Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Romania, capsula timpului.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,032
  • Înscris: 30.11.2021
Tehnologia aduce lucruri pozitive si lucruri negative.

Nu ati navigat niciodata pe forum, cam pe cand s-a facut forumul? Poti sa citesti subiecte de acum 20 si ceva de ani.
Este dragut cat de deschisi si liberi erau in discutie.
Aveau chef, aveau pofta de discutat, de socializat.

Stiti ce vreau sa zic?
Noi poate daca traim perioada asta nu realizam destul de multe treburi.

Nu am fost niciodata cu MIRC-ul dar am avut cunostinte care erau topite sa cunoasca fete, femei, se duceau la salile de calculatoare si discutau cu fete.
Eu ma duceam sa ma joc sau sa navighez pe internet.

Cand mi-am bagat internet acasa stateam pe forumuri, ma jucam counter strike, vindeam si cumparam pe forum.
Discutam/chat si in C.S. 1.6.

La inceput erau canale decente de StrongDc++, socializare placuta.

#20
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Multi nici nu stiu cum era inainte sa apara internetul! Nu mai spun de jocurile pe caseta pe care le incarcai de pe casetofon si dupa 10 minute de asteptare iti dadea eroare si o luai de la capat. Ideea de baza ramane: trecutul este foarte important! Cu toata tehnologia de azi nu reusesc sa explice diverse realizari din trecutul indepartat ( vezi piramidele sau insula Pastelui printre altele). Cea mai mare greseala a tinerelor generatii este sa creada ca civilizatia incepe cu ei. Raman la parerea ca o pana de energie foarte mare si lunga ar ajuta lumea sa revina pe un drum bun. In acest moment ne ducem spre prapastie si nici nu vedem ca stam cu ochii in ecranul telefonului deruland tiktoace. Si ca sa revenim la topic. e suficient sa citesti Cragiale sau Eminescu ( ziaristul) sau sa citesti presa anilor 1920-1945 ca sa vedeti ca la baza nu ne-am schimbat deloc. Suntem la fel doar cu ceva tehnologie si confort in plus.

#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Uneori mai citesc posturi vechi de-ale mele şi îmi dau seama că eram cam tâmpit...
Dar Pe De aLtă parte, dacă cauţi informaţie, în prezent şi în viitor, mari şanse să dai de ea pe scumpul nostru forum, că alte site-uri apar şi dispar. Pe softpedia găseşti informaţii despre clădiri, istorie, muzică, auto, ba chiar şi transport în comun (mai puţin decât pe forumurile dedicate totuşi). Un forum concentrează altfel informaţia.
Personal, îmi pare rău că nu am căutat la timp anumite chestii...   :(

#22
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,417
  • Înscris: 03.11.2009

View PostP-I-G, on 17 decembrie 2023 - 15:50, said:

Raman la parerea ca o pana de energie foarte mare si lunga ar ajuta lumea sa revina pe un drum bun.
Eu cred ca ar fi haos total si mondial intr-o luna de zile!

https://archive.org/

#23
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Un pahar de vin ... o masa imbelsugata..Posted Image .ceva muzica si trec toate.. Posted Image(doar vin sarbatorile )
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1zcZ8zNVidg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tuu6-K6d8LI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristian68n, 17 December 2023 - 16:21.


#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Mai e o kleine grossen problem: degeaba citesc sau văd, dacă nu înţeleg. Unii văd de exemplu imagini vechi cu litoralul. Chiar dacă erau cosemetizate cele din comunism (alea din anii '90 - '000 nu mai prea erau), realitatea era că arată mai bine decât acuma în mare parte. Dar nu se întreabă...

#25
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,613
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMindArchitect, on 17 decembrie 2023 - 13:10, said:



O sa isi aduca aminte de ce a trebuit sa plece milioane de romani prin lume, din cauza coruptiei a saraciei, mizeriei si prostiei din tara.

Generatia analfabetilor functional,  invatamantului degeaba.. numai ce s-a incheiat o saptamana cu 5 tentative de suicid in scolile din Romania.  Cum ar putea zice un ministru,  putea fi si mai rau, bine ca au fost doar 5!

View Postdjl, on 17 decembrie 2023 - 16:39, said:

Mai e o kleine grossen problem: degeaba citesc sau văd, dacă nu înțeleg. Unii văd de exemplu imagini vechi cu litoralul. Chiar dacă erau cosemetizate cele din comunism (alea din anii '90 - '000 nu mai prea erau), realitatea era că arată mai bine decât acuma în mare parte. Dar nu se întreabă...
ce ai vrut sa zici acolo?  Inainte se mergea pe litoralul romanesc, pentru ca pasaport, ca granite inchise, gen.. puscarie in aer liber.  Sunt 15 ani de cand nu ma mai intereseaza Marea Neagra, aceasta fosa septica a europei.

#26
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,032
  • Înscris: 30.11.2021

View Postdjl, on 17 decembrie 2023 - 15:51, said:

Uneori mai citesc posturi vechi de-ale mele şi îmi dau seama că eram cam tâmpit...
Dar Pe De aLtă parte, dacă cauţi informaţie, în prezent şi în viitor, mari şanse să dai de ea pe scumpul nostru forum, că alte site-uri apar şi dispar. Pe softpedia găseşti informaţii despre clădiri, istorie, muzică, auto, ba chiar şi transport în comun (mai puţin decât pe forumurile dedicate totuşi). Un forum concentrează altfel informaţia.
Personal, îmi pare rău că nu am căutat la timp anumite chestii...   Posted Image
Sa nu scrii si nici macar sa gandesti vreodata asa ceva. Este viata noastra, viata ta. Nu erai tampit, invatai, este lucru mare sa ai orginalitate in zilele astea.
Stii cati utilizatori au aparut si au disparut? Multi.
Restul am invatat sa folosim forumul pe post de socializare, cand ai o problema ai un amic cu care te sfatuiesti etc...

View PostP-I-G, on 17 decembrie 2023 - 15:50, said:

Multi nici nu stiu cum era inainte sa apara internetul! Nu mai spun de jocurile pe caseta pe care le incarcai de pe casetofon si dupa 10 minute de asteptare iti dadea eroare si o luai de la capat. Ideea de baza ramane: trecutul este foarte important! Cu toata tehnologia de azi nu reusesc sa explice diverse realizari din trecutul indepartat ( vezi piramidele sau insula Pastelui printre altele). Cea mai mare greseala a tinerelor generatii este sa creada ca civilizatia incepe cu ei. Raman la parerea ca o pana de energie foarte mare si lunga ar ajuta lumea sa revina pe un drum bun. In acest moment ne ducem spre prapastie si nici nu vedem ca stam cu ochii in ecranul telefonului deruland tiktoace. Si ca sa revenim la topic. e suficient sa citesti Cragiale sau Eminescu ( ziaristul) sau sa citesti presa anilor 1920-1945 ca sa vedeti ca la baza nu ne-am schimbat deloc. Suntem la fel doar cu ceva tehnologie si confort in plus.
Multi nici nu cred ca se nascusera inainte de internet.
Noi asociam primele inceputuri ale internetului pentru socializare, asa erau si jocurile pe televizor, si jocurile pe calculator. Toate aveau mult mai mult farmec, placere, distractie, impreuna cu amici.
Acum ca am mai imbatranit si noi, amici au plecat prin alte orase, s-au casatorit, au emigrat, aia este, dar drumul asta numit viata scoate unele persoane din peisaj si baga altele, doar putina deschidere ai nevoie, ca in viata. Multa pregatire si putin noroc, asta ai nevoie.

Ma uitam prin 90 la documentare, emisuni pe tv, tehnologia de prin China, abia ani astia am vazut tehnologia aia prin Romania.
Discutau aia de depopulare prin Japonia, piramida inversa, adica mureau mai multe persoane si se nasteau mai putini.
Si tineretul japonez sau japonezi in sine erau singuri si tristi.

Eu va zic! Sunt sigur ca peste ani de zile o sa citeasca careva subiectul, o sa faca un rezumat si o sa inteleaga care erau grijile prezente, energia verde, masinile electrice, AI, unele orase se depopuleaza, apar tot mai multi straini/imigranti, am si eu prin oras chinezi, pakistanezi.
Daca imi zicea careva treburile astea acum 20 de ani? Radeam.

Si oricat zambim noi, dispar joburile, nu dispar joburile alea de birou, ale bugetarilor care tin de ele sau le tin pentru copilasi lor, dispar joburile pentru omul normal. Alea de manca si amaratul o paine.

View PostCosti_68, on 17 decembrie 2023 - 15:58, said:

Eu cred ca ar fi haos total si mondial intr-o luna de zile!

https://archive.org/
Am ceva timp in timp dupa ce am intrat pe archive.org.
Cum ziceam si lui Djl, este viata noastra.

Dintre toate comunitatiile pe care am scris vreodata, forum.softpedia mi-a fost casa mea pe internet.
Am imparit clipe bune, clipe triste, aia este viata.

Viata fara internet? Doar sa se anunte inainte.
Adica sa apucam sa ne luam numerele de telefon sa ne vorbim.

Cred ca era ok viata fara internet, socializam mai mult.
Daca nu era internetul si uniunea europeana nu ieseam fiecare din orasele noastre.

View Postdjl, on 17 decembrie 2023 - 16:39, said:

Mai e o kleine grossen problem: degeaba citesc sau văd, dacă nu înţeleg. Unii văd de exemplu imagini vechi cu litoralul. Chiar dacă erau cosemetizate cele din comunism (alea din anii '90 - '000 nu mai prea erau), realitatea era că arată mai bine decât acuma în mare parte. Dar nu se întreabă...
Cred ca intelegi ce vreau sa scriu sau ce urmeaza sa scriu.
Nu este discutia ca in comunism arata mai bine litoralul sau muntele, dar mai curat, nu din cauza ca erau angajati mai harnici, din cauza ca se duceau foarte putini in concediu si aveau rusine.
Era partidul prezent peste tot.

Eu ma gandesc cat iubesc Sinaia, cum arata Sinaia inainte sa se construiasca haotic. Adica inteleg ca este mai ieftina cazarea daca se construiesc mai multe hoteluri dar ia din farmec.
Cati dintre voi v-ati plimbat la pas prin Sinaia, prin Busteni. Am fost in gara din Predeal si avea arhitectura aia mai veche, era inchis si nu puteai urca la etaj dar te gandeai cam cum arata inainte.

Imi pare rau ca nu gasesc pe youtube filmari mai vechi cu Sinaia.

Statiunile astea aveau ceva mai regal, erau mai deosebite. Devin tot mai banale.

Edited by MindArchitect, 17 December 2023 - 17:16.


#27
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,613
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdjl, on 17 decembrie 2023 - 15:51, said:

Un forum concentrează altfel informația.
Personal, îmi pare rău că nu am căutat la timp anumite chestii...   :(

Cat traiesti inveti..
Stai sa vezi cand il descoperi pe chatGPT, si ce poate sa faca..

#28
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,032
  • Înscris: 30.11.2021

View Posttfmercedez, on 17 decembrie 2023 - 17:11, said:

O sa isi aduca aminte de ce a trebuit sa plece milioane de romani prin lume, din cauza coruptiei a saraciei, mizeriei si prostiei din tara.

Generatia analfabetilor functional,  invatamantului degeaba.. numai ce s-a incheiat o saptamana cu 5 tentative de suicid in scolile din Romania.  Cum ar putea zice un ministru,  putea fi si mai rau, bine ca au fost doar 5!

ce ai vrut sa zici acolo?  Inainte se mergea pe litoralul romanesc, pentru ca pasaport, ca granite inchise, gen.. puscarie in aer liber.  Sunt 15 ani de cand nu ma mai intereseaza Marea Neagra, aceasta fosa septica a europei.
Corect!
Si niciodata nu este usor nici macar sa te gandesti la emigrare, ca este posibil ca pana te intorci, pana iti faci bani, ca este posibil sa iti moara din familie, din prieteni, cand o sa te intorci... o sa te intorci la o lume pe care nu o mai cunosti.
Cum si-au construit case si pe la mine pe la tara si acum se straduiesc sa le vanda ca nu ii mai asteapta nimic, satele alea sunt parasite, depopulate, nu tineret.

Nu stiam de 5 tentative de sinucid, te cred, nu de alta dar sa nu imi dai link. Am apucat de am vazut si eu stire cu un copil. Nu prea au pentru ce sa mai traiasca, ce sa ii motiveze, suna ciudat. Macar noi aveam speranta aia ca o sa fie bine. Eram multumiti, fericiti, si cu mai putin.

Cred ca toti fugim de probleme, ca in lumea moderna daca te apuci sa le rezolvi pe toate cum trebuie, cred ca te omoara stresul.

Realitatea sincera este ca majoritatea s-ar duce in vacanta in Grecia/Turcia/Bulgaria doar ca mai au tichete, mai au amici cu tichete de vacanta, altcumva daca aveam de platit sumele astea in Romania sau in Grecia? Ma duceam in Grecia.

Este o epidemie de ganduri pasive de sinucid. Nu cred ca a scris vreodata cineva pe forum ce inseamna treaba asta.
Adica noi nu ne dorim sa murim, dar daca cumva pica avionul? Este ok.
Daca cumva intr-o ora un asteroid distruge planeta, este ok, macar sa ma uit la un film, sa astept apocalipsa cu un paharel de vin si sa ma gandesc? Oare de ce nu am facut eu rate la banca.

Edited by MindArchitect, 17 December 2023 - 17:24.


#29
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,613
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMindArchitect, on 17 decembrie 2023 - 17:22, said:

.

Nu stiam de 5 tentative de sinucid, te cred, nu de alta dar sa nu imi dai link. Am apucat de am vazut si eu stire cu un copil. Nu prea au pentru ce sa mai traiasca, ce sa ii motiveze, suna ciudat. Macar noi aveam speranta aia ca o sa fie bine. Eram multumiti, fericiti, si cu mai putin.

Cred ca toti fugim de probleme, ca in lumea moderna daca te apuci sa le rezolvi pe toate cum trebuie, cred ca te omoara stresul.

Realitatea sincera este ca majoritatea s-ar duce in vacanta in Grecia/Turcia/Bulgaria doar ca mai au tichete, mai au amici cu tichete de vacanta, altcumva daca aveam de platit sumele astea in Romania sau in Grecia? Ma duceam in Grecia.

Este o epidemie de ganduri pasive de sinucid. Nu cred ca a scris vreodata cineva pe forum ce inseamna treaba asta.
Adica noi nu ne dorim sa murim, dar daca cumva pica avionul? Este ok.
Daca cumva intr-o ora un asteroid distruge planeta, este ok, macar sa ma uit la un film, sa astept apocalipsa cu un paharel de vin si sa ma gandesc? Oare de ce nu am facut eu rate la banca.

Pai au stabilit sa bage sub covor. Ca daca aud astia la stiri, le dau curaj celora care aveau deja idei, si "sa se previna mimetismul"..
Deci orevenim mimentismul. Doamne fereste sa vedem cauza, sa tragem la raspundere pe cineva, mai ales nu din SISTEMUL national corupt.

Copiii primesc tone de teme, sa invete materia acasa tocind,+  meditatii.  In alte tari se pune accent pe fericirea copiilor. [Chiar asta zicea si directoarea scolii la deschiderea anului scolar- sa fie fericiti in ceea ce fac si mult succes.] Dar ce fac copiii acasa? Teme pana la epuizare si disperare. De la scoala nu pricep nimic, se preda in bataie de joc.

#30
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,032
  • Înscris: 30.11.2021
Sunt momente cand iti vine sa scoti un pahar de vin si o tigara.

Am ajuns la concluzia ca sa zicem Mc ca avem o varsta, adica nu regret ca nu am 15-20 de ani, ba cred ca era nasol daca aveam 15 ani si sa stiu lucrurile pe care le stiu acum.
Ma gandesc la ce varsta am si cred ca viata o sa fie mult mai grea peste 20-30 de ani.
Acum sa gandim pozitiv, cine stie cat mai traim, poate murim fara durere in vreun accident aviatic inainte de toate astea.

La scoala aveam profesori carismatici la ora carora invatam, si profesori scarbosi de nu am invatat nimic la ora lor.
Conta mult si cum se preda, da, sunt in idee ca nu poti duce toata clasa la nota 10 dar macar poti preda sa fie o medie decenta.

Erau teme si pe vremea noastra dar le copiam, acum copilasi astia daca nu mai socializeaza asa de mult...
Or pune si ei chat gpt sa le faca temele.

Cat de ciudat cred ca este pentru un profesor sa citeasca atatea teme, nu cred ca le mai citeste careva.
Cred ca si profesori se uita sa rezolve repede lucrarile si apoi sa stea pe internet.

Edited by MindArchitect, 17 December 2023 - 17:48.


#31
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
@ tfmercedez : în primii 16-17 ani după comunism nu era aşa de mare cocalarism pe litoralul din România.

#32
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,032
  • Înscris: 30.11.2021
Depinde, hamsia la cornet si porumbul era si prin 90.
Discutia era ca cine isi permitea sa se duca la mare?
Parca imi aduc aminte de aia care pleaca cu Dacia la mare.

Cam asa erau vacantele la majoritatea care se duceau la mare, plecau cu masina, puneau toti bani de benzina sau gpl, erau la buget, bautura de acasa, poate si borcanelul cu casatraveciori.
Era bucuria ca poti face baie in mare.

Fitele au inceput dupa ce s-au deschis granitele si cei plecati in strainatate si bombardieri vedeau in asta o metoda de a epata.
Asa cluburi de fite, exclusiviste si tot felul de manevre existau si pe vremea lui Ceausescu.
Mai ascult pe Serghei Mizil cum faceau ei tot ce nu aveau majoritatea voie.

Au inceput sa fie trenurile mai ok, nu chiar nu glumesc, cazarea sa fie mai ieftina, si supermarketurile mai accesibile.
Am si eu un amic de zicea sa inchiriem un apartament, sa gatim.
Stateam si ma gandeam? Ce naiba de vacanta este asta sa ne ducem sa ne gatim.

Marea atrage tineretul, tineretul este mai altfel.

Imi aduc aminte de mamica aia care se certa cu salvamari cu steagul de nu intrati in apa. Zicea ca stie ea, ca copilasi ei stiu sa innoate foarte bine.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OJ2xfTVKXIs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
.

#33
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

View Postalex342, on 17 decembrie 2023 - 13:49, said:

Du-te la biserica. O sa ai o surpriza.. o sa vezi oameni incolonati ce asteapta frumos sa bea presupusul sange si sa manance presupusul trup al unui zeu din trecut. Sau de anumite sarbatori o sa vezi oameni incolonati care asteapta cu orele sa pupe parti din cadavrul cuiva mort acum sute/mii de ani.
Nu pupa nimeni parti din cadavre!

View PostP-I-G, on 17 decembrie 2023 - 15:10, said:

Serios?
Primitivismul nu consta in utilizarea tehnologiei dupa parerea mea. Cu 20 de ani in urma erau putin aia care foloseau DECAT oriunde, stiuau cand se scrie s-au legat si dezlegat, citeau o carte, completau un rebus ( mai stie cineva de rebus acum?), in diferite grupuri se discuta la o bere despre orice ( politica, poezie, literatura, filme, sport). Cu 20 de ani in urma nu ma gandeam ca o sa aud la TV din gura unui barbat ca spera sa ramana insarcinat Posted Image Fereasca Dumnezeu de inchipuita si imaginara dezvoltare si evolutie pe care unii o vad azi in societate. Eu cred ca suntem sub Roma antica sau Grecia antica la orice capitol cu exceptia tehnologiei. O sa devenim niste putori ordinare sustinute de niste colosi mondiali care o sa ne dea de un mic si o cola sa avem cand ne holbam a Netflix gratuit si incapabili sa mai tina un ciocan in mana sau o penita!


Serios?
Primitivismul nu consta in utilizarea tehnologiei dupa parerea mea. Cu 20 de ani in urma erau putin aia care foloseau DECAT oriunde, stiuau cand se scrie s-au legat si dezlegat, citeau o carte, completau un rebus ( mai stie cineva de rebus acum?), in diferite grupuri se discuta la o bere despre orice ( politica, poezie, literatura, filme, sport). Cu 20 de ani in urma nu ma gandeam ca o sa aud la TV din gura unui barbat ca spera sa ramana insarcinat Posted Image
................
Si la fel de putin cei care din lipsa de vocabular, terminau propozitiile cu ''gen''! Dar analfabetismul e in floare!

#34
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMindArchitect, on 17 decembrie 2023 - 18:08, said:

Depinde, hamsia la cornet si porumbul era si prin 90.
Discutia era ca cine isi permitea sa se duca la mare?
Parca imi aduc aminte de aia care pleaca cu Dacia la mare.
...........................
.
Cum cin, draga? nu zic toti cunoscatorii ca pe vremuri tot strungarul, dactilografa, sau cooperatorul se ducea doua saptamini  pe an la munte si doua la mare?

#35
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
De la oraş, erau destui. Şi în 1991-2001, când situaţia era nasoală (deşi prin 2000 deja era un pic mai bine) se duceau din Bucureşti spre litoral trenuri cu 10-14 vagoane (unul de 10 era scurt). Spune-le tinerilor cum era cu trenurile şi nu te vor crede.
La fel cum nu te-ar crede (parţial) dacă le spui de Podul Saligny (Feteşti - Cernavodă), care a fost terminat destul de repede la vremea lui.

Edited by djl, 17 December 2023 - 20:29.


#36
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006
cel mai probabil, nu vor fi interesati nici de pod nici de lungimea trenului!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate