi

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Încerc să conectez un router într-o sală de clasă, l-au trimis cei de la digi. Mă pot conecta la el prin wifi si direct dar spune „lipsă internet”. Am intrat pe site-ul de configurare și îmi arată asta. Ce ar trebui să fac? Care e problema? Pot rezolva eu ceva sau îi chem pe băieții de la digi direct?

Attached Files



#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Cred ca mai ai o cutie care trebuie pusa in bridge. Fa o sesizare din cont la Tehnic, se rezolva remote.

#3
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Sună la digi. Poate te pot îndruma telefonic sau pot modifica ceva din centrală.

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
E folosit pe post de Acces Point sau prin el intră netul?
Dacă prin el intră netul ai introdus corect credențialele PPPoe?

#5
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
În alt birou este router si acel dispozitiv pe care scrie digi, de la care vine semnalul(la mine acasă e si pentru tv). Dar mă gândeam că aici nu mai trebuie acel dispozitiv.

#6
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Păi tot din ONT îți vine și în routerul ăsta.
Fă-l AP, asta dacă nu cumva e pus în mod bridge ONT-ul.
Iar cablul de intrare în routerul tău trebuie pus în LAN nu în WAN.

Edited by Valy_User, 17 December 2023 - 21:31.


#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Daca le-o fi legat :P

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Cablul ce intra în el în ce mufa e și de unde vine? (daca vine :) )

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,826
  • Înscris: 30.08.2006
Ați primit un router și mai aveți unul în alt birou? Trebuie setata o configurație in mesh. Singure nu se pot conecta între ele.

#10
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014

 Valy_User, on 17 decembrie 2023 - 21:27, said:

Iar cablul de intrare în routerul tău trebuie pus în LAN nu în WAN.
GRESIT ! In LAN se pun clientii. Orice "distribuitor" de internet primeste internetul pe portul WAN.
Pentru initiator, daca ai optiunea la WAN sa pui setarile pe auto, fara user si parola, este posibil sa functioneze. Fa un test simplu, si anume conecteaza un laptop pe cablul care iese din primul dispozitiv si vezi daca ai internet.

#11
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Sa nu generalizam…in plus ai scos din context ce ti-a convenit sa-ti sprijine afirmatia.
Daca initiatorul are deja un router iar ceea ce vrea sa seteze este un nou router, atunci cablu iese si intra dintr-un/intr-un port LAN din respectivele routere pt a pastra acelasi domeniu de broadcast (de preferat in utilizarea acasa) (mai exact router2 va fi ca un switch de fapt)- ca se poate si in WAN, teoretic este adevarat - practic, in 99,999% din cazuri nu e recomandat: dublu NAT, clienti in retele locale diferite si inaccesibili intre ei -by default- daca sunt conectati ls routere diferite, lipsa ipv6 pt clientii celui de-al 2lea router, etc).  
Daca routerul 2 poate fi pus in AP mode, poate sa intre in orice port (asta la majoritatea producatorilor).
Din pacate, nu prea se intelege daca exista deja o retea locala cu acces la internet la care se vrea conectarea inca unui echipament sau nu…

Edited by ogo, 18 December 2023 - 09:35.


#12
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
In niciun caz nu am dorit sa sustin ceva care sa imi dea dreptate. Da, la modul general, internetul intra in portul WAN.
Insa, in cazul de fata, neavand toate detaliile retelei, nu putem decat sa ne dam cu parerea. Nu stim ce configuratie este pe ONT. Nu am inteles daca are un router sau doua. Pana la urma 'vinovatul' pentru impas este initiatorul, deoarece nu a furnizat detalii complete, sau poate nu le-am inteles eu.
Folosirea unui router ca switch ar implica dezactivarea DHCP-ului din acel router, asta in cazul in care ONT se comporta ca un server de DHCP.
Sper sa ne lamurim pana la urma. Ai un like, ca sa vezi ca nu sunt Gica contra.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate